SNOW tour 2018 - Lipno from SNOW.cz on Vimeo.


Na Lipně začínáme na svazích na druhé straně od přehrady, tedy ve sportovnější části areálu, která v kombinaci s ranním manšestrem uspokojí lyžařské chutě i náročnějších rodičů. Dokonce i modrá sjezdovka Dámská s ranním tvrdým povrchem umožnila pěkně sportovní carving ve svižné rychlosti.


Vedlejší sjezdovka Pánská je značená červeně, nicméně v případě Lipna jde vždy jen o kratší padáček, který se posléze uklidní do modrého prostranství. Je příjemné, že zvrchu nabytá rychlost vydrží až k nástupním stanicím lanovek.


Příjemnou červenou pistou je dále sjezdovka Promenádní - její horní padák řadím k těm nejsportovnějším úsekům Lipna - nabraná rychlost se dá využít k rytmickému krájení oblouků v tempu ve spodní části trati.


Kompletní sbírku barev doplňuje černě značená prostřední část sjezdovky Střecha. Nejde sice o dlouhý úsek, nicméně stín se tu stará o poměrně svižný povrch. Sjezdovky na Lipně nejsou obecně nijak výrazně členité, tudíž na všech máte dostatečný přehled a i na této černé se dá zahlédnout malý prďola svištící obloučky v pluhu.


Lyžujících dětí je možné tu zahlédnout opravdu spoustu – ať už ve skupinkách s instruktorem, s rodiči nebo dokonce drandíce na „vlastní pěst“, zejména v zábavné Fun Line mezi sjezdovkou Vyhlídka a Promenádní. Mírné zatáčky a lehké terénní vlny jsou tu jetelné pro široké spektrum dětí od začátečníků, kteří na vlnách získávají cit, po malé závodníky, kteří si to tu rozdávají mezi sebou.


Další vytíženou atrakcí je na Lipně paralelní slalom, z nichž je jedna trať měřená. Se soupeřem máte ovšem totožný start, takže síly můžete porovnávat i napřímo. Trať mě mile překvapila svou plynulostí, tedy nebylo potřeba vynakládat extra úsilí, na vměstnání se do bran, tedy značka ideál pro děti.


O úroveň výše než uvedené atrakce je na Lipně snowpark, který zahrnuje několik bedýnek a 6 různě velkých skoků rozmístěných na třech velkých vlnách – skoky jsou stále koncipované do „jednoducha“, jistá se zkušenost se tu ovšem už hodí. Na skocích se tu mohou realizovat i náročnější lyžaři, takže Tom si na posledním skoku střihnul i svůj oblíbený trik.


Na Lipně jsme nakonec nevynechali ani sjezdovku Školní a Jezerní směrem k přehradě, které mají velmi dobré parametry pro první lyžařské oblouky. Sjezdovky jsou velmi mírné a opravdu dostatečně široké a přehledné, takže z mého pohledu jde o jedny z nejbezpečnějších sjezdovek pro učení dětí u nás.


Že je Lipno rodinná jednička, dokazuje i dětským parkem Foxparkem, který najdete v hlavním zázemí u areálu kousek od parkoviště. V parku děti využívají 3 pojízdné pásy, slalom v kuželech nebo podjížděcí branku. Čím se ale lipenská lyžařská škola liší od většiny jiných škol, jsou tématické výuky. Jde například o pirátský den, kdy se děti stanou piráty a hledají ztracený poklad, dále tzv. auto den, při kterém instruktoři učí při lyžování i základy silničního provozu. Dobrým počinem v oblasti rodinného lyžování je také rodinná výuka, kdy si lyžování užijete v kruhu svých blízkých a zároveň jste u prvních krůčků vaši lyžující ratolesti.


Bufetů a restaurací je na výběr hned několik. Do samoobslužné restaurace Lanovka zajděte třeba dukátové buchtičky, do bufetu U Yettiho zas na svíčkovou. Další bufety se nachází na vrcholu Kramolína a posedět u kousku dlabance můžete i v aprés-ski stanech.


Na restauracích se mi líbí detaily, jako jsou třeba jídelní židličky pro děti, nebo v bufetu U Yettiho možnost dobíjení telefonu, kdy do malé skříňky zapojíte svůj telefon, skříňku si na klíč zamknete a můžete se v klidu věnovat polednímu hodování.


Půjčovna a servis lyží se nacházejí v prodejně Intersport. V obchodě koupíte vše k lyžování potřebné, takže zapomenuté lyžařské brýle za poměrně rozumnou cenu vyřešíte. Tupé hrany si můžete nechat v servisu nabrousit za 270 Kč.


Po lyžování si můžete zajít do aquaparku, hopsária nebo na Stezku korunami stromů. Výhodou je možnost přezutí do zapůjčených bot na vrcholu Kramolína, takže si na Stezku prakticky můžete odskočit kdykoli během lyžování. Stezka se klikatí doslova mezi korunami stromů a je zpestřena didaktickými zastávkami. Odměnou je výhled z výšky 40 m přímo na největší přehradu Česka, za kterou dospělý zaplatí 210 Kč, děti 180 Kč.Lipno v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 39 min
Celodenní skipas dospělý (19-65 let)     750 Kč
Celodenní skipas Junior (16-18 let), Studenti do 26 let     610 Kč
Celodenní skipas dítě (6-15 let)     500 Kč
Celodenní skipas Senior (60+)     500 Kč
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.lipno.info
Parkování     zdarma na velkokapacitním parkovišti u nástupu na lanovku


Tip: Z Českých Budějovic na Lipno vlakem se slevou ČD Yetti 30%


Nově je do projektu ČD Ski zařazen bonusový produkt ČD Yetti ve skiareálu Lipno. Lyžařům, kteří přijedou do skiareálu Lipno na Šumavě vlakem Českých drah, nabízí areál slevu 30 % na denní skipas. Voucher pro získání slevy cestující získá bezplatně na vyžádání na pokladně ČD při zakoupení jízdenky. Výhodné lyžování na Lipně využijí především obyvatelé Českých Budějovic nebo Tábora. Cesta vlakem a návazným skibusem přímo k lanovce trvá z Českých Budějovic necelé 2 hodiny. Do Lipna je možné pohodlně dojet vlaky Českých drah z Českých Budějovic v 6.00 h nebo 8.08 h za 1 hodinu a 45 minut (s návazným přestupem v Rybníku). Zpět se spoje ČD vrací v 16.14 nebo 18.14 h s příjezdem do Českých Budějovic v 17.51 nebo 19.58 h. Při zakoupení Skupinové víkendové jízdenky pro Jihočeský region (na jízdenku může cestovat tam a zpět 2 dospělí a až 3 děti) zaplatí všichni 259 Kč. Přeprava lyží, snb a zavazadel je zdarma.
Čtenáři SNOW, kteří přijedou vlakem, mohou využít 13.1. do 28.1. a od 18.3. do 30.3.2017 po předložení platné jízdenky vydané ve stanici České Budějovice nebo Tábor s cílovou stanicí Lipno nad Vltavou skipas 1+1 zdarma (vytrhávací kupón najdete ve SNOW 105).
Bližší podmínky použití slev najdete na www.cd.cz/cdski!


Partneři SNOW tour:Na Lipně jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.