Skok, jaký zanenedlouho vyroste v Deštné, vzbuzuje u normálních lidí strach. Můžeš nám ho popsat?

Najíždí se na něj rychlostí 60 km/h. Vykopne tě do výšky patnáct až dvacet metrů nad zemí. Musíš přelétnout vzdálenost 25 metrů, abys překonal mezeru mezi odrazem a dopadem a bezpečně přistál.

Kde se vezme odhodlání, že jdeš na louku a postavíš takový skok pro někoho jiného?

Pro někoho jinýho je to v pohodě (smích). Ba ne, samozřejmě to nechceš postavit špatně a někoho zranit.

Je na stavbu skoků nějaký program nebo aplikace?

Existuje, ale přenést to na sníh není zas tak jednoduché a v praxi by nám to moc nepomohlo.

Jak dlouho se skok staví?

Zhruba patnáct dní. Začíná to tak, že se jenom hrne sníh na hromadu, která bude tvořit dopad. Současně to musíme šalovat, protože kdybychom jenom hrnuli, kupa bude nesmyslně široká. Sněžit se začíná víc jak měsíc před závodem. Sníh musí uzrát.

Co znamená uzrát?

Když se nasněží hromada, sníh uvnitř je příliš mokrý. Musí promrzat ze dvou důvodů - kdyby do hromady vjela rolba dřív, měli bychom obrovské ztráty na objemu, a za druhé bychom stavěli z mokrého sněhu, který by se pak proměnil v ledovou horu. A to také nechceme, protože výsledek dotváříme lopatou a s ledem bychom nehnuli.

Začíná se dopadem nebo odrazem?

Jako první se staví dopad. Musí mít správná sklon. To znamená, že musí být dost prudký, aby se při přistání rozložila dopadová energie, ale ne zas moc, protože by to jezdce při přechodu do roviny zamáčklo do země. Musí mít o optimální délku, aby se na něj dalo trefit. Velmi důležité je odhadnout směr. Jakmile by jeho osa dopadu vybočovala z osy letu, už by se to nedalo přehrnout. Za další přijde na řadu odraz. Otázkou je najít správný úhel. Musí být příjemný a ideálně by měl kopírovat kružnici. Když ji netrefíš, tak to jezdce někde tlačí.

Je v této fázi u stavby testovací jezdec Dan Hanka, který by radil, jak má skok vypadat?

Není. Dan přichází až ve chvíli, kdy je to všechno hotové. Najíždí si do radiusu a zkouší jeho plynulost. Za ty roky jsme to ještě nikdy nepředělávali.

Jak došlo na to, že se právě Dan stal předjezdcem - resp. předskokanem?

Důvodů je několik. Je statečnej, je to lokál, v Česku je to jeden z nejzkušenějších freeskierů - nebo já ho tak vnímám - a hlavně je to jezdec, který to cítí a nemá moc havárek ani zranění.

Znamená, že právě on dokáže odhadnout správnou nájezdovou rychlost?

I tady jednou neodhadl, ale to už souvisí s testováním. Většinou neodhadneš rychlost tak, že jedeš pomaleji. Rychleji nechce jet nikdo, protože takhle velký skok nechce přehučet nikdo, protože to by znamenalo spadnout třeba z výšky patnácti dvaceti metrů, což je výškový rozdíl mezi odrazovou hranou a patou dopadu. Člověk se většinou rozjede pomaleji, a proto se staráme o plošinu nahoře dopadu, kam hrozí, že pomalejší lyžař dopadne. Během testování rozhrabeme sníh, aby to dokázalo dopad ztlumit. Ale jsme závislí na podmínkách, a když je sníh mokrý a těžký, stejně tomu moc nepomůžeme. A takhle nám tam Dan jednou přistál.

Co se mu stalo?

Ze šedesáti kilometrů v hodině šel na nulu. Důvodem bylo, že mu krátce před pokusem změkl sníh na odrazovém rádiusu, do kterého se mu zařízly lyže, což ho dost zpomalilo. A protože je to bylo již v závěrečné fázi, nedalo se s tím dělat nic jiného než prostě doufat a letět.

Jak je let dlouhý?

No, byl tak jeden a půl vteřiny ve vzduchu. Za tu dobu stihneš pět šest slov - většinou stejných (smích). A přistál nám na vrcholu dopadu.

Měl z toho nějaké zranění?

Naštěstí se sešlo několik dobrých okolností. Dopadl do měkkého, byl mladej a ohebnej a taky to dobře odpružil. Ale měl kolena až za uši (smích).

Letos bude skok otvírat opět on?

Ještě jsme o tom nemluvili, ale já s tím počítám (smích). Není u nás lepšího testovacího jezdce.





Excelent Soldiers Program

Pátek 4. března

20:00 - 03:00 uvítací ceremoniál, úvodní party
20:30 - 23:00 NobodyListen
23:00 - 00:30 NETSKY DJ set
00:30 - 03:00 N'zym


Sobota 5. března

09:00 - 16:00 Trénink
18:30 - 19:00 Red Bull Zero Hero
19:00 - 20:00 Dell Night Mission
20:00 - 05:00 Excelent Soldiers Party
20:00 - 23:00 Akvamen
23:00 - 00:30 Kraak & Smaak Sound system
00:30 - 05:00 Akvamen & N’zym

Neděle 6. března

09:00 - 13:00 Trénink
14:00 - 15:00 Kvalifikační kolo 1
15:00 - 16:00 Kvalifikační kolo 2
17:00 - 19:00 FINÁLOVÉ JÍZDY
19:00 - 19:30 Udělování cen


Více na www.excelentsoldiers.cz