A velká opravdu je. O tom jsme se přesvědčili na vlastní kůži. Tedy vlastně nohy, protože 1 600 metrů dlouhá sjezdovka, pojmenovaná podle stejnojmenných krkonošských bud Portášky a s převýšením téměř 400 metrů už dá nejednomu lyžaři zabrat. Ranní mlha se navíc protrhala do slunečného dne a lyžování nemělo chybu.

Lyžování ve Velké Úpě je ojedinělé. Na jednu stranu jako by lyžařský areál se sedačkovou lanovkou a dvěma kotvovými vleky Hofer a Modřín dýchal příjemně dávnou atmosférou. Lyžovat totiž můžete téměř všude. Rozlehlé pláně s hlubokým sněhem (pokud tedy zrovna je) nalevo od lanovky lákají freeridové nadšence, členitý lyžařský areál napravo naopak nabízí nesčetně variant sjezdů. Tedy poctivé krkonošské lyžování, jak ho známe z fotografií našich dědů, bez přesně vytyčených urolbovaných dálnic.Areál ve Velké Úpě trpí svoji jižní orientací a v takovéto suché zimě by se standardně potýkal s nedostatkem sněhu více než kdy jindy. Přesto jsme si zalyžovali dobře.
Je vidět, že místní zasněžovači si dokážou velmi dobře poradit, i když jim Krakonoš hází od počátku zimy klacky pod nohy. S malými omezeními jsou dobře sjízdné jak hlavní sjezdovka Portášky, tak Hofer v horní prudší části areálu, výborně připraven je i Modřín ve spodní části střediska, který je určen spíše pro méně náročné lyžaře a kde najdete i každodenní večerní lyžování.
Na samém dojezdu, u spodní stanice lanovky najdete i dobře vybavený dětský park, o něco níže zcela moderní nově postavenou půjčovnu a od ní přejdete jen přes hlavní silnici vedoucí do Pece pod Sněžkou a jste na placeném parkovišti u svého auta. Začali jsme sice „odshora dolů“, ale skončili u auta, abychom mohli auty pokračovat.


Subaru XVSnow Session

Jedním z partnerů krkonošského střediska je automobilka Subaru. Ta každoročně pořádá ve Velké Úpě Subaru XVSnow Session, jejímž hlavním lákadlem jsou neuvěřitelné freestylové kousky borců na lyžích i snowboardech na speciálně postaveném big airu. Vyvrcholením akce jsou pak skoky přes vůz Subaru XV, podle kterého dostala i celá akce název.
Pouhými skoky a závody s prize money 40 000 Kč, které jsou otevřené pro veřejnost, to ale nekončí. Celý víkend můžete v areálu poslouchat dobrou muziku v podání těch nejlepších DJ´s moderní elektronické hudby. To vše v rámci hudební akce Snow&Bass, která se v Úpě koná již poněkolikáté a letos svými pohodovými rytmy podpoří třetí ročník Subaru XV Snow Session. Nejlepší DJ´s totiž uslyšíte i na afterparty, která začne ve večerních hodinách v hotelu Úpa.

A kdy se celá tahle víkendová taškařice bude konat?

No přece už zítra!

8. 2. 2014 ve Velké Úpě, na dojezdu vleku Modřín.Vše o SNOW tour a reportech z ní najdete zde!