Cílem Dohody je vytvořit podmínky pro spolupráci města a obcí v regionu Východních Krkonoš a hlavního poskytovatele služeb v oblasti cestovního ruchu.

Jde o první impuls, jehož snahou je vtáhnout do dění i další podnikatele v regionu. Chceme rozhýbat spolupráci všech subjektů, které poskytují služby v oblasti cestovního ruchu.

„Koncept spolupráce, způsob sdružování finančních prostředků a využití sdružených prostředků na služby neziskového charakteru (úprava běžeckých tratí, financování turistické dopravy, propagace regionu) řeší v zahraničí zákon o cestovním ruchu. Ten u nás citelně chybí,“ říká ředitel TourResortu Petr Hynek.

„Jsem velmi rád za dospění k dohodě, je tak nastaven základní model spolupráce mezi obcemi a privátní sférou v oblasti cestovního ruchu, kdy máme shodný cíl – tzn. přivést do našeho krásného regionu další návštěvníky a turisty. Věřím, že se přidají další subjekty, které působí v oblasti cestovního ruchu. Ten bude do budoucna hrát v této oblasti stále významnější roli, toto je cesta pro jeho podpoření, která doufám povede ke zkvalitnění poskytovaných služeb, společné propagaci a v neposlední řadě i ke stabilizaci a rozšíření počtu pracovních míst,“ říká předseda Svazku obcí Východní Krkonoše Mgr. Tomáš Hendrych.

PŘÍKLAD Z REGIONU

V oblasti Východních Krkonoš dosud úpravu zhruba 90 km běžeckých tras a provoz zimních i letních autobusů převážně financovala společnost MEGA PLUS s.r.o. Šlo o výdaje ve výši zhruba 5 milionů korun ročně. To, aby servis služeb, které samy o sobě nejsou výdělečné, pro návštěvníky regionu financoval prakticky jeden podnikatelský subjekt, je neudržitelné a v zahraničí nevídané.

Zejména s ohledem na to, že 1 koruna utracená v lyžařském areálu generuje dalších 7 korun utracených v horském středisku za ubytování, stravu, služby a nákupy. Ukázala to nová studie KPMG o horských střediscích.

Z celkového obnosu peněz, které návštěvník horského střediska utratí, jde provozovateli lyžařského areálu cca 12 %, na gastronomii cca 20 %, za ubytování cca 24 %, za služby a obchodní síť shodně cca 10 % útraty. (více ve studii KPMG)

PRVNÍ UŽŠÍ SPOLUPRÁCE UŽ FUNGUJE

I když k podpisu Dohody došlo teprve dnes, první úzká spolupráce už v regionu Východních Krkonoš funguje. Důkazem je letní společná jízdenka TourPAS, na jejímž vzniku se podíleli Svazek obcí Východní Krkonoše a MEGA PLUS s.r.o. jako největší poskytovatel služeb v oblasti cestovním ruchu v tomto regionu.

O financování projektu TourPASu se navíc spolu se Svazkem dělí i jednotliví podnikatelé v cestovním ruchu, kteří přispěli nejen na propagační materiál i reklamu, projekt rovněž podpořili formou výrazných slev na služby, které poskytují.

TourPAS, jako společná jízdenka na lanovky, koupaliště, bobovou dráhu, rozhlednu a autobus funguje i jako slevová karta na 20 atrakcí v regionu včetně ZOO. TourPAS představuje návštěvníkům to nejzajímavější, co Východní Krkonoše nabízí.

POHLED DO ZAHRANIČÍ, KDE MAJÍ ZÁKON O CESTOVNÍM RUCHU

V zahraničí, kde je sdružování peněz ze strany obcí a podnikatelů běžné, se ze společného rozpočtu financuje provoz Infocenter, úprava běžeckých tras, provoz autobusů, propagační a informační materiály i marketing a reklama rekreační oblasti. Na Slovensku, nebo v Rakousku mají turistické destinace podporu v zákonu o cestovním ruchu, který výběr finančních prostředků v regionu upravuje. U nás tento zákon citelně chybí.

V zahraničí mají financování vybraných služeb v regionu na starosti tzv.tourist boardy, nebo turistické agentury. Zahraniční zákonná úprava počítá s financováním přes členské příspěvky, místní poplatky z ubytování, procenta z celorepublikových daní, či zavedení lokálních daní, nebo různé formy státních příspěvků.

Na Slovensku jsou turistické agentury (Organizace cestovního ruchu) motivovány k rozvoji a i státní dotací. Klíčovým kritériem je výše vybraných ubytovacích poplatků obcemi. Státní dotace je vyplacena ve výši až 90 % vybraných ubytovacích poplatků. Rakouský model je postaven na výběru turistické daně a poplatků z ubytování. Podnikatelé v regionu, kteří těží z cestovního ruchu (například ubytovatelé, provozovatelé restaurací, ale i truhláři), jsou povinni platit promile ze svých tržeb, jako formu turistické daně.

O rakouském modelu financování mluvil nedávno v Praze předseda Rakouského lyžařského svazu a současně provozovatel šesti horských středisek Peter Schröcksnadel. Jako jeden z hostů se zúčastnil konference Asociace horských středisek v Praze 28. května 2014. Podle něj se ani v Rakousku spolupráce v horských regionech nerodila lehce: „Rakouští ubytovatelé a podnikatelé v cestovním ruchu by dobrovolně příspěvky neodváděli. U nás to musel vyřešit až zákon o cestovním ruchu. Nyní ale vidí přínos a uvědomují si zpětně, že udělali správné rozhodnutí.“

PŘÍKLAD ZE ZAHRANIČNÍ PRAXE

SLOVENSKO

Vloni vyplatilo Slovensko v rámci zákona o cestovním ruchu státní příspěvky ve výši 3 miliony eur.

