Slunečné a mrazivé lyžování

Na většině českých a moravských sjezdovek se lyžuje na kombinaci technického a přírodního sněhu - výrazně více toho přírodního mají nejvyšší polohy, na Pradědu udávají výšku sněhu dva metry, jinak maxima dosahují přes jeden metr.


Podíl otevřených sjezdovek a vleků v Česku k 7. 2.

Slunečné počasí posledních dnů spolu s trochou čerstvého sněhu a mrazy vykouzlilo na horách pravou zimní atmosféru. Sjezdovky jsou tedy umrzlé a vhodné i k agresivní jízdě po hranách, odpoledne se na vytíženějších místech objevuje seškrábaný sníh. Mrazivo a alespoň zčásti slunečno bude i v nejbližších dnech, zvláště na Moravě se přisype i něco sněhu.


Hory slibují na sobotu slunečné a mrazivé počasí

Alpy: mnoho metrů sněhu v mnoha střediscích

Nejvyšší sněhová pokrývka udávaná lyžařskými areály v Alpách u mnoha z nich dosahuje dvou až tří metrů, ve Francii až okolo čtyř metrů. V příštích dnech se bude střídat slunečné počasí s oblačným, malé centimetry sněhu přibudou hlavně v severní části Alp.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 97 % sjezdovek, v Itálii 95 %, ve Švýcarsku 93 % a ve Francii 94 %.


V rakouském Serfaus Fiss Ladis si prašanu užil reportér Krumpi


Italskou Val Gardenu důkladně prozkoumal Nojby

Tipy reportérů

Jizerské hory

Zimní atmosféra vládne i na Ještědu. Mimo výhledy nabízí i sjezdovky různých profilů, byť místy užších, bohužel jsou letos mimo provoz oblíbené pohodové sjezdovky na Pláních. Nejpestřejší nabídku sjezdovek má Tanvaldský Špičák, pro ježdění na manšestru je ale třeba si přivstat.


Andy97 lyžovala na Ještědu


Tanvaldský Špičák hodnotil reportér Sejk68

Krkonoše

Na zmrzlém podkladu sjezdovek je trochu čerstvého sněhu, tratě tak s ostrými hranami výborně drží. Začaly české i německé prázdniny, kupodivu ale třeba v nejznámějším Špindlerově Mlýně nebylo podle reportérů tak plno jako v lednu.


Špindlerův Mlýn si za slunečného a mrazivého dne užil Sparťan

Střední Čechy

Na středočeském ledovci na Monínci je dostatek sněhu díky technologii SnowFactory, má však jinou strukturu a ježdění na něm je mírně odlišné od běžného technického sněhu. Sjezdovka je na mimohorské poměry dlouhá (1 200 m) a osvětlená i pro večerní lyžování. Vyplatí se zakoupit skipas on-line a vyhnout se tak frontě u pokladny.


Ledovec na středočeském Monínci (reportér tereskaska)

Jeseníky

Velký výběr různorodých sjezdovek pro začátečníky i pokročilé má Karlov pod Pradědem. Zkušenější jezdci ocení areál Klobouk na konci údolí, kde jsou sportovnější a téměř vždy poloprázdné sjezdovky a tvrdý podklad. Středně zdatní lyžaři vyhledávají lanovky Myšák a Karlovský Expres v centru Karlova, které obtékají pohodovější i lehce sportovní tratě, bývá na nich však živěji. Vydařené bylo v posledních dnech i večerní lyžování. Nejpohodlnější a nejméně zdatní lyžaři míří do nedaleké Kopřivné na novou luxusní sedačkovou lanovku s mírnou sjezdovkou, počítat je ovšem třeba s větším množstvím spolulyžařů. Naopak klidněji bývá na Čerťáku u Horního Václavova, který má rovněž mírnější sjezdovku.


Areál Klobouk v Jeseníkách si pochvaloval reportér zdenek.b


Lyžování na Červenohorském sedle je podle reportérky aktuálně výborné

Krušné hory

Kromě známého Plešivce nebo Klínovce, kde jsou aktuálně velmi podmínky pro lyžování, mohou méně nároční lyžaři navštívit i klidnější místa jako Boží Dar - Hranice, který je třeba pro začínající děti dostačující. Pokud chcete víc, ale vyhnout se davům, stačí popojet na Boží Dar - Neklid.


Omut83 navštívil výukovou louku na Božím Daru - Hranici

Tip: skipas 1+1 zdarma

Kupón z časopisu SNOW na 1+1 skipas zdarma můžete během února využít v následujících areálech:

Vysoké nad Jizerou - Šachty

Herlíkovice - Bubákov

Hlubočky

Hlinsko

Jablonec nad Jizerou - Kamenec