Atomic

V nové kolekci Atomic zaujme na první pohled design. Nové a netradiční barevné pojetí osvěžilo nejen lyžařskou obuv, ale i lyže, nové je i tvarování skeletů a přezek. Na vrcholu řady Race stojí loni uvedený model Redster Doubledeck XT s technologií Ramp, vyráběný pouze v délce 175 cm a jako jediný z modelů bez rockeru. Letos navíc nově v oranžově modré kombinaci. Ten doplňují nové modely XTI a XT, ovšem již bez doubledecku. Ty mají nahradit letošní Redster Edge ST a LT. Červená s bílou opět vévodí závodním Redster Doubledeck GS a SL, doplněny jsou slušivými modrými detaily. Modrá je pro nadcházející kolekci Atomic velmi typická a všudypřítomná. V této (pro Atomic) netradiční barvě se totiž na pultech objeví i boty Redster Pro 120. Všechny boty Redster mají pro příští rok nově zpracované přezky, které usnadní zapínání i rozepínání, vyměnitelné podložky, které se častým chozením v botách ničí, dámské Redstery se pak pochlubí novou vnitřní botičkou. A když jsme u dámského vybavení, nelze opomenout nové lyže Cloud Eleven XT určené pro náročné sportovní lyžařky a vycházející z modelu Redster Doubledeck XT.

Přepracována je i allmountainová řada lyží Vantage, které letos dostaly do vínku novou technologii Carbon Tank Mesh - vrstvu karbonu, která snižuje celkovou hmotnost konstrukce a lyže navíc torzně vyztužuje. Nové Vantage jsou v kolekci ve čtyřech různých šířkách pod botou, stejně tak budou i označeny – 100 CTI, 90 CTI, 95 C, 85 – písmena pak označují přítomnost carbonu a titanalu. Technologie Carbon Tank Mesh je použita i u allmountainů Nomad, které zůstávají stejné, jejich řady pouze opustil model Nomad S.

Nejvíce zájmu však vzbudilo vybavení doplňující řadu Backland, určenou pro skitouring a backcountry. Lyže s označením Backland známe již z letošní sezony, ale rozruch vzbudily zcela nové touringové boty Backland Carbon, vážící pouhých 987g a disponující výměnnými jazyky pro sjezd a chůzi. Boty lze navíc individuálně přizpůsobit pomocí osvědčené technologie Memory Fit. Jejich skelet má šířku 98 mm a dodávají se ve čtyřech variantách včetně verze pro skialpinistky. V centru zájmu byly i touringová vázání Backland Tour Light s pouhými 472 g/pár a jeho o 120 gramů těžší verze Backland Tour. Vázání je tentokrát dvoudílné a pracující na bázi „tech“, kterou do touringového světa přinesl před lety Dynafit.


Salomon

Ani francouzský Salomon nezůstává nijak pozadu a přichází pro nadcházející sezonu hned s několika novinkami ve své rozsáhlé kolekci.

V závodní řadě pokračují velmi úspěšné crossovery X Race, které v širokém spektru délek a poloměrů nahrazují standardní komerční obřačku a slalomku. Vyberete si podle vlastní preference délky lyže a oblouků, které rádi jezdíte. Pro nadšence však pro příští rok Salomon zpřístupnil i něco ze svého závodního oddělení. K dostání tak bude slalomka X Race Lab v délkách 155 a 165, a obřačka X Race Lab v délce 183 cm s 26 metry poloměru. Úplnou novinkou je však dvojče atomikových XT, X Race Lab 175. Lyže mají téměř totožné rozměry i poloměr jako Atomic Redster Doubledeck XT (115–65,5–98/15 m) a stejně tak postrádají i jakýkoliv rocker. Jedná se o velmi zábavné a vysoce sportovní univerzály určené na tvrdou sjezdovku, čemuž napovídá i velmi úzký střed. Vyráběné budou opět pouze v délce 175 cm.

Další novinkou jsou zcela nové lyže X–MAX, které v kolekci nahradí proslulé 24 Hours Max a X Kart Max. Jedná se opět o celodenní sjezdovkové univerzálky s 73 mm pod botou (o milimetr více než letošní 24 Hours Max), které disponují lehkým Carve Rockerem, celodřevěným jádrem a budou k dostání v délkách od 155 do 175 cm. Sportovně založené lyžařky si přijdou na své v podobě modelu W MAX, který vychází ze zmíněných X MAX, liší se jen použitým dřevem a vázáním, což činí dámský model o 15 % lehčí. Zcela nová pak bude řada dámských allmountainů nazvaná CONSTELLATION.

Dámy také jistě potěší unikátní technologie, se kterou Salomon přichází na trh vůbec jako první na světě. Osvědčené allmountainové boty Quest Acces jsou pro sezonu 2015/2016 ve zcela novém provedení, ale některé z nich jsou navíc vybaveny vyhřívanými vnitřními botičkami Custom Heat. Ojedinělé je to, že to jsou vůbec první vnitřní vyhřívané botičky, které mají svoji vlastní integrovanou baterii a přes noc tedy stačí pouze připojit dodávaný kabel s adaptérem a baterii nabít, aby přes den opět boty vyhřívala. Žádné kabely v botě, žádné baterie připevněné na velcro pásku, jak tomu bylo doposavad.

Poslední velkou novinkou je opět vybavení určené na skitouring a backcountry. Zcela nová řada MTN, kterou v běžném katalogu ani nenajdete, obsahuje lyže určené na chůzi, ale i pořádné freeridové sjezdy – vybrat si můžete hned ze tří různých šířek. K lyžím se dodávají stoupací pásy na míru vyráběné pro Salomon na zakázku jedním z osvědčených výrobců pásů – POMOCA. Segment pak doplňují stejně jako u Atomiku boty MTN Explore a MTN Lab s 98 mm šířky a nové dvoudílné „techové“ vázání.