Vysoké Tatry získaly 0,8 mil. eur. a Nízké Tatry 0,6 mil. eur.

Díky tomu šlo na podporu cestovního ruchu do regionu Tater 1,4 milionu eur ze státní kasy.

Tuto částku doplnili v Tatrách srovnatelnou částkou, kterou vybrali z poplatků a příspěvků v regionu. Celkově region mohl investovat do podpory cestovního ruchu v Tatrách cca 3 miliony eur.

ITÁLIE

Südtirol – horské oblasti Sextner Dolomiten a Kronplatz – 4,8 mil. přenocování za rok / cca 1,2 milion lidí s přenocováním 4 noci/

Agentura provincie zaměstnává 61 lidí. V roce 2014 hospodaří s marketingovým rozpočtem 9 milionů euro. Reklama v Německu, Itálii, Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii, Belgii, Nizozemsku, Polsku a Česku.

Strategie: příjemné místo pro život, dopravní koncepce, regionální zemědělské produkty, energeticky úsporná řešení v regionu

Trentino – horské oblasti Andalo, Val di Fassa, Madona di Campiglio, Folgaria, San Martino di Castrozza, Val di Fiemme, Val di Sole – 5,7 mil. přenocování za zimní sezónu / cca 1,4 milionu lidí s přenocováním 4 noci/

Agentura provincie hospodařila v roce 2013 s 18 miliony eury, v roce 2014 s 15 miliony eury.


ZÁKLADNÍ INFORMACE

SkiResort ČERNÁ HORA – PEC / TourResort ČERNÁ HORA - SNĚŽKA
(Černá hora – Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou)

Pět lyžařských středisek v Krkonoších funguje pod hlavičkou SkiResort ČERNÁ HORA - PEC poprvé od zimní sezóny 2012/2013. Hlavním provozovatelem SkiResortu je společnost MEGA PLUS s.r.o. z Janských Lázní, která je od října 2012 nájemcem lyžařského areálu Pec pod Sněžkou.

Letní obdobou SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC je TourResort ČERNÁ HORA – SNĚŽKA, který propojuje Janské Lázně, Pec pod Sněžkou a Velkou Úpu. Spolu se Svazkem obcí Východní Krkonoše je MEGA PLUS s.r.o. provozovatelem společné letní jízdenky TourPAS, kterou mohou návštěvníci uplatnit na lanovkách, bobové dráze, koupališti, na rozhledně a v turistickém autobuse. TourPAS navíc slouží i jako slevová karta na zhruba 20 atrakcí v regionu včetně ZOO.

Zimní návštěvníci ve SkiResortu lyžují na 37 kilometrech sjezdovek na jediný skipas. A to v areálech Černá hora (Janské Lázně), Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. Vyzkoušet mohou jedinou osmimístnou kabinkovou lanovku v ČR, 5 sedačkových lanovek, 31 vleků a 3 pojezdové pásy. K dispozici je i 90 kilometrů upravovaných běžeckých tras. SkiResort ČERNÁ HORA – PEC spustil v sezóně 2013/14, jako první v zemi, unikátní propojení areálů pomocí vyhlídkových roleb SkiTour. Do SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC přijíždí každou zimu zhruba 750 tisíc lyžařů.

www.tourresort.cz / www.skiresort.cz

Svazek obcí Východní Krkonoše

Svazek obcí Východní Krkonoše sdružuje 9 měst a obcí podél toku řeky Úpy v kraji pod nejvyšší horou ČR Sněžkou. Svazek vznikl v roce 2004 a jeho členy jsou Trutnov, Mladé Buky, Svoboda nad Úpou, Janské Lázně, Černá Hora, Horní Maršov, Pec pod Sněžkou, Malá Úpa, Žacléř. Hlavním posláním svazku je partnerská spolupráce mezi jednotlivými obcemi s cílem co nejlepší propagace turistického regionu východní Krkonoše v rámci cestovního ruchu.

Jedním z hlavních projektů svazku je „Krakonošovo Království,“ který je zacílen především na rodiny s dětmi. Principem projektu je navštěvování a poznávání jednotlivých atraktivit a turisticky zajímavých míst východních Krkonoš, kde turisté získávají na vybraných místech razítka do „Krakonošova glejtu,“ a za své putování regionem dostanou na informačních centrech odměnu. Do projektu se úspěšně zapojují také mateřské školy z regionu. Partnerem projektu je polské příhraniční město Kowary.

V letošním roce se svazek aktivně zapojil do celostátního projektu „Meziobecní spolupráce,“ pod záštitou Svazu měst a obcí ČR, který je zaměřen na podporu užší spolupráce mezi obcemi, kdy jedním z témat tohoto projektu je právě oblast cestovního ruchu.

Významnou akcí letošního roku je také pořádání 1. ročníku „Krakonošova Cyklomaratonu,“ což je závod pro všechny milovníky cykloturistiky všech věkových kategorií a pro všechny typy kol. „Krakonošův Cyklomaraton“ se uskuteční 2. srpna 2014 se startem a cílem ve městě Trutnov. Trasa závodu povede napříč oblastí východních Krkonoš, včetně polského příhraničí. Záměrem svazku je, že „Krakonošův Cyklomaraton“ se stane tradiční akcí regionu.