Větší komfort ve Svatém Petru

Nová 6sedačka s bublinou a vyhříváním nahradí hlavní čtyřsedačkovou lanovku ve Svatém Petru, která patří v areálu k nejstarším. Ta byla dokončena v roce 1992, ve své době šlo o nejmodernější zařízení svého druhu v Česku. Letos v březnu ji však poznamenal incident, když se zřítil část jejího nájezdu (více čtěte zde).

„V rámci střediska je tato lanovka aktuálně naše nejstarší páteřní zařízení. Na tento typ se již nevyrábí náhradní díly, opravy jsou složité a údržba čím dál tím náročnější,“ vysvětlil v létě Čeněk Jílek, generální ředitel společnosti Melida, která areál provozuje od roku 2012.

Původní lanovka bude kompletně repasována a najde své uplatnění na Horních Mísečkách, pravděpodobně napřesrok.

Nástupní prostor a dolní stanice se také výrazně promění. Dolní nájezd už nebude veden do patra po střeše budovy zázemí a lyžařské půjčovny. Nově se bude nastupovat přímo z úrovně terénu. Dole bude také instalovaný nástupní pás pro snazší „nalodění“ na sedačku lanovky. „Se stavebními pracemi postupujeme podle plánu. Pomocí těžkotonážního vrtulníku jsme již celou trasu osadili novými podpěrami a roste horní i dolní stanice. Po jejich dokončení nainstalujeme hlavní pohon lanové dráhy, položíme dopravní lano a provedeme jeho záplet. Lanovku slavnostně spustíme v rámci tradičního Špindl Ski Openingu 11. až 13. prosince,“ vyvrací Jílek obavy, že by výstavba měla zpoždění.

Původně měly nové lanovky přijít až později se vznikem dalších sjezdovek a s propojením dvou hlavních částí areálu Svatý Petr a Medvědín. Jejich budování se očekává až od příštího roku.

Výkonnější zasněžování i nové hřiště pro děti

Investice za více než 210 milionů korun zahrnuje i další modernizaci umělého zasněžování, kterou středisko odstartovalo již loni. „Na červené sjezdovce na Svatém Petru jsme instalovali moderní sněžné sprchy, které nám umožní zprovoznit lyžařské svahy v nesrovnatelně kratším čase v porovnání s běžnými sněžnými děly. Areál tak bude pod sněhem ještě dříve než kdykoli předtím,“ ujišťuje Čeněk Jílek. Nové místo získá ve Svatém Petru i dětská lyžařská zóna. V prostoru za dvojsedačkou tak vznikne jedna z největších a nejmodernějších lyžařských školek v Čechách.

Skipas až za 850 korun na pokladně, levněji v e-shopu

Za celodenní skipas v hlavní sezóně zaplatí lyžaři přes Gopass 790 korun. Pokud nechají nákup až na pokladnu ve středisku, připlatí si 60 korun. V okrajových sezónách za něj zaplatí online 690 korun, na pokladnách 730 korun. „Pro časté návštěvníky špindlerovských kopců bude nejvýhodnější celosezónní skipas. Nejvýhodněji ho pak zájemci pořídí v předprodeji právě přes Gopass. Levnější nebude ani v předprodeji na pokladnách. Dospělý za něj zaplatí devět a půl tisíc korun a může jej využít na všech sjezdovkách v celém Skiareálu Špindlerův Mlýn. Předprodej sezónek začne v e-shopu pátého listopadu,“ informoval René Hroneš, marketingový a obchodní ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Výhodnější lyžování opět nabídnou oblíbené skipasy nazvané "10 dní ze sezóny" a "15 dní ze sezóny", se kterými může návštěvník lyžovat jakýchkoliv deset nebo patnáct dní v sezóně, aniž by tyto dny musely jít za sebou. Využívají je většinou lyžaři, kteří se do Špindlu rádi vracejí v průběhu celé zimy a nemusejí si tím pádem při každé návštěvě kupovat nový skipas. I tyto zvýhodněné skipasy nakoupí zájemci nejlevněji přes gopass.cz. Dospělý za desetidenní zaplatí 6 400 korun a v předprodeji na e-shopu 6 tisíc korun, za patnáctidenní 8 500 korun a v předprodeji 8 100 korun. Celodenní lyžování pro dospělého tak s těmito sezónními skipasy zakoupenými v předprodeji vyjde na 600 nebo dokonce na 540 korun. „I v nadcházející zimní sezóně u nás bude stále platit juniorské jízdné až do osmnácti let a všechny děti do šesti let lyžují ve Špindlu zcela zdarma. Pokračujeme i s populárním rodičovským skipasem, který si mohou partneři střídat při hlídání dítěte. Zdarma budou všem samozřejmě k dispozici i parkoviště u lanovek a skibusy v rámci celého střediska,“ dodává René Hroneš.


Slovenský finančník Igor Rattaj chce po slovenských, českých a polských horách zacílit také na rakouská střediska. Spolumajitel horské skupiny Tatry Mountain Resorts, pod kterou patří i lyžařský areál ve Špindlerově Mlýně, a partner J&T Private Equity Group jedná mimo jiné o převzetí slavného Kitzbühelu.

„Ano, Kitzbühel je ve hře, ale díváme se i na další. Ale není to snadné, v Rakousku jsou všechny areály vlastněné kraji, musíte se domluvit s řadou lidí a institucí, městy, bankami. Je třeba udělat politicko-ekonomické předpolí. Oproti tomu byl Špindlerův Mlýn jednoduchou záležitostí,“ říká Rattaj s tím, že jednání se mohou vléct velmi dlouho a zároveň naráží na jeho angažmá ve Špindlerově Mlýně, kde spolupracuje s rozsáhlou koalicí vlivných místních figur v čele s bývalým šéfem ČEZ Martinem Romanem.

Roční obrat kitzbühelského lyžařského areálu činil v sezóně 2008/09 v přepočtu zhruba 1 miliardu korun. Ve Špindlerově Mlýně utržili vlekaři ve stejném období podle výroční zprávy necelých 250 mil. Kč.

Více čtěte v článku Chci kupovat alpská střediska na iDNES.cz!