Rozhodnete-li se zalyžovat si v Beskydech, pak při cestě do areálu Ski Bílá nemůžete zabloudit. Rozkládá se po obou stranách hlavní cesty Frýdek Místek - Bumbálka – Makov.

Přístup z jihu přes Bečvu je také bezproblémový, jen nepřejeďte odbočku ve stoupání na Bunbálku, tam cedule může být zaházená od pluhů. Areál Ski Bílá má velkokapacitní parkoviště, které bylo během naší návštěvy vypluhované, a i z nejvzdálenějšího rohu to bylo k lanovce jen několik desítek metrů.

Hlavním dopravním zařízením je čtyřsedačka s pásem.

Když přijedete na vrchol kopce, můžete se vydat po obou stranách lanovky. Při pohledu od spodu má levá strana charakter přísnější červené, příznačně označené FIS. Jak je vidět za reportérem Tomášem, dalo se počkat na chvilku, kdy byla FISka úplně prázdná a jízdu jsme si opravdu užili.
Pravá strana se větví na červenou a modrou sjezdovku a její přepravní kapacita je na dvou třetinách délky podpořena kotvou.
Z obou sjezdovek je vidět protější modrý svah, který obsluhuje kotva. V jeho spodní části naleznete velké dětské ski centrum a v horní části snowpark.

V den reportu byl sníh utažený a tvrdý, a tak to chtělo řádně nabroušené lyže, odměnou byl ale potom rovný svah i v odpoledních hodinách.

Při večerním lyžování, které probíhá na pravé straně svahu, jsme sjezdovku okoukli jen zespoda, a jak je vidět za reportérkou Evou, svah byl skvěle upraven. V pauze mezi 16. až 18. hodinou je totiž celý pravidelně rolbován. Nestihl ani v úporném mrazu -12 stupňů umrznout, jen příjemně přituhnout. Lyže se do něj krásně zařezávaly a přitom vydržel celý večer v dobrém stavu.

Kvalit tohoto střediska si cení i Česká televize, která už druhým rokem zařadila Bílou do své lyžařské reality show Se čtyřkou na vrchol. Letos zde můžete soutěžit od 19.-23. 2.

Příznivci běžeckého lyžování ocení osvětlený běžecký okruh, který byl plně využit i během večerní části naší návštěvy, konaly se zde veřejné závody.

Plánujete výlet na Mont Everest? Pak můžete v rámci tréninku využít ledovou stěnu, která je umístěna u dolní stanice vleku. Za dozoru profesionálních horolezců máte jedinečnou možnost zjistit, jak je náročné lezení po ledu.

Snowboardisty potěší snowpark a malým i začínajícím lyžařům je k dispozici místní lyžařská škola i servis a půjčovna.

Na lyžích dojedete přímo k místnímu občerstvení, které naleznete u parkoviště v blízkosti kas. Zvláště za sluníčka, které zalilo v době naší návštěvy celý areál, potom oceníte příjemnou terasu, kde můžete posedět a pochutnat si třeba na místním domácím bramboráku nebo sladké a zdravé kukuřici Bonduelle. Z terasy to potom máte jen pár kroků k autu. Zázemí doplňují i moderně zařízené toalety, které jsou samozřejmě vytápěné a zvláště dámy ocení veliké zrcadlo přes celou stěnu. Kvalitní zázemí naleznete i na protějším kopci. Doporučujeme vyzkoušet oba kopce a při přechodu se můžete zastavit na oběd v hotelové restauraci Pokrok, kde vám nabídnou domácí denní menu za příznivé ceny.

Celodenní skipas stojí 480 Kč + 100 Kč jako záloha na čipovou kartu.


SNOW nechybělo se svým oranžovým stanem plným soutěží a lákavých výher. Nově se k našim stávajícím partnerům v podobě ochutnávky zdarma výborné sladké kukuřičky Bonduelle, hravých a nepřehlédnutelných kulichů Coolich přidala světová značka DR. ZIPE, která lyžařům a snowboardistům nabízí více než jen technicky a funkčně vychytané brýle, ale originální design a look, který zaujme holky a kluky všeho věku. Tohohle doktora se nemusíte bát, naopak! Hurá na Bílou, areál vřele doporučujeme a chválíme.

Více informací najdete na http://www.skibila.cz!