Sternstein nám v úterý s počasím moc nepřál, sluníčko nikde a lehká mlha se držela do půlky kopce. Čekali jsme, že právě to většinu odradí od návštěvy střediska – opak byl ale pravdou. Ačkoli ve středisku nejsou v provozu všechny sjezdovky, sešel se při úterku na místních svazích poměrně slušný počet lyžařů, v čele se skupinkami dětí s instruktory.


Na Sternsteinu je momentálně v plném provozu sjezdovka Schlepplifthang, což je přímý červený svah bez zatáček, jehož horní dvě třetiny jsou obsluhované samostatným kotvovým vlekem. Na této sjezdovce je momentálně každou středu a pátek postavený obřák, který si může zkusit kdokoliv – my ho projeli přímo s Manfredem Prangerem, mistrem světa ve slalomu 2009, který na startu dával „běžným lyžařským smrtelníkům“ rady a tipy, jak zlepšit svoji jízdu.


Na této straně je rovněž v provozu spodní modrý úsek zvaný Familienabfahrt, který nás zabavil i díky dvěma hrankám, na kterých se dalo - s navigujícím pomocníkem - poletět.


Další sjezdovkou, která byla v provozu v celé délce, byla červená Slalomhang. Ta vede převážně pod lanovkou a už nabídne jako zpestření i nějakou tu odkloněnou zatáčku. Ačkoli se na této sjezdovce našel i vydřený flek, většina svahu byla tvořená poměrně tvrdým podkladem, a i když se teploty pohybovaly nad nulou, sjezdovka byla pěkně utažená i v poledne. Oproti Schlepplifthangu jsme na ní registrovali i méně lidí.


Sternstein se profiluje jako rodinné středisko přívětivé hlavně pro děti. To dokazovala i skutečnost, že hned v půl deváté ráno jsme byli svědky nástupu houfného počtu prcků u dětského parku. Ty jsou na Sternsteinu dva – jeden menší u nástupu lanovky, učený hlavně úplným začátečníkům, a jeden větší na dojezdu modré sjezdovky Familienabfahrt. Ten zahrnuje údajně nejdelší pojízdný pás pro děti v Horním Rakousku. Nás ale spíš zaujaly netradiční slalomové „3D překážky“. V místní lyžařské škole Happy ski si navíc můžete rezervovat i česky mluvícího instruktora, kterých tu je hned několik.


V den naší návštěvy probíhalo i testování lyží Völkl, značky spojené s Manfredem Prangerem. I když už rok a půl nezávodí, tráví na lyžích stále většinu svého času. Nepřekvapí, že Sternstein hodnotí jako vhodný areál pro děti, protože ho sám loni se svými dvěma dětmi navštívil a všichni byli s rodinnou dovolenou spokojeni.


Osobně se mi ve Sternsteinu líbí kombinace sedačkových lanovek s kabinkovými na jednom laně. Komu se v případě horšího počasí nechce mrznout na sedačce, může zalézt do kabinky. Koho naopak unavuje sundávat si po každé jízdě lyže, nechť se usadí na sedačku.


Přívětivé je také zázemí areálu – parkoviště je bezplatné a dostatečně velké hned u nástupu na lanovku a na jednom místě tu najdete i půjčovnu lyží s lyžařskou školou a samoobslužnou restaurací Sternsteinhof. V restauraci si můžete pochutnat na Germknödlu (pařená buchta s mákem a výborným vanilkovým krémem – osobně vyzkoušeno!) za 5,60 eur, nebo na rakouské klasice, wurstu s hranolkami (6,90 eur). V menu najdete i frankfurtskou polévku, guláš nebo těstoviny.Chcete-li střídat areály Lipno a Sternstein, ubytujte se třeba „kompromisně“ mezi těmito areály v penzionu Herbertov v blízkosti města Vyšší Brod. Bydlet můžete ve dvou- a třílůžkových pokojích nebo na čtyř- až pětilůžkových apartmánech. Všechny pokoje jsou vybavené vlastní koupelnou a v každém patře penzionu je k dispozici malá kuchyňka. Cena čtyřlůžkového apartmánu na noc je příjemných 900 Kč. Chcete-li i snídaně a večeře, připlatíte si 170 Kč.Sternstein v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 h
Celodenní skipas dospělý     28,50 eur
Žáci/studenti (max do roč. 1990)     25 eur
Děti (2001 – 2009)     17,50 eur
Děti od ročníku 2010     zdarma
Parkování     zdarma přímo nástupu lanovky


Při reportech jsme používali lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Do střediska nás dovezl vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: