Položili jsme jim čtyři otázky:

1. Jak se ti jezdilo na dámských lyžích? Překvapilo tě něco?

2. Vidíš nějaké rozdíly mezi dámskými a unisex lyžemi?

3. Je podle tvého názoru potřeba vyrábět speciální dámské lyže? Proč?

4. Vybrala by sis mezi testovanými lyžemi nějaké pro sebe?
Dagmar Janouchová

164 cm, skelet 295 mm, instruktorka lyžování APUL B, 10 dnů na sněhu

Dáda je stálou spolupracovnicí časopisu SNOW a za sebou má i druhý stupeň instruktorského vzdělání. Byť už si našla teplejší místo, než jsou krkonošské kopce, a na sněhu tráví méně času než dřív, lyžování jí stále jde pěkně od ruky, nebo spíš od nohy, a řadí se mezi zkušené sportovní lyžařky.


1.
Jezdilo se mi krásně, měly jsme k dispozici velmi kvalitní a krásné lyže. Překvapila mě lehkost a přitom stabilita a jistota, rychlost.

2.
Mimo vizuálních vidím lepší vlastnosti pro lehčí jezdkyně.

3.
Ano, některé dámy je vyžadují z estetického hlediska, některým vyhovují jízdní vlastnosti. Myslím, že už se na trhu zavedly a zákazníky si našly a najdou.

4.
Ano, byly tam favoritky, které bych si vybrala.
Hana Potůčková

169 cm, skelet 305 mm, cvičitelka lyžování MŠMT, hobby, 40 dnů na sněhu

Majitelka horské Pomezní boudy to má z ložnice k turniketu zhruba 30 metrů. Na lyžích je vždy, když jí to provoz velkého penzionu umožní. Není to paradoxně tak často, jak byste čekali u někoho, kdo bydlí u vleku. Ale takový je často úděl lidí na horách. Hanka je výborná sportovní lyžařka, která se do toho umí opřít a výborně jezdí i na telemarkách.


1.
Na dámských lyžích se mi jezdilo bezvadně, podruhé (byla jsem jednou na firemním testu) jsem zažila pestrost lyží, některé měkké točivé, některé líné, některé tvrdé sportovní.

2.
Vzhledem k tomu, že jsme neznaly typ lyže, nedokážu posoudit, jestli byla lyže dámská nebo unisex. Určitě tam byly i tvrdé sportovní lyže, kterými by nepohrdli ani muži.

3.
Dámské lyže je nutné vyrábět, dámy by v obchodě kategorii svých lyží velice postrádaly, musí být točivé a krásné designem, aby ladily s kabelkou nebo činčilou na bundě.

4.
Vybrala jsem si tři páry, ale držím se své oblíbené značky.
Věra Horáková

170 cm, skelet 293 mm, instruktorka lyžování APUL C, hobby, 35 dnů na sněhu

Věra je další z příležitostných instruktorek lyžování, které už pohltilo jiné zaměstnání i povinnosti. Neodolá ale jakékoliv příležitosti si zalyžovat a často ji můžete potkat, jak šlape na pásech po hřebenech českých i zahraničních hor. Patří mezi zkušené rekreační lyžařky.


1.
Na dámských lyžích se mi jezdilo vesměs dobře, málo bylo těch, kde jsem nebyla nadšená a jen jedny byly vyloženě divné. Tam, kde mi něco nesedělo, bych si dovedla představit vhodnější uživatelku. Protože jsem se snažila nepátrat po značce, dá se říci, že jsem jí nebyla ovlivněná. Stříbrná páska fungovala slušně.

2.
Tedy kromě poselství vloženého do odlišné barvy byly všechny lyže vesměs dobře ovladatelné. Dámská lyže má asi význam pro lehčí lyžařky, které “neutáhnou” unisexové. Já sama už mám mužskou váhu, tak mi u některých až vadilo, jak jsou měkké a přetáčivé - bála bych se vy vyšší rychlosti a na tvrdém kopci jet rychle. Takže snad v konstrukci je rozdíl, a ten bych zdůrazňovala “lehké” lyžařce.

