Ski areál Mariánky najdete přímo v městečku Mariánské Lázně. Hned od parkoviště vám padne zrak na „sjezdovkovou stěnu“, kterou tvoří dvě tratě slalomového charakteru. Sjezdovky sice nejsou dlouhé, obě jsou ale poctivě červené, jedna je dokonce v horním úseku i černá a právě tam se odehrály světové boulařské závody.


Obě tratě jsou v podstatě spojené a vytváří dojem polovičního trychtýře, z jehož „horního okraje“ se můžete před jízdou pokochat i výhledem na vkusné lázeňské stavby. Trychtýř je po stranách lemovaný kotvovými vleky, na kterých nebyla prakticky žádná fronta.


To se nedalo říct o páteřní lanovce, kterou představuje pět doslova vajíček spojených bezprostředně za sebou, které se střídají s pěti protijedoucími vajíčky, takže se na jeden „zátah“ vejde do kabinek celkem 20 lyžařů. Kdo se nevejde, musí počkat na další várku vajíček. Výhodou je, že pokud si nahoře počkáte, až všichni lyžaři odjedou, máte sjezdovku zcela pro sebe, kdykoli v průběhu dne a sjezdovka není tím pádem prakticky nikdy přeplněná.


Nejdelší tratí je v Mariánkách Krakonoška, na kterou vyjíždí právě kabinková lanovka a která se spouští přímo vedle lázeňského hotelu Krakonoš. Sjezdovka je z části modrá, z části červená a v jejím prostředku máte na výběr ze dvou stop, mírnější a prudší. Užší místa díky nepřeplněnosti sjezdovek nijak nevadila, navíc byla sjezdovka velkou část dne ve stínu, takže se ani ve slunečný den netvořily žádné muldy.


Nechybí samozřejmě ani dětský park, který jsme našli v hlavním zázemí kousek od nástupu na kabinku. Děti mohly využívat jak lanáček, tak pojízdný pás a výuku jim zpestřovala slalomová zvířata. Lekce jsou tu v režii lyžařské školy Yellow point, která nabízí jak privátní, tak skupinové lekce a v rámci lyžařské lekce mají děti vstup do parku zdarma, jinak se platí 200 Kč na den za vstup.


Dobré zázemí lyžařské školky podtrhuje i dětská ohřívárna přímo v lyžařské škole Yellow Point, kde je rovněž k dispozici i půjčovna lyží. Vše je na jednom místě hned naproti pokladnám.


Rychlé občerstvení v podobě okénka s venkovním posezením pod slunečníky najdete hned pod sjezdovkami. Možná vás zaujmou názvy nápojů jako Čokomintka nebo Bernardýn (jablečný džus, fernet, skořice, hřebíček, pomeranč). K mání je i guláš, párek v rohlíku nebo panini. Pro plnohodnotný oběd můžete zajít do vedlejší restaurace Koliby, kde v jídelníčku najdete například kozí sýr s medem a vlašskými ořechy, marinovaná vepřová žebírka nebo telecí líčka na červeném víně. Ceny jídel se pohybují od 100 do 200 Kč.


Mariánky v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 55 min
Celodenní skipas dospělý     370 Kč
Celodenní skipas děti (do 140 cm, do 10-ti let)     240 Kč
Celodenní skipas junioři (do 18 let)     300 Kč
Celodenní skipas senioři (nad 63 let)     300 Kč
Děti do 6 let     zdarma
Provoz lanovky     9:00 – 16:00
Webové stránky střediska     www.snowhill.cz/marianky
Parkování:     pod sjezdovkami u chodníku zdarma (ulice je jednosměrná), parkoviště za hotelem Koliba zdarma, u horní stanice lanovky zdarma


V Mariánkách jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřáli nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: