„Telemarkem a skialpem to začalo a rozhodně to muselo být někde tady,“ uvádí čtvrtý díl Jiří Hölzel a Alena Zárybnická dodává: „Pro Nory je lyžování něco jako náboženství.“ I to je důvod, proč je Norovi Sondre Norheimovi přisuzován vynález vázání, které při sjezdu umožňuje zatáčet. Tento typ vázání, kdy je k lyži připevněna pouze špička boty, podobně jako dnes u skialpového, je označováno jako telemarkové, podle oblasti Telemark, kde Norheim žil.

Norské lyžování se pak rozšířilo do Evropy, Ameriky a Austrálie také zásluhou norského polárníka Fridtjofa Nansena. Ten v roce 1888 přešel na lyžích Grónsko. Cestu pak shrnul ve své knize, kde píše: „Nic nezpevňuje svaly a nečiní tělo tak silným a pohyblivým, nic nezpevňuje vůli a neosvěžuje ducha tak dokonale, jako lyžování.“

Tuto dodnes platnou větu si při skialpování v norských horách Sunnmøre Alps během výstupu na horu Sylvkallen ověřili také aktéři seriálu „Skialpem to začalo“ doprovázeni norským horským vůdcem Arildem Eidsetem, který v seriálu trefně poznamenává: „Hory jsou nebezpečné jen tak, jak nebezpečné si je uděláš.“


Skialpinistická trasa v Norsku

Více, než kde jinde, právě v Norsku je při skialpinismu velice důležité vhodné oblečení a jeho správné vrstvení od termoprádla, přes zateplovací po ochrannou vrstvu. I proto zde má outdoorové oblečení tradici a norské oděvní značky specializované na pobyt venku a skialpinismus jsou provázané s mnoha významnými badateli a skialpinisty.

Již zmíněný Fridtjof Nansen nosil při svých expedicích termoprádlo a svetr Devold. Firma Devold se už od roku 1853 orientuje na vlněné oblečení a dodnes vyrábí tradiční svetr pojmenovaný po norském badateli – Nansen. Na počest v seriálu zmíněného otce norského skialpu Williama C. Slingsbyho pojmenovala firma Bergans speciální kolekci pro skialpinismus právě Slingsby.

Obě značky mají více než stoletou tradici a tak není divu, že i proslulý polárník Roald Amundsen nosil oblečení Devold a batoh Bergans. A stejně jako v případě Nansena, dodnes najdete v kolekci Devold tradiční svetr Amundsen.

V seriálu se představí také jeden z nejdůležitějších technických prvků skialpu, a to stoupací pásy. Exkurzí do firmy Contour seriál přiblíží způsob, jakým se dnes, původně tulení, pásy vyrábí. „Materiál, který používáme na výrobu pásů, je stoprocentní mohér, “ přibližuje Werner Koch, majitel firmy Contour.

Sportovní seriál „Skialpem to začalo“ je výjimečný svým pojetím i zpracováním. Na kanálu ČT Sport představuje tradiční, ale v České republice stále poznávaný zimní sport a sním i čtyři zajímavé lokality – Krkonoše, Tyrolsko, Jižní Tyrolsko a Sunnmøre Alps. Seriál „Skialpem to začalo“ vznikl na konci zimy a v průběhu jara 2015. Bez dotáček trvalo filmování osmnáct dní, během kterých byl filmový štáb podroben drsným podmínkám, které díky dobrému vybavení a obrovskému osobnímu nasazení zvládl. Vzniklo tak na desítky hodin hrubého materiálu.


Vysílací časy na ČT Sport:
4. díl: 5.12.2015, 11.55Po odvysílání najdete tento díl na iVysílání České televize.

Více o seriálu se dozvíte v článku Skialpem to začalo a na stránkách www.skialpemtozacalo.cz.Skialpem to začalo – partneři