Potřetí a pojedenácté

Německá společnost Telemarkfriends.com pořádala svůj test telemarkových lyží a vázání již pojedenácté. Po testováních na Stubai, Hochfügenu, Zermattu a dalších destinacích se nakonec pro poslední dva ročníky ustálila na rakouském Hintertuxu, který pro testování skýtá ty nejlepší podmínky.

Druhý víkend v květnu byl již také tradičním termínem, který nás ovšem trochu překvapil svým zimním počasím. Žádné vyhřívání na slunci u testovacího stanu v připravených křesílkách se nekonalo a celé testovací centrum se po prvním jakžtakž slunečném dni schovalo do útrob spodní stanice lanovky na Gefrorene Wand, kde další dva dny odolávalo střídavým náporům větru, sněžení a nevlídné mlhy.


Otestovali jsme

I přes nepřízeň počasí se nám podařilo otestovat přes 20 párů lyží v perfektních podmínkách neustále připadávajícího čerstvého sněhu. Byť viditelnost byla po dva dny téměř nulová, ježdění mimo sjezdovky bylo paradoxně jediné, kde jsme nepotřebovali vidět pod nohy a o to více mohli vnímat vlastnosti lyží.

Naprostá většina lyží byla, jak už je na Telemark testu dobrým zvykem, určena spíše pro allmountain a freeride lyžování. Lyže s šířkami 85 mm pod botou byly spíše výjimkou a největší testovací skupinu tvořily spíše lyže v šířkách 100 až 130 mm na středu.

Letošní novinkou byla rozhodně i reakce pořadatelů testu na stoupající trend nového telemarkového vázání NTN (new telemark norm), kterým oproti předchozím ročníkům osadili již polovinu všech testovaných lyží.


K dispozici byly i boty, určené pro tento typ vázání, a tak jsme měli jedinečnou možnost otestovat stejné modely lyží s NTN, nebo s lankovým vázáním normy 75 mm. Tím se pro letošní rok pro všechny modely testovaných lyží stalo vázání Hammerhead Vice a nahradilo tak do nedávna nejčastěji využívané testovací vázání Rotteffela R4, které svými příliš měkkými pružinami často ovlivňovalo výsledné pocity z jízdy na širokých lyžích.

Telemark Test je také tradičně vyhlášen účastí malých „garážových“ značek z celého světa. V minulosti to byly třeba Icelantic, Ski Logic, Black Crowes, nebo White Dot. V letošním roce jsme se znovu shledali s kouzelnými (a nejen designem) Ski Logiky, které se od letošního roku dováží také do České republiky, a test obohatili typické garážovky DPS z americké produkce. K testování ale byly i lyže standardních renomovaných výrobců jakými jsou Dynastar, Rossignol, velké oblibě se těšily i všechny prašanovky od značek Völkl a Nordica.


Poslední den…

...se více než vydařil. Čtyřicet centimetrů čerstvého sněhu, slunce, nikde nikdo. Co víc si 12. května může pravý „skifreak“ přát. Z tohoto dne tedy pochází i většina fotografií, které najdete v galerii pod článkem.

Za zmínku a upozornění jistě stojí muž v zelené kombinéze, visící na jedné fotografii na nebi, hlavou dolů. Měli jsme to potěšení si zalyžovat se současným trojnásobným mistrem světa v telemarku, Tobiasem Müllerem a znovu se při jeho třicetimetrovém frontlipu utvrdit v tom, že telemark jednoduše znamená volnou mysl a všehochuť dovedností bez škatulek. Mistr telemarkových oblouků v branách nám to svými jízdami ve freeridu poctivě dokazoval.


Test, kdy a kde?

Více informací o testu najdete na www.telemarkfriends.com, kde se brzy objeví i termín příštího testování, na které jsou všichni telemarkisté všech výkonností srdečně zváni. Test je zdarma, účastníci si platí pouze ubytování, dopravu a skipass.

A výsledky? Letos bychom rádi celý test uveřejnili na webu www.snow.cz a očekávat jej můžete v podzimních měsících. Zároveň se můžete těšit i na rozsáhlý rozhovor s Tobiasem Müllerem.