3.
Jsou asi 2 cílové skupiny pro dámské lyže:
1) “hledám hezké lyže k bundě” - tam mohou být i dobré lyžařky, a když jim shora i zdola pěkné lyže udělají radost, tak si kvalitní a efektně pomalované koupí za jakoukoliv cenu.
2) “mám 40 kilo i s postelí” a zde stojí za to nabídnout dámskou lyži, protože by jinak dáma musela hledat mezi dětskými a juniorskými. Konstrukce lyže bude podobná juniorské, a pokud bude mít dospělý výraz, je to prima bonus. Marnivá žena si ráda vybere speciální jedinečnou dámskou, atd. a rozumná ví, že barva (lyží, u oblečení je to jinak) nejezdí.

4.
Mezi testovanými lyžemi bych si vybrala, byly tam jak lyže na tvrdou pistu, tak krásné do měkkého sněhu. Oba sněhy jsme během testování zažily, dalo by se vybrat. Teď ještě za jakou cenu?
Ilona Rubáčková

176 cm, skelet 304 mm, instruktorka lyžování MŠMT, hobby, 20 dnů na sněhu

Ilona se nebojí žádného sportu. Jako majitelka cestovní kanceláře Rubikon tráví většinu roku v sedle kola na poznávacích cyklistických zájezdech, ale při kontrole jejího facebookového profilu narazíte i na mnoho fotografií z kabiny ultralehkého letadla nebo na kajak, pádlo a vestu. Patří mezi zkušené sportovně rekreační lyžařky.


1.
Jezdilo se mi suprově, fajnově i nekomfortně, a to v závislosti na typu lyží a mém souznění s nimi. Což nastává při širším výběru vždy, takže nic neobvyklého. Co mě lehce překvapilo, byla náročnost některých modelů (i dámské ski mohou být značně "drsné") a pak také některé designy, které asi nelze řadit do obecně líbivých. Ale co lyžařka, to jistě jiný vkus, tudíž snaha zaujmout a vybočit hraje v marketingu výrobců nepochybně velkou roli.

2.
Při širším výběru si každá z nás jistě najde "svůj" model, se kterým si porozumí a který zaujme. Bez ohledu na zařazení lyže dámské/unisex. Tedy v principu nikoliv. Kromě již zmiňovaného designu ovšem.

3.
Ano! Jednoznačně je to marketingová nutnost. Většina dam lyžařek touží mít svůj prostor a koutek i ve sportovním obchodě, o to více a snadněji budou nakupovat! A pak také hledisko konstrukce lyže - dámský somatotyp si zaslouží uzpůsobení při výrobě, zejména u modelů pro méně či běžně náročné uživatelky. Těžko lze srovnávat silové schopnosti éterické lyžařky a ambiciózního mladého muže typu dřevorubec, navíc v tréninkovém procesu.

4.
Z testované škály bych si určitě vybrala.
Tereza Pelikánová

168 cm, skelet 280 mm, instruktorka lyžování APUL B, 50 dnů na sněhu

Tereza je sportovec tělem i duší. Bývalá volejbalistka, v současnosti instruktorka lyžování má ráda i telemark, zvládá snowboard, v létě naopak těžko odolává kouzlu horského kola a klikatým lesním trailům. Patří mezi zkušené sportovní lyžařky a testovala s námi i komerční obřačky.


1.
Překvapilo mě hlavně, jak se výrobci dokážou vyřádit na designu, neboť ho berou jako plnohodnotný faktor výběru u žen. Čekala jsem, že lyže budou uzpůsobeny dámské fyziologii, což se potvrdilo.

2.
Dámská lyže nevyžaduje tak silovou jízdu jako některé lyže z unisex portfolia. Kvitovat jí bude hlavně lyžařka začátečnice nebo středně pokročilá, které lyže padne na nohu a usnadní jí jízdu i v horším terénu, aniž by se na ní trápila.

3.
Myslím si, že je dobré vyrábět lyže i pro dámy. Stejně jako v jiných sportovních odvětvích je sportovní vybavení pro ženy namístě, nejinak je tomu i u lyží. Ženský styl jízdy je jiný a žena má jiné priority než muž.

4.
Preferuji tvrdší lyže spíše z unisex řady, ale top modely dámských lyží by mě určitě neurazily.
Markéta Nejdlová

173 cm, skelet 278 mm, instruktorka lyžování APUL C, hobby, 80 dnů na sněhu

Markéta je další instruktorkou, kterou živí něco jiného než výuka lyžování, přesto tráví na lyžích díky svému manželovi, který je lyžováním posedlý a patří mezi naše stálé testéry, téměř tři měsíce v roce. Patří mezi zkušené sportovní lyžařky, které za to umí zabrat, pokud je zrovna nezláká vůně dobrého kapučína. Poznáte ji podle veverky na helmě.


