Přituhne, sníh zkompaktněl

Čeká nás možná nejmrazivější týden letošní sezóny. Na horách již několik dní svítí slunce, fouká a mrzne - a ještě přituhne. A to má na sníh dobrý vliv - přes den vlivem přímého slunečního záření nataje vrchní vrstva dosavadního firnu a přes noc ztuhne na tvrdý vodivý podklad, díky mrazu však vydrží sjezdovky déle kompaktní a bez vydřených ploten. Zkrátka i bez čerstvého sněhu jsou na českých horách podmínky pro výbornou lyžovačku.


Podíl otevřených sjezdovek a vleků v Česku k 22. 2.

Na horách se ochladilo a vyjasnilo. V posledních dnech se přidal i silný vítr, který snižuje pocitovou teplotu zhruba o tolik, o kolik ji zvýší přímé sluneční záření. A v následujících dnech tomu nebude jinak - slunečná panoramata zasněžených hor budou k vidění i v následujících dnech. Teplota v noci může klesat až k -20 °C, nejvyšší denní teploty nepřekročí -4°C, v kombinaci s větrem to znamená, že je třeba se řádně obléci.


V sobotu noční teploty klesnou až k -20 °C. Při celodenním slunečním svitu to ale slibuje vydařený lyžařský den

Alpy: mrazivý vrchol sezóny

V alpských lyžařských velmocích se lyžuje na téměř všech sjezdovkách (i mimo ně). V Rakousku je aktuálně otevřeno 97 % , sjezdovek, v Itálii 96 %, ve Švýcarsku 94 % a ve Francii 94 %. I Alpy v příštím týdnu zasáhnou velmi nízké teploty, pravděpodobně při slunečném, místy ale větrném počasí.


V italském Tarvisiu je dostatek sněhu a v týdnu i málo lidí (reportér emilio)


Pohádkové počasí i sněhové podmínky na rakouském Riesneralmu (reportérka andy97)

Tipy reportérů

Kyčerka

V Javorníkách ve Velkých Karlovicích se nachází malebné údolí Pluskovec a v něm rodinný areál Kyčerka, kde jsou aktuálně dobré sněhové podmínky, až na přejezdové cesty, které nejsou vysněženy. Pokud zrovna nenatrefíte na lyžařský kurz, bude areál i málo zalidněný.


Sjezdovka na Kyčerce (reportér batdik)

Plešivec

Na krušnohorském Plešivci je široký výběr sjezdovek o nadstandardní šířce, zvláště modré a červené. Černá bohužel není v provozu, jinak jsou tratě dobře vysněženy. Na lanovky se nečeká dlouho.


Reportér Ondra lyžoval na Plešivci

Rokytnice nad Jizerou

Podle reportéra Lehly "jedno z nejkrásnějších středisek v českých horách". A to nejen z lyžařského pohledu, ale i z toho krajinného - za slunečných dní jsou výhledy z Lysé hory famózní. Sjezdovky jsou vhodné pro carving, mírnější svahy jsou pak ideálním terénem pro začátečníky. Jedinou větší, ale vskutku větší nevýhodou je množství lidí, které se na svazích pohybuje.


Aktuální pohlednice z Rokytnice (reportér Lehla)

Bublava

V krušnohorské Bublavě se lyžuje na čtyřsedačkové lanovce, kotvě a dvou talířových vlecích. Fronty vznikají jen výjimečně a jezdí se na dobře utaženém prachovém sněhu, nejhustší provoz bývá na nejdelší Lesní sjezdovce.


Bublavu navštívil reportér Nojby

Luka nad Jihlavou

Příměstský areál je pro Vysočinu výjimečný hlavně čtyřsedačkovou lanovkou, která je jediným dopravním zařízením (poma v horní části se letos spuštění nedočkala). Sněhové podmínky jsou adekvátní lokalitě, ovšem centrální sjezdovka je kompletně vysněžená a vhodná především pro začátečníky a děti.


V Lukách je sníh i díky zapůjčenému zasněžovacímu systému (reportér Luděk Vavrda).

Karlov pod Pradědem

Mnoho lehčích sjezdovek, plácek pro začátečníky a jedna prudší, červená najdete ve Skiaréně v centru Karlova. Velkým lákadlem je i členitá Funslope. Na lanovku se tvoří fronty, ale nijak dramatické. Mimo lanovky obsluhují areál také kotva a poma, kde není čekání tak dlouhé a dovezou vás na většinu dobře upravených tratí.


Sjezdovka a lanovka v Karlově za slunečného počasí s výhledy na okolní kopce (reportér LBS)

Tip: skipas 1+1 zdarma

V Herlíkovicích můžete využít akci skipas zdarma až do konce sezóny (reportér skart)

Kupón z časopisu SNOW na 1+1 skipas zdarma můžete během února využít v následujících areálech:

Vysoké nad Jizerou - Šachty

Herlíkovice - Bubákov

Hlubočky

Hlinsko

Jablonec nad Jizerou - Kamenec