Velký Javor, tedy Grosser Arber, je nejvyšším vrcholem Šumavy, ležící cca 10 minut od českých hranic u Železné Rudy. Z Prahy tak dorazíte za nějaké 2,5 hodinky do střediska, které už má „alpskou podobu“, ať už širokými sjezdovkami, moderními lanovkami, nebo podobou horských chat.

Při teplotách okolo minus 15 stupňů se hodilo den začít na rychlé kabinkové lanovce, kde jsme se relativně zahřáli. První ranní vroubky jsme rozkrájeli na červené sjezdovce Böhmerwaldstrecke – sice byl cítit mráz za nehty, trochu trápila i difuze, ale perfektní povrch sjezdovky nezklamal. Tato sjezdovka je jednou z nejfrekventova­nějších, nicméně takřka alpská šíře jí zajišťuje velkou přehlednost a pocit neomezeného pohybu.

Věhlasnou sjezdovkou „Árbru“ je černá sjezdovka Weltcupstrecke, tedy sjezdovka přímo pod kabinkovou lanovkou, na které se naposledy v roce 2011 jel i Světový pohár žen ve slalomu a obřím slalomu. První úsek je velmi prudký a rychlost je potřeba pečlivě ohlídat. Trať dále pokračuje v ryze sportovním sklonu, její rostoucí šířka ale dodává na přívětivosti. Při naší návštěvě ještě nebyla v provozu horní polovina této sjezdovky, nicméně byla už dostatečně vysněžená a jistě se brzy otevře.

Komu stačí kratší trať, ten si může vyjet na červený Sonnenhang, který obsluhuje rychlá šestisedačka. Začátečníci a mírně pokročilí uvítají modré mírné svahy Damenstrecke nebo Familienstrecke, která zavede lyžaře z hlavního centra dění na Thurnhof, tedy prostornou cvičnou pláň.

Thurnhof je mírný a pro děti velmi příhodný svah s veškerým zázemím. Disponuje moderními toaletami, půjčovnou lyží, úschovnou lyží, lyžařskými školami i s ohřívárnami a nechybí ani restaurace s obsluhou, což vás ušetří ekvilibristiky s tácem s talířem a nápojem, která v přezkáčích nebývá zvláště pro začátečníky zrovna snadná.

Na Thurnhofu najdete celou dětskou lyžařskou arénu, která byla od srovnávače středisek Skiresort.de vyhodnocena jako nejlepší dětský park v Německu. Lyžařský výcvik pro děti je tu propracovaný – nejmenší začátečníci směřují do Trpasličího světa, kde je od letoška nový pojízdný pás, který je pro malé lyžaře nejpohodlnější. Dětem jsou k dispozici kužely, podjížděcí branky, volanty apod. a vstoupit můžete i bez doprovodu instruktora – tři hodiny přijdou na 5 eur. Při lekci v lyžařské škole je vstup již zahrnut v ceně.

Jakmile malí lyžaři dokáží zaplužit, můžou zamířit do vedlejšího ArBär Kinderlandu se 4 pojízdnými pásy různých délek. I tratě podél nich už jsou nejen různě dlouhé, ale i různě obtížné. Výhodou je ohřívárna přímo u pohyblivých koberců, kde si děti mohou nechat batůžek se svačinou a o pauze se v teple u stolu nasvačit. Tříhodinový vstup pro děti od 4 let tu vyjde na 9 eur, celodenní pak na 15 eur.

Na Thurnhofu jsme si jako vždy zazávodili v paralelním obřím slalomu, kde si můžete změřit čas. Připravovala se už i skicrossová trať.

K alpské atmosféře Javoru přispívají i velké horské restaurace, kterých je tu hned šest. Těžko byste tu naopak hledali nějaký bufet na způsob dřevěné boudy. Všechny restaurace jsou prostorné a s rychlou obsluhou. My na oběd zakotvili v restauraci Eisensteiner Hütte u horní stanice kabinkové lanovky, kde jsme mlsali sladký Germknödl, tedy pařenou buchtu s povidly a teplým vanilkovým pudingem (5,90 eur). Na výběr je hlavně německá klasika – Curry Wurst s hranolkami (7,90 eur), domácí sýrové špecle se salátem (9,10 eur) nebo vepřový řízek „po vídeňsku“ s brusinkami (10,90 eur). Presso tu pořídíte za 2,20 eur, takže i o cenách se dá říct, že jsou „alpské“.

Na Arberu se můžete svézt i večer, a to vždy ve středu a v pátek, nebo můžete zkusit sáňkařskou dráhu o délce 1 200 m podél lanovky Sonnenhang.

Javor v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 h 30 min
Celodenní skipas dospělý (17-59 let) 33 eur
Celodenní skipas student 31 eur
Celodenní skipas dítě (6-16 let) 25 eur
Celodenní skipas senior (od 60 let) 31 eur
Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 1 dítě) 84 eur
Webové stránky www.arber.de
Parkování zdarma na velkokapacitním parkovišti přímo u nástupu na lanovku

Na Javoru jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřáli nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.Partneři SNOW tour: