Ski areál Lipno lze laicky rozdělit na stranu „k přehradě“ a „od přehrady“. Větší rozmanitost sjezdovek najedete na odvrácené straně, kde se proplétají modré a červené tratě. Co se týká množství sněhu na této straně, jsou jistá omezení mezi sjezdovkami a na jejich krajích, kde sem tam vykukuje louka, jinak byl ale střed sjezdovek dobře vysněžen a celodenní chumelení vytvořilo na sjezdovkách atmosféru zimy.


Mezi pohodové a nenáročné tratě tu patří modré sjezdovky Dámská, Lišáka Foxe a Promenádní. Tratě jsou tak vhodné pro lyžařské začátky, nejde přitom přímo o cvičné louky, takže na nich jde bez problémů vystřihnout i nějaký ten sportovnější oblouk.


Zcela novou sjezdovkou je trať Vyhlídka, která se nachází na levé straně od sedačkové lanovky Promenádní. Sjezdovka je sice na mapě značená jako červená, její přívětivý sklon zvládnou ale i malé děti a začátečníci. Kromě jednoho zúžení v horní části je sjezdovka v provozu po celé délce.


O zpestření oblouků se na zmíněné sjezdovce Vyhlídka postará skicrossová trať a na sjezdovce Slalom bude co nevidět připraven měřený slalom.


Sjezdovka přikloněná k přehradě je příjemně vyhlídková – díky nenáročnému sklonu máte při jízdě dostatek času kochat se pohledem na lipenskou přehradu. Tato sjezdovka je kvůli její přehlednosti oblíbená zejména dětmi, a tedy i lyžařskými školami. Sportovnější lyžaři by se měli držet na pozoru, aby se se nestali nedobrovolně součástí hada. ;-) Nutno však říct, že lyžařské výcviky se koncentrovaly spíše na pravé straně, zatímco strana levá byla poměrně prázdná.


U společného výstupu lanovek Střecha a Jezerní jsou po kupě restaurace hotelu Kramolín, občerstvení v bufetu s terasou a také úschovna lyží a lyžáků pro případ, že byste se rovnou ze sjezdovky chtěli vydat na Stezku korunami stromů. Bufet nabídne například gulášovou polévku, párky v rohlíku, klobásy, nebo čerstvé pečivo v čele s čokoládovou koblihou.


Na Stezku korunami stromů se ale můžete dostat i jinak než ze sjezdovek, a to busem jedoucím přímo k nástupu na stezku, pokud máte kartu hosta Lipno.card je doprava zdarma. Vstupné na stezku je pro dospělého 190 Kč.


Jednou z nejrušnějších částí na Lipně byl Fox park, tedy dětský lyžařský park s pojízdnými pásy a slalomovými zvířaty. Ve Fox parku si můžete pro děti sjednat výuku s instruktorem (dvouhodinová výuka na 3 dny vyjde na 1 780 Kč), nebo je učit na vlastní pěst – výhodou Fox parku je, že vstup do něj je zdarma.


Po lyžování ve Fox parku můžete děti odměnit velkou horkou čokoládou se šlehačkou v aprés-ski baru přímo u parku.


Další možností občerstvení je samoobslužná restaurace Lanovka. K obědu si tu můžete dát boloňské špagety (109 Kč), svíčkovou na smetaně (129 Kč) nebo třeba dukátové buchtičky (89 Kč). Ocenění si zaslouží celé zázemí Lipna, kdy se na jednom místě nachází parkoviště s velkou parkovací kapacitou, pokladny, půjčovna, restaurace, obchod s potravinami i bankomat.Chcete-li střídat areály Lipno a Sternstein, ubytujte se třeba „kompromisně“ mezi těmito areály v penzionu Herbertov v blízkosti města Vyšší Brod. Bydlet můžete ve dvou- a třílůžkových pokojích nebo na čtyř- až pětilůžkových apartmánech. Všechny pokoje jsou vybavené vlastní koupelnou a v každém patře penzionu je k dispozici malá kuchyňka. Cena čtyřlůžkového apartmánu na noc je příjemných 900 Kč. Chcete-li i snídaně a večeře, připlatíte si 170 Kč.Lipno v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 39 min
Celodenní skipas dospělý (19-65 let)     690 Kč
Celodenní skipas Junior (16-18 let), Studenti do 26 let     560 Kč
Celodenní skipas dítě (6-15 let)     460 Kč
Celodenní skipas Senior (60+)     460 Kč
Parkování     zdarma na velkokapacitním parkovišti u nástupu na lanovku


Ve středu a ve čtvrtek jste mohli na Lipně zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH, rukavice LEVEL a také vozy HYUNDAI. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN a fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: