Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.

Innsbruck letos historicky poprvé hostil akci Crankworx, tedy největší světový gravity festival, kde jezdci světových formátů předvádí to nejlepší v disciplínách jako je slopestyle, dual slalom, jízda na pumptracku nebo sjezd. Vše se odehrávalo v bikeparku Innsbruck a zatímco trať na slopestyle, dual slalom a pumptrack se nacházela u spodní stanice lanovky s Innsbruckem v pozadí, dva velké skoky na kontest „Whip-of“ se vypínaly kousek od horní stanice lanovky přímo nad horskými jezery. Akce byla v Innsbrucku natolik úspěšná, že se ji tu organizátoři rozhodli uspořádat i příští rok.


S akcí Crankworx souvisí i nárůst popularity trailové cyklistiky, které město Innsbruck slibuje v okolí velkou budoucnost a tak se již nyní pracuje na budování nových trailů vhodných pro celou škálu jezdců. My jsme se svými koly navštívili u Innsbrucku lyžařské středisko Mutters, které v létě najdete spíše pod názvem Bikepark Innsbruck a svézt se tu můžete na dlouhém a poměrně jednoduchém singltrailu, na který se z města dostanete pohodlně tramvají za pár minut. Již příští rok tu ale přibude tratí víc a o několik let později už by se cyklisté měli legálně prohánět téměř na všech kopcích lemujících Innsbruck.


Kabinková lanovka nás v Mutters vynesla do výšin, odkud jsme měli město Innsbruck s proslulým skokanským můstkem jak na dlani a po následném krátkém výšlapu do kopce jsme si tento výhled doplnili ještě pohledem na pohádkově zrcadlová jezera. Jakmile jsme si dosyta užili panoramat, vydali jsme se vzhůru na „Crazy Family“ trail měřící 2,4 km. Trail měl charakter lesní terénní pěšiny, tedy nejčastěji jsme překonávali kamenité či kořenovité pasáže, vše ovšem v mírném svahu, a tak se tento trail dá doporučit i mírně pokročilým bez nutnosti vlastnit sjezdové kolo. Na oběd jsme si tu zašli do horské hospůdky Muttereralm, kde na porcích opravdu nešetří a i takový štrúdl tu místo dezertu představuje spíše druhý chod.


Z Mutters jsme se po obědě vydali do protilehlého střediska Nordkette, a cestou bylo k vidění i několik innsbruckých zajímavostí od skokanského můstku, přes muzea až po tolik známý vítězný oblouk. Záchytným bodem pro nás byla stanice moderní hybridní zubačky Hungerburgbahn, která nás za několik minut i s kolem vyvezla z centra města na Hungerburg, kde jsme přestoupili do velkokapacitní kabiny mířící na vrchol Seegrube. Terasa s občerstvením a stále neotřelým výhledem na žijící město Innsbruck zvaly k posezení a dle počtu lidí byla atraktivita místa zcela nepochybná.


Po x-té fotografii s městko-horským panoramatem jsme se rozjeli směrem k trailu Nordkette, který patří k nejtěžším a nejstrmějším v Evropě. Taková trať je opravdu jen pro skutečné fajnšmekry, takže široké veřejnosti ho nedoporučujeme. Sami jsme se účastnili pouze horního „méně obtížného“ úseku, ovšem i tak jsme se potýkali s náročnými technickými pasážemi, jako jsou strmé zavřené zatáčky vysekané do skály. Být i jen divákem u tohoto trailu je zážitek sám o sobě a šotolinová cesta křižující v několika místech trail umožňuje i méně zkušeným sjet z hory Seegrube a obdivovat zkušené profíky na Nordkette trailu.


Zhruba ve dvou třetinách sjezdu po šotolinové cestě směrem město Innsbruck a cca 300 m západně od místa Alzler Alm začíná stejnojmenný singltrail, který už se obtížnosti střední a zvládnou ho jet i mírně pokročilí, protože nejde o žádné strmé úseky ani strmé pasáže. Alzler Alm trail ode mě získává nejlepší hodnocení především díky plynulosti, kdy není potřeba přehnaně brzdit a lesní charakter pěšiny, která elegantně končí přímo ve městě. Na singltrailu je i několik možností skoků, samozřejmě se ale všechny dají pohodově objíždět.


