SNOW tour 2018: Špičák na Šumavě from SNOW.cz on Vimeo.


Špičácké sjezdovky hrají všemi barvami od modré po černou, přesto tu převažuje spíš sportovní duch, a to i na modré sjezdovce Turistické, která svou délkou 1 805 m šlape na paty nejdelším českým sjezdovkám.


Sjezdovky na Špičáku se různě splétají a zas rozplétají, takže je možné přejíždět z pisty na pistu a podle libosti si je nakombinovat. Za jeden sjezd se dají zčásti projet 3 až 4 sjezdovky.


Na Špičáku se mi nejvíc líbí členitost sjezdovek, kdy se střídají prudší padáčky s širšími náměstíčky a pravá zatáčka střídá levou, takže se při jízdě stále něco děje. Mojí oblíbenou částí je červený slalomák na „trojce“ a carvingové náměstíčko na „dvojce“.


Černá sjezdovka Šance se chlubí stoprocentním sklonem a je nejprudší sjezdovkou republiky. Zatímco horní polovina se rolbuje, nejprudší část se ponechává bez úpravy, jde tak o zónu pro freeridery, kteří vyhledávají jízdu v prašanu nebo boulích. Pokud se na prudkou pasáže necítíte, dá se v polovině odbočit na trať č. 3.


Naopak dojezd Šance označovaný jako Spodní Šance je velmi mírný a široký, takže díky přilehlé kotvě jde o cvičnou část, která je zpestřená funline s terénními vlnami a měřeným slalomem, který je velmi jednoduchý, takže ho zvládnou i úplně malé děti.


Stejně tak i snowpark na Lubáku je koncipovaný pro děti či méně zkušené, takže základem jsou zcela jednoduché překážky jako třeba nízké bedýnky nebo velké terénní vlny, které se dají přejet, nebo na nich můžete poskočit. Snowpark má vlastní pomu a je oddělěný od ostatních sjezdovek.


Nejmenší děti se na Špičáku prvním obloučkům učí v malém dětském parku přímo v hlavním zázemí, kde jim je k dispozici kratší pojízdný pás a pár podjezdových branek. Využít se dá i lekcí lyžařské školy, která nabízí jednorázovou i vícedenní výuku, dále speciální kurz „první dětské lyžování“ a kromě klasických lekcí si tu můžete zvolit i svůj vlastní čas výuky.


Půjčovna na Špičáku nabídne kromě lyží i běžky, skitouringové vybavení, saně, sněžnice, snow scoot nebo fatbike. Součástí půjčovny je i testcentrum lyží Rossignol, mezi nimiž najdete i modely s dávkou milimetrů pod botou. Půldenní testování lyží vyjde na 410 Kč.


Na domácí pochoutky můžete zajít k Sekyrkám na dojezdu „dvojky“, ideálně dopoledne, kdy na tamní terásku ještě svítí sluníčko. Na odpolední horkou čokoládu zajděte na terasu na Blaženku, kam paprsky dopadají až do sklonku dne. Blaženka nabídne menší občerstvení jako je pizza nebo párky, hotovky najdete na vedlejší Haničce.


Nejstylovější pauzu dáte ovšem na vrcholu Špičáku pod rozhlednou v lehátkách a s horkou medovinou z tamního bufetu.
Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 8 min
Celodenní skipas dospělý     630 Kč
Celodenní skipas mládež (roč. nar. 2000–2002)     550 Kč
Celodenní skipas dítě (roč. nar. 2003–2010)     445 Kč
Celodenní skipas senior (roč. nar. 1949–1957)     550 Kč
Děti do 6 let     všechny jízdenky za 20 Kč
Provozní doba střediska     8:30–16:00
Webové stránky střediska     www.spicak.cz
Parkování     zdarma, vedle sjezdovky, s pokladnouTip: Z Plzně na Špičák vlakem se slevou ČD Ski 20 %


Do 2. 4. 2018 poskytuje skiareál Ski & Bike Špičák slevu 20 % na celodenní permanentky lyžařského střediska cestujícím ČD v rámci projektu ČD Ski. V sobotu a v neděli lze z Plzně pohodlně s lyžemi cestovat až téměř ke sjezdovce Ski & Bike Špičák vlakem ČD za pouhé 2 hodiny. Odjezd z Plzně je v 6.40 h, příjezd na Špičák v 8.40 h. Zpět se nabízí jako vhodný spoj Rx 775 v 16.20 ze Špičáku s příjezdem do Plzně v 18.10 h.Partneři SNOW tour:


Také na Špičáku se odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX. Zdarma jste mohli ochutnat nápoje DAVID RIO CHAI nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ. Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI, fototechniku SAMSUNG a hodinky GARMIN.