Loňské vrcholné jaro mi dopřálo v tomto koutu Jižních Alp nádherné chvíle. Chronologicky vzato se hned po příjezdu dostavilo překvapení, že ještě někde na světě existuje místo, kde je třeba fotku na permanentku a nemají tam turnikety. Placky o rozměrech menšího notýsku – rozumějte rozměr přibližně A6 – nás  první den škrtily při rychlé jízdě, než jsme pochopili, že je můžeme mít kdesi hluboko v kapsách, protože s jejich kontrolou se někdo obtěžuje nejvýš jednou za den.
Val d'Allos
Když jsme se s těmi obřími permicemi vydali na svah, následovalo další překvapení nad stavem přepravních zařízení. Muzeálním kouskům vévodila jakási vzdušná popelnice, do níž se naskakovalo za jízdy, přičemž jedna osoba z obsluhy otvírala dvířka, další potom ukládala lyže do držáku. Snad je tam tato závěsná popelnice dodnes. Celý týden jsem mívala pocit, že vjíždím do lunaparku a nikoli na sjezdovku či snad, že se zde vyrábí umělá pracovní příležitost s nesmírně vysokým koeficientem zábavnosti. Usměvavé mladíky jsem učila volat ‚naskoč‘, protože zde bylo překvapivé množství českých klientů.

Val d' allos
Val d' allos
Podobných  kousků je zde ještě několik. Vrzavé sedačky, které mě mlátily pod koleno a studily do zadku, mi nejspíš nevadily díky té veselé obsluze a protože jsem se vznášela v krásném počasí nad osamělými svišti, kteří zvolna vylézali na kontrolu postupu jara.

Val d' allos
A také jsem se těšila k pramenům řeky Verdon. Ano je to ten Verdon, kde jsou, jak Francouzi tvrdí, nejhlubší kaňony v celé Evropě. Ty zná leckdo, ale že se dá na horním toku lyžovat, to už jen tak někdo neví. Na mapce vypadá sjezdovka dlouhá a krásná – je červená a modrá. Ale ona byla otevřena jen první den. Pak přinesl mistrál peřiny čerstvého sněhu, pak vanul jen tak a některá místa byla prostě uzavřena. Nikde žádné centrální tabule s aktualizovanými informacemi o stavu a sjízdnosti sjezdovek, všude jen zubící se vlekaři a všeobjímající časový údaj, že to bude za půl hodiny otevřeno. A tak jsem se prostě k prameni řeky Verdon nedostala. Čerstvě nasněžený sníh nejspíš nikdo nechtěl rolbovat, protože bylo po hlavních francouzských prázdninách.
Ty  nejkrásnější svahy jsem totiž na mapce neodhadla. Prozradím, že vedou z Tete de Vescal směrem do hluboce zaříznutého údolí.

Val d' allos