Jako železnorudská rodačka znám špičácké sjezdovky lépe než své boty, takže se po výjezdu čtyřsedačkovou lanovkou intuitivně vydávám na oblíbenou sjezdovku červenou „Trojku“. Mám ji ráda kvůli jejímu profilu – po prudším esíčku se dostanete na mírnější rovný úsek zvaný lidově „Václavák“, posléze se ale sjezdovka změní v pěkně červený slalomák, kde to má, jak se říká, „pořádný grády!“ Nevýhodou trojky je však orientace svahu – od rána do ní pěkně pere šumavské jarní sluníčko, takže koncem března už musíte počítat s měkkým sněhem a místy i nějakými těmi hlinitými fleky – všechna úskalí na sjezdovce způsobená tajícím sněhem jsou však bezpečně označená.


Od sluníčka trochu více odkloněná je sjezdovka číslo 1, kde jsme i po desáté hodině našli pevnější úseky pro ostřejší hrany. Jarními replotami nejvíce trpí sjezdovka číslo 2, jejíž několik míst je už bez sněhu, ohraničená jsou bezpečnostním plůtkem. Méně sněhu jsme zaznamenali i ve snowparku na Lubáku, ale skalní nadšence to nijak neodradilo. Poslední skok bavil a kvótr na konci sjezdovky prověří dobrý um i zkušenějších lyžařů.


Rodiny s dětmi a mírně pokročilí lyžaři budou na Špičáku vyhledávat sjezdovku na dojezdu černé Šance. Sjezdovka je mírná, hodně široká a je obsluhovaná kotvovým vlekem. Zpestřením na ní je měřený slalom pro veřejnost.


Hanička, Blaženka, restaurace hotelu Bohemia a občerstvení U Sekyrek – to je výčet možností, kde se na Špičáku občerstvit. Já nedám dopustit na útulnou terásku U Sekyrek, kde mě potěší jak milá obsluha, tak pravý šumavský grog. Tentokrát však přišla chuť spíš na něco chlazeného. Jak nám však obsluha řekla: „A vy chcete fakt Plzeň? Sem ale všichni chodí na Koutský!“ – tak jsme si dali Koutský! :-)


Proč na Špičák?

Špičák je dobře dostupným střediskem zejména pro lyžaře z Plzeňska. Nabídne sjezdovky všech obtížností, přičemž při dobrých sněhových podmínkách můžete vyzkoušet i nejprudší sjezdovku ČR – Šanci. Výhodou špičáckých sjezdovek je zejména jejich rozmanitost a členitost a také možnost sjezdovky během jedné jízdy kombinovat. Ve vedlejší sezoně od 16. 3. stojí celodenní skipas 460 Kč dospělého a mládež 310 Kč. V den svých narozenin pak na Špičáku lyžujete za polovic.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: