Müsli tyčinky

Velmi oblíbená alternativa lyžařských svačinek. Jsou malé, lehké, skladné a na první pohled zdravé. Jaké si vybrat? Zapomeňte na ty s polevou. Ať se jedná o jogurtovou či čokoládovou, zpravidla jsou to velmi levné náhražky mnohdy neznámého původu, které nemají téměř žádnou z dobrých vlastností originálů. Vybírejte raději jednoduché směsi – ovesné vločky s ovocem či ořechy a semínky – pozor na jakost, ořechy a semena se lehce kazí. Dobrá müsli tyčinka není moc tuhá (při pokojové teplotě) – to předznamenává, že s ní nebude při trávení problém.
Kolik tyčinek přibalit na svah? Určitě vždy více než jednu. Energetická hodnota kvalitních tyčinek se pohybuje někde mezi 1 500–2 000 kJ/100 g. Jedna tyčinka mívá průměrně 20–30 g. Proto, pokud chcete dodat tělu minimálně 600–1 000 kJ, znamená to spořádat minimálně dvě najednou.

Energy „power“ bomby dnešní doby

Proč ne, i tyto speciální produkty jsou účinnou záchranou před padnutím. Dnes je na trhu mnoho různých energy shotů, drinků a pilulek. Pomáhají efektivně. Ale – nikdy se jimi neládujte jen proto, že vám chutnají. Tyto produkty bývají nadopované až stovkami miligramů kofeinu, taurinu a dalšími povzbuzujícími látkami. Myslete na to, že tak velké množství látek ovlivňujících centrální nervovou soustavu si vezme svoji daň v následné zvýšené únavě, ztrátě koncentrace a hlavně, že mohou lehce způsobit dehydrataci – zvlášť při sportu. Proto nikdy nezapomeňte spolu s těmito zázraky přijmout dostatek tekutin!

„Carbo“ gely

Sofistikovaná záležitost, kterou používá nejeden vytrvalostní i silový sportovec. Pomalu se tyto gely zabydlely i mezi širokou veřejností. V naprosté většině se jedná o směsi glukózy a maltodextrinů – cukrů, které slouží jako okamžitý, velmi dobře dostupný zdroj energie. Vřele doporučuji všem, kteří chtějí být celý den při lyžování fit. A opět platí: pitný režim! Klinické studie dokázaly, že se glukóza velmi dobře a rychle vstřebává v roztoku o koncentraci 6–7 %. To znamená 6 g glukózy + zapít 100 ml nápoje (pokud bude v gelu 15 g sacharidů, vypijte min. 250 ml tekutin spolu s ním).

Tatranky a sušenky

Pokud si dáte práci a najdete produkt, který není naládovaný podřadnými ztuženými tuky, náhražkami čokolády a aromaty, proč ne. Ale opravdu si myslíte, že sušenka plná všech dobrot psaných na obalu za 6 Kč bude kvalitní? Obvykle to tak není. Nemusíte se zříkat pamlsků. Vždy povzbudí, vždyť ten cukr, o který nám jde, tam vždy bude a bude ho hodně (spolu s tukem). Ale založit na nich svůj týdenní svačinový režim je nerozumné a vůči organismu nezodpovědné. Myslete na to, až se podíváte do svého nákupního koše plného podobných „dobrot“!

Známka SNOW:

Kvalitní müsli tyčinky: 1

Energetické doplňky: 1

Tatranky a sušenky: 3
Další články seriálu Co jíst a pít při lyžování?:

Čokoláda

Pivo

Klobása a hranolky

Voda