Dnes snad není nikdo, kdo by nevěděl, že se tady narodil Mozart. Díky tomu se sem na letní festivaly stahují hudebníci z celého světa. Ale co si tady počít v zimě? Věřte, že je toho opravdu dost. Pokud jste ještě nikdy nenavštívili rodný dům geniálního komponisty, tak klidně do toho. K jeho žlutavé fasádě vás dovedou hordy zejména japonských turistů, kteří jej rozhodně vynechat nemohou.

Baroko a nadýchaná hromada snìhu

Půvab Salcburku je ovšem někde jinde. Město bývalo sídlem biskupů a o peníze nebývala nouze. Můžete si projít překrásné centrum se vzácnými barokními stavbami, ale navštívit také spoustu gastronomických podniků všeho druhu. Poctivé hospody mají rustikální výzdobu – parohy, žánrové malůvky, dřevěné lavice. Podává se v nich typická rakouská kuchyně a jako dezert nepochopitelná nadýchaná hromada z vaječného sněhu, které se říká salcburský nok – Salzburger Nockerl.

Pak jsou tady pivnice, kde je nabídka jídla trochu chudší, ale zato v nich točí nejrůznější druhy piva. Každé mívá svou sklenici a samozřejmě nějakou historku o tom, jak vzniklo.

Můžete zabrousit do speciálního restaurantu s lehkou příměsí kýče. Vaří v něm jídla z doby Mozartovy a pikolíci mají samozřejmě obleky, které mají návštěvníkům připomínat dobu rokoka.

A pak jsou zde také kavárny – pravé rakouské. Mají tmavé dřevěné táflování, noviny na věšáku, načančané záclonky s kanýry a ony nejrůznější druhy kávy, podobně jako v hlavním městě Vídni, a k tomu velikánské dorty.

Staré město je samozřejmě plné obchůdků s nejrůznějšími zbytnostmi. Pokud se do města dostanete na sklonku lyžařské sezony, před Velikonocemi, navštivte butik s velikonočními vejci. Najdete jej v Judengasse – druhů obrázků je tu na desítky a kusů zřejmě na tisíce.

Pokud nebudete moci odolat návštěvám všech pamětihodností a budete chtít ve městě zůstat celý den, pořiďte si Salzburg Card. Platí na četné vstupy, lanovku na hrad, městskou hromadnou dopravu. Naší Opencard se naštěstí příliš nepodobá.


Článek byl převzat z časopisu SNOW 58.