Tisková zpráva Asociace horských středisek ČR


Pravděpodobně díky dobré kondici české ekonomiky stále vzrůstá zájem domácích turistů. Ti tvoří přes 80 % návštěvníků českých hor, a i když jsou stále náročnější, dokáží jim naše střediska nabídnout zvýšenou kvalitu jak lyžování, tak i souvisejících doprovodných služeb. Ačkoliv se počet návštěvníků oproti loňsku zvýšil jen asi o dvě procenta, jsou čísla o zhruba 10 % vyšší, než je dlouhodobý průměr. Podobně je tomu i v ukazateli tržeb, které se oproti loňské sezóně podařilo navýšit o zhruba 5 %. Dosažené výsledky se samozřejmě liší s ohledem na polohu a vybavenost jednotlivých areálů – velké moderní areály měly nárůst ve výši až 8 %, zatímco menší střediska jen asi 3 %.

Zvýšenému zájmu o české hory odpovídala i návštěvnost na informačních systémech. Například server holidayinfo.cz zaznamenal 5,1 milionů návštěv a 27,7 mil. zobrazených stránek. To je srovnatelné s loňskou úspěšnou sezónou.

Průběh zimy

Letošní lyžařská sezóna měla velmi dobrý začátek. Už koncem listopadu začal padat první sníh a před Vánocemi byla díky sněžení a technickému sněhu v provozu téměř všechna střediska. Bohužel koncem prosince a v lednu se opakovaně vracely oblevy a sněhová pokrývka bez problémů odolávala jen ve výškách nad 800 m. n. m. Konec ledna a únor byly již sněhově vynikající, na návštěvnosti se ale negativně podepsaly silné mrazy ve druhé polovině února. Zimní ráz počasí vydržel prakticky po celý březen, a proto jsme zaznamenali na mnoha místech vynikající podmínky k lyžování ještě na Velikonoce.

Průměrná teplota vzduchu byla +0,3 °C. To je o dost více, než v loňské sezóně (zhruba o 2 °C), ale pořád je to výrazně lepší než v předchozích třech teplých zimách, kdy průměrné teploty atakovaly hranici +2 °C. Dlouhodobý teplotní průměr je přitom -0,8 °C. Letošní úhrny srážek byly v kontextu posledních let průměrné, ale v porovnání s dlouhodobým průměrem jsou pořád velmi nízké.

Srovnání teplotních průměrů a srážkových úhrnů s dlouhodobým průměrem:

Průměrná délka sezóny byla letos 113 dnů, což je stejné, jako v loňském roce. Není to rozhodně nic nadprůměrného, ale v kontextu posledních let si není nač stěžovat. Příroda umožnila horalům využít jejich zasněžovací techniku po 36 dnů, což je podobné, jako v minulých letech. „V některých oblastech nebyly v úvodu sezóny úplně příznivé podmínky pro technické zasněžování. Naštěstí bylo relativně více přírodního sněhu než v předchozích sezónách,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR (AHS). „Na druhou stranu jsme letos pozorovali velmi odlišné podmínky v jednotlivých částech republiky – přírodního sněhu měla dostatek Šumava, ale Jizerské hory, či Beskydy přírodním sněhem moc neoplývaly.“

Srovnání délky sezóny a počtu zasněžovacích dnů za 2012/13 – 2017/18:

Investice a vybavenost horských středisek

Před letošní zimní sezónou investovali provozovatelé lanovek a vleků přes 700 mil. Kč – postavily se nové lanové dráhy, pořizovala se technika pro zkvalitnění úpravy sjezdovek a vylepšovala se zařízení pro poskytování doprovodných služeb. Stále více platí, že návštěvníci českých hor vyžadují vyšší kvalitu, za kterou jsou ochotni zaplatit i vyšší cenu. Na příští zimní sezónu jsou naplánovány investiční akce, které budou ve výši 600–700 mil. Kč, tedy zhruba na letošní úrovni. Chystá se například stavba nové lanovky na Tanvaldském Špičáku, pokračují dlouhodobé projekty na propojování areálů (Špindlerův Mlýn, Klínovec, Horní Malá Úpa), budují se nádrže pro zasněžování, apod.

Rychlejšímu rozvoji horských středisek by jistě přispěla i větší aktivita státu – například stále postrádáme pravidla pro vytvoření struktury a financování cestovního ruchu, která jsou v okolních zemích dávno zavedena a způsobují nám konkurenční nevýhodu.

Systém hodnocení kvality horských středisek ČR

Projekt, který má za sebou první sezónu ostrého fungování, hodnotí střediska pomocí zpětné vazby přímo od klientů. Na základě pevných kritérií a online dotazníku získávají střediska známku na škále od 1 do 10 bodů. Do systému je nyní aktivně zapojeno už 60 lyžařských areálů. Průměrná známka kvality je 7,7 což je podle metodiky známka výborná. V systému je již přes 10.000 hodnocení ze strany lyžařů.

Projekt CzechSkipass

I letos úspěšně pokračoval projekt společného celosezónního skipasu „Czech Skipass“, který platí ve 23 střediscích v ČR a nabízí přes 190 km sjezdových tratí (více na www.czechskipass.cz). Počet uživatelů se opět výrazně navýšil a majitelé tohoto skipasu se mohli přesvědčit o vzrůstající kvalitě lyžování na českých horách.

Horská střediska se chystají na letní sezónu 2018

I díky povedené zimní sezóně se můžeme v létě těšit na další rozšiřování a zkvalitňování letních aktivit. Nabídka možností využití volného času je velmi široká - kromě letního provozu lanovek patří mezi ty nejrozšířenější aktivity trasy pro horská kola a bikeparky, horské tříkolky, koloběžky, přírodní a pohádkové stezky, lanová centra, letní tubing, trampolíny, apod. Stále populárnější jsou půjčovny kol a zejména horských elektrokol. Střediska také nabízejí různé bonusové programy, které propojují jízdy na lanovkách s dalšími atrakcemi.

Podle zjištění AHS se na českých horách do letních atrakcí chystají letos investice přes 30 mil. Kč. Jednou z nejatraktivnějších letošních novinek bude největší model Mamuta na světě, který roste na Dolní Moravě. Uvnitř se pak nachází expozice věnovaná době, kdy u nás mamuti žili. Na Lipně vznikne nový beach volejbalový areál, zatraktivní se Stezka korunami stromů a Království lesa, ve SkiResortu Černá hora - Pec rozšíří nabídku aktivit u horní stanice kabinové lanovky a posílí půjčovny koloběžek a elektrokol, na Monínci vybudují nový lanový park a trailovou trasu pro kola.