Dneska se o pitném režimu a potřebě pití nápojů hodně mluví a píše, ale smutnou pravdou je, že se většina smrtelníků neustále nachází ve stavu mírné dehydratace. A ti, kteří do toho všeho ještě sportují, mají z dlouhodobého hlediska opravdu problém.

Máte po lyžování sytě zabarvenou žlutooranžovou moč? Právě to je symptom dehydratace! Pokud totiž dojde ke ztrátě již 2–4 % tělesné vody, nastává dehydratace. S rostoucí ztrátou nabývá problém rozměrů a následky pro organismus mohou být fatální! Při ztrátě oněch dvou procent dochází ke ztrátě regulačních mechanismů a signálů – tedy již nedochází k pocitu žízně a k přirozenému tlaku organizmu na vás, abyste se napili! Mimochodem existují studie, které dokazují, že při této ztrátě dochází k omezení sportovního výkonu o 20–50 %, omezí se mentální aktivita a velmi se oslabí obranná schopnost organismu vůči nemocem. Pojďme počítat. 70kg člověk musí brát varovnou ztrátu 2 % jako objem 1,4 litru tekutin. Zkuste si hodinku zajezdit na rotopedu a zjistíte, jak je jednoduché přijít o jeden a půl litru potu. A teď z opačného konce. Kolik tekutin by měl každý do sebe vpravit, aby zajistil správný chod organismu? Mělo by to být 35–50 ml tekutin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. To dělá pro našeho 70kilového jedince 2,5 až 3,5 litru v závislosti na okolní teplotě, aktivitě apod. A jak nejlépe doplňovat vodu do organismu? Nejlépe vodou, že ano. Minimálně 1–1,5 litru by mělo opravdu pocházet z čisté vody. Co džusy? Při vypití koncentrovaného džusu se aktivují katabolické mechanismy a zbytečně tím tělo i žaludek zatěžujete. Řeďte je proto min. 2:1 vodou. Dbejte na to, aby koncentrace cukrů v nápojích nepřesáhla 6–7 %, výrazně by se tak omezila rychlost absorpce cukru, čímž by ono popíjení ztratilo na efektivitě. Pozor také na kofein a sycené nápoje. Jsou močopudné, taktéž samozřejmě alkohol…

Voda při sportu? Základ je kvalitně zavodněný systém. Před spaním nezapomeňte vypít min. 0,3 litru vody. Dvě hodiny před sportováním by měl každý pro jistotu vypít min. 0,5 litru vody. Není vhodné těsně před sportováním do sebe vpravit větší množství vody, ale i několik minut před lyžováním si dopřejte 0,2–0,3 litru tekutin. Během sportování se snažte pít průběžně, každých 20–30 minut aspoň 0,2 litru tekutin (camelbag má své opodstatnění!) a neustávat s tím po celou dobu lyžování. Po ukončení lyžování vypijte opět asi 0,5 litru tekutin (ne najednou, věnujte tomu několik minut a v dalších dvou až třech hodinách postupně ještě min. 0,5 litru). Zdá se vám to za den mnoho? Ano, je to mnoho, ale pro zdravý chod organismu je to nutné. Lyžování je dlouhodobá záležitost a je velmi náročná na udržení zavodněného systému. Mnoho vody se spotřebuje při termoregulaci (lyžujeme v zimě), dochází k velkým ztrátám pocením na celém těle. Mnoho vody vydýcháme plícemi. Zbytek se snaží neustále udržovat svalovou práci na maximu a neustále obměňovat lubrikační tekutinu namáhaných kloubů. To vše je bez vody pro tělo neřešitelný problém.

Pijte a pijte správně!

Čas Doporučený obsah přijatých tekutin při lyžování Fáze dne
8.00 0,5 litru  ráno
10.00 0,2 litru  začátek lyžování
15.00 každých cca 30 minut 0,2 l vody (celkem za 5 hodin 2 l tekutin) lyžování
16.00 0,5 litru  konec lyžování
17.00–20.00 0,5 litru v průběhu večera
23.00 0,3 litru před spaním
CELKEM  4 litry tekutin


Známka SNOW: 1
Další články seriálu Co jíst a pít při lyžování?:

Čokoláda

Pivo

Klobása a hranolky

Müsli tyčinky, energetické doplňky, tatranky…