V lyžařském areálu Rejdice proběhly ve dnech 18.–20. 3. 2016 závěrečné závody celé české skicrossové sezony. Na jezdce ze sedmi zemí tak čekal náročný třídenní program.

Všechna tato skicrossová klání se na poslední chvíli přesunula z areálu Karolínka do Rejdic. Tam byl dostatek sněhu a povedla se proto vybudovat plnohodnotná skicrossová trať. Pořadatelé Českého Poháru zase nezklamali a jak je už letos jejich dobrým zvykem, vybudovali dlouhou, rychlou skicrossovou dráhu. Areál dal k dispozici celou sjezdovku tak vznikla trať na cca 50 vteřin, plná skoků, rovinek s boulemi a i prudkou technickou pasáží.

1. den - FIS závod s mezinárodní účastí.

Na start se postavilo dostatek závodníků k rozjetí nekompletního losovaného pavouka o 32 jezdcích.

Jirka Čech ve svém prvním heatu zkoušel na prvním místě skočit double na boulích a při dopadu mu vypla lyže. Závod pro něj tak skončil.

Ráďas postoupil z první rozjiíždky s přehledem z prvního místa. V dalším heatu potkal dva Italy a jednoho Gruzince. Odstartoval nejlépe, ale na corner jumpu se do něj těsně před odrazem opřel Gruzinec rukou zezadu, fauloval ho a Radim se z prvního místa po drsném dopadu poroučel k zemi.

Závody ovládli cizinci – vyhrál polský reprezentant Mateusz Habart, druhý dojel David Tedaishvili z Gruzie a třetí náš junior Karel Lank. Ráďas tímto odskočil Jirkovi o 5 bodů v průběžném hodnocení ČP a Karel se k oběma svým supr výkonem přiblížil, takže se situace o celkového vítěze ČP ve skicrossu pěkně zdramatizovala.

2. den – Mezinárodní mistrovství ČR a finále Českého poháru ve skicrossu 2016

Byl to velký den pro všechny zúčastněné. Vše otevřeno, na prvních třech místech celkového hodnocení ČP pěkně našlapáno a stát se může cokoli. Plus se každý z českých jezdců chce připojit k legendě českého skicrossu Tomáši Krausovi a stát se mistrem ČR.

Na start se staví závodníci z celkem sedmi zemí (Česko, Slovensko, Německo, Itálie, Polsko, Gruzie, Bulharsko). Startuje se bez kvalifikační jízdy, podle FIS bodů. Na místě je televize a české gantlemanské pravidlo nemazat zrychlovače pro ten den neplatí. V rozjížďkách se tvrdě bojuje, ale na perfektně připravené trati nejsou skoro žádné dramatické pády ani zranění. Emoce jsou cítit všude – veskrze ale pozitivní. Den a zápolení pokračují celkem hladce a do finále postupují společně Polák Habrat a Čech Karel Lank. Z opačné strany pavouka zatím suverénní Radim Palán a za ním si pozici kontroluje Jiří Čech.

Ve velkém finále se tak potkává polský reprezentant se třemi momentálně nejlepšími Čechy. Palánem, Čechem a Lankem – v tomto pořadí si i jezdci volí startovní brány. Palán taktizuje, a bere v potaz Habratovy rychlé starty. Proto volí netradičně krajní bránu. Ta ale při odstartování povoluje a nedává tak dostatečnou oporu pro odraz. I proto se za sebe skicrossaři řadí v pořadí 1. Habrat, 2. Čech, 3. Palán a 4. Lank.

V první polovině Palán Čecha trochu stahuje, ale v technické pasáži na něj zezadu tlačí Lank, který se pokouší o předjetí. Tento pokus ale nakonec končí na ostrém hrotu Palánovy Leki hole a cílem tak jezdci prolétávají v nezměněném pořadí. Jiří Čech prosvištěl cílem jako druhý celkově a zajistil si tak titul mistra ČR a také celkového vítěze Českého poháru. Na Radima Palána zbyly určitě dobrá dvě druhá místa a na Karla Lanka dvě třetí plus juniorský titul mistra ČR.

Zazávodit si přijela také česká reprezentantka Nikol Kučerová, která se bezkonkurenčně stala se mistryní ČR pro rok 2016. Další reprezentantka Andrea Zemanová se na svahu bohužel vůbec neobjevila, tak si na tento dámský souboj budeme muset počkat do příštího roku.

Otevřená kategorie
Na start se postavilo také několik neprofesionálních jezdců a jezdkyň, kteří poměřili své síly ve své vlastní kategorii a užili si tak si parádní závod. Nakonec mezi muži zvítězil Jaroslav Plischke, druhý polský jezdec a třetí Jiří Kovařik. V ženách opět úřadovala Monika Žďárková, která se tak také stala celkovou vítězkou ČP. Na druhém místě dojela Petra Nová a na třetím Jitka Dulajová. Ženám patří veliký respekt, že se opět ničeho nezalekly a s tratí i samy se sebou si poradily na jedničku.

Závodilo se také v dětské a mládežnické kategorii.

3. den – Mistrovství Slovenska

Závodilo se už ve velice uvolněné atmosféře. Na programu bylo první Mistrovství Slovenské republiky. Celkově opět vyhrál Polák Habrat a završil tak svůj hattrick. Slovenským mistrem se stal Tomáš Bartalský, který je ale také bohužel jediným slovenským skicrossovým jezdcem.
Tímto celá česká skicrossová sezona 2016 končí. Všechny závody českého poháru byly letos velice důstojné, pořadatelům za ně patří veliký dík. Těšíme se na vzestupnou tendenci českých skicrossových podmínek a za rok, až už konečně pořádně napadne sníh, tak to teprve bude to správné maso!