1.
Většina z testovaných dámských lyží byla na moji výšku postavy (a to nejsem žádná velká čára) příliš krátká. Lyže byly navíc vesměs méně stabilní v porovnání s unisex lyžemi. Překvapila mě snaha některých výrobců upřednostnit design doslova za každou cenu. Představte si lyže polepené džínovou látkou přecházející až na skluznici - ta se nedala překrýt ani při sebevětší snaze organizátorů o zamaskování modelů. (pozn. red: lyže potažené džínovinou pocházely z dílny značky RCS a byly spíše perličkou v portfoliu testu – ve výsledcích nejsou zařazeny, jelikož jí výrobce v jednotném provedení nenabízí).

2.
Obecně dámské lyže jsou vyráběny kratší, lehčí, snadněji ovladatelné, více vykrojené, obecně vyráběné pro průměrné rekreační lyžařky bez ambicí na technicky náročnější jízdu.

3.
Myslím, že ne. Vždyť i z unisex lyží se dá vyčarovat příjemný dámský design. Růžový autosprej a nějaká ta samolepka a veselá dámská lyže je na světě.

4.
Ano, nějaké favority jsem mezi nimi určitě objevila. Ale patřily spíše do kategorie unisex lyží.
Jana Šišková

167 cm, skelet 286 mm, instruktor lyžování APUL B, hobby, 30 dnů na sněhu

Jana je instruktorka, byť se věnuje úplně jiné profesi. Ráda se v poslední době věnuje i skitouringu a sportovní vybavení určené pro holky jí rozhodně není cizí. Patří mezi zkušené sportovní lyžařky, které lyžují na české poměry poměrně často.


1.
Obecne sa mi na testovaných lyžoch nejazdilo nejak komfortne, ale som univerzálny typ lyžiarky, takže mám pocit, že som si i s týmito "dámskymi kamarátkami" poradila vcelku obstojne.

2.
Z hľadiska jazdenia som nejaký zásadný rozdiel nepostrehla, z môjho pohľadu ale dámska lyža sa snaží upútať viac dizajnom, na úkor funkčných technických vlastností lyže.

3.
Keby záležalo na mne, dámské lyže by na trhu byť nemuseli, ale rozumiem tomu, že i dámská lyža na trhu svoje miesto má a mať vždy bude.

4.
Ani jedny z testovaných lyží ma nezaujali natoľko, že by som uvažovala o tom, že si ich kúpim. Favoritkou sa mi stali snaď iba carbonové lyže.Prišli mi, že dávajú celkom inú dimenziu na svahu. Sú variabilné a hravé, zároveň vyžadujú od lyžiara dať do toho maximum technickej dovednosti, viem si predstaviť si to na nich užiť ráno na upravenom manšestri i odpoludnia si s nimi "zaplávať" už na rozjazdenej zjazdovke.
Helena Horáková

166 cm, skelet 294 mm, instruktorka lyžování MŠMT, hobby, 20 dnů na sněhu

Helena nalyžuje v průměru 20 dnů za zimu, což není zas tak úplně málo. Je častým hostem na Pomezní boudě na Malé Úpě a hory jí přirostly k srdci. Patří mezi zkušené rekreační lyžařky, kterým dámské lyže vyloženě sedí.


1.
Rozdíly mezi nabízenými byly velké. Z některých jsem byla úplně nadšená, jiné vypadaly velice zajímavě, ale tím to skončilo.

2.
Dámské mají svůj specifický design, ale pro můj styl jízdy jsem se na ně nemohla spolehnout.

3.
Určitě ano. Některé dámy si potrpí na pěkné provedení a zároveň i na spolehlivost zakoupené lyže. Během nákupu potřebují skloubit obě vlastnosti, pak je pro ně lyže ideální.

4.
Ano hned. Určitě oceňuji možnost jízdy na testovaných lyžích. Vyzkoušení různých typů mně moc pomohlo. Nikdy si již nekoupím lyže bez vyzkoušení jejich vlastností a na design brát ohled opravdu nebudu.