Tip na e-bike:

Na vrchol Seegrube vede z města rovněž pohodová šotolina, která se kroutí v zalesněných i otevřených serpentinách a v druhé polovině kopce se vám začne otvírat výhled Innbruck. Jde celkem o 11 km jízdy do kopce, takže e-bike v tomto případě jistě řada cyklistů ocení. Tom si díky enduro e-biku Lapierre Overvoltu SX 800 se zdvihy 170 mm mohl dát dolů v pohodě i Arzler Alm trail, a to dokonce i víckrát za sebou. Komu terén nevyhovuje, může sjet klidně po šotolinové cestě až do města.


Na výše zmíněné traily a také do bikeparku Innsbruck platí jednotná jízdenka Bike City Card, která dále ještě zahrnuje nedaleký bikepark Tirol a singltrail Einseinser ve stubaiském údolí a ani tyto dvě destinace neunikly naší pozornosti. Bikepark Tirol ve Steinach am Brenner patří k těm pohodovějším, široká veřejnost si tu může sjet jednoduchý modrý singltrail, zkušenější mohou okusit o něco techničtější červenou trať.


Druhý zmíněný Einseinser Trail je červeného značení, tedy z řady středně obtížných, některá místa bych se ale nebála označit za černá. Trail je velmi technický s řadou kořenovitých úseků často i v prudších zatáčkách, takže ho doporučuji spíše zkušenějším jezdcům.


Na obou místech mohou samozřejmě vývozu lanovkou využít i turisté a vydat se na některý z početných turistických okruhů měřících od jedné do tří hodin. Časově nejdostupnější jsou od horní stanice lanovky Panoramabahn obrovské dřevěné sluneční hodiny, skrz které se můžete volně procházet. Konstrukce má okolo 8 m průměr a nabízí výhled do celého stubaiského údolí až po Innsbruck. Díky oficiálním lezeckým stěnám vyhledávají vrchol Elfer také lezci a příznivý profil kopce s dobrými povětrnostními podmínkami lahodí i paraglidistům.


Abychom využili potenciálu velkoměsta, navštívili jsme večer restauraci Designhotelu Adlers, která je vyhlášená nejen díky výborné kuchyni, ale také nás lákala večeře na terase ve 12. patře s výhledem na noční město. Zatímco hlavní chod v podobě steaku jsme si vychutnávali při západu slunce, čokoládové soufle jsme ze lžic olizovali za nočního osvětlení Innsbrucku. Tento zážitek byste si tu neměli nechat ujít, protože sluncem nasvícené hory, velkolepý skokanský můstek nebo noční pulzující město patří k mým nejpůsobivějším zážitkům z tyrolska. Počítejte však samozřejmě s tím, že tu svou peněženku náležitě provětráte.


Okolí Innsbrucku samozřejmě nabízí bezpočet dalších sportovních aktivit v čele s turistikou, lezením, tenisem, golfem nebo dobrodružným canyoningem. Díky bezprostřední blízkosti velkého města se však nabízí i další varianty trávení dovolené, takže můžete navštívit třeba unikátní Alpenzoo, kde lze spatřit zvířata typická pro Alpy přes sviště až po medvědy, dále zlatou střechu, která je symbolem města nebo císařský palác, který patří vůbec k nejvýznamnějším památkám Rakouska.


Innsbruck v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 hod 37 min
Bike City Card 1 den     36 Eur
Bike City Card 5 dní     144 Eur
Webové stránky Bike City Card     www.bikecity-innsbruck.com
Tip na restauraci     www.adlers-innsbruck.com
Tip na ubytování     www.hotel-seppl.at
Webové stránky     www.innsbruck.info
Sedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock. Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go.
Partneři Bike SNOW tour: