Deska umí zázraky

Informací o tom, co je na dané lyži namontováno pod vázáním, natož co lze od té které „desky” očekávat, je na můj vkus pořád jaksi málo. Ano, běžného zákazníka nějaká deska prostě nezajímá, ale pokud se řadíte mezi výtečné lyžaře, kteří po sjezdovce rádi jezdí rychle, uvažujte o lyžích s opravdovou, výkonnostní deskou pod vázáním. Proč?

Taková deska v každém případě zvýší stabilitu lyže a zpevní ji v torzi. Taky utlumí vibrace vznikající ve vysokých rychlostech na zmrzlé pistě. Dá lyži větší dynamiku. Anebo ji také může pocitově spíš utlumit, protože není deska jako deska. Podepsat se může i pod tužší flexi. Tohle všechno už ale výteční lyžaři znají…

Schválně, kdo to pozná?

Praxe je taková, že výrobci na trh (a taky do testů!) občas vysílají stejný model obřačky „s deskou“, rozuměj skutečnou, výkonnostní, a „bez desky“, tedy s většinou plastovým nosníkem vázání (jehož přínos spočívá v tom, že se na něj vázání jednoduše nasune a nemusí se fixovat šrouby), aniž by na tento rozdíl s náležitým důrazem upozornili. Jeden příklad za všechny: Na letošním Supertestu si s testéry hezky pohráli pánové z Rossignolu, tedy přesněji řečeno z Rossignol Group, produkující lyže Rossignol a Dynastar. Do testu kategorie Race GS poslali Rossignol Hero Master 21 v délce 180 cm se výkonnostní deskou a Dynastar Speed Master s násuvným nosníkem vázání Konect, jíž nechali testovat v délce 175 cm. Konstrukčně i krojením se podle našich informací jedná o dvě identické lyže, v testu ale vyšly úplně jinak. Model pod značkou Rossignol byl ve zkratce popsán jako závodní mašina, Dynastar jako všeználek vhodný pro lehčí lyžaře.

Tyto lyže tedy byly, kromě desky, rozdílné i vizuálně, dokonce se jednalo o dvě různé značky. Lyže s deskou, nebo desky, ale prodává třeba i Blizzard, Head, Rossignol, hodně informací tohoto druhu pak budete pro orientaci v kolekci potřebovat u Salomonu. Na pohled byste ten rozdíl skoro ani nepoznali. V jízdě se ale jedná o dvě značně rozdílné lyže.

Několik příkladů lyží bez desky a s výkonnostní deskou:

Salomon
X S/Race Rush GS
E S/Race Shot GS
T S/Race Pro

Blizzard
Firebird WRC
Firebird WRC – WC Piston

Dynastar
Speed WC Master Konect
Speed Master GS

Head
World Cup Rebels I.Speed
World Cup Rebels I.Speed Pro

Völkl
Racetiger GS
Racetiger GS Pro

Nejsem „každý“, chci víc!

Jen málokdo si dnes pořizuje nové lyže tím způsobem, že lyže zakoupí „flat“, tedy bez vázání, které kupuje separátně, a následně běží do servisu s žádostí o montáž. Některým z nás to ale stále dává smysl. Jednak si chceme dopřát lyže s kvalitní deskou a někdy nám třeba nemusí vyhovovat ani standardně dodávané vázání, tak zvaně v setu. Prakticky všichni výrobci na běžný trh dodávají vázání s maximálním DIN 12. A věřte tomu, že máte-li 100 kilogramů (to není u vysokého, statného chlapa nic výjimečného) a rádi se ráno po přimrzlé sjezdovce proháníte ve vysokých rychlostech, může být DIN 12 málo. Budete shánět vázání silnější, takže si pod něj můžete dopřát také opravdovou desku!


Kdo ještě prodává lyže bez vázání

Stöckli, Sporten, Lusti, Blossom, Vist a všichni malosérioví výrobci


Kde (ne)nakupovat desku

Ve Sportisimu ani v Decathlonu ji nekoupíte, tam nevědí, co to je. Nepotřebují to vědět. Pro sportovní, nebo dokonce závodní desku pod vázání musíte k odborníkům a těch už je zatraceně pomálu.

Nejspíš skončíte na některém e-shopu, případně přímo u dovozce, protože v běžných prodejnách, dokonce ani v lyžařských speciálkách, už tento druh zboží většinou nevedou. „Poptávka po samostatných deskách je minimální, de facto nulová. Na skladě nemáme nic, ale desku můžu objednat,” říká David Fejgl z Harfasportu. To je přitom uznávaná pražská speciálka, prodávající kvalitní, často i vysoce sportovní lyže. Mimo jiné také značku Stöckli, která jako jedna z mála ještě nabízí možnost volby vázání, a tím pádem také desky. Většina zákazníků si sice podle Davida Fejgla nákup nových lyží takto nekomplikuje, vázání ani desku neřeší. Nicméně top sportovní modely Stöckli je možné koupit s vázáním Salomon, anebo Vist, přičemž hlavně druhý jmenovaný výrobce umí nabídnout také různé desky pod vázání. Otázka je, nakolik vám v tomto ohledu vyjde vstříc maloobchodní prodejna.

Vedle švýcarské značky pak v segmentu nezávodních lyží možnost volby desky nabízí především čeští výrobci. Vedle Sportenu je to hlavně Lusti – lyže z Podkrkonoší si můžete koupit i bez vázání. „Kdo chce sportovní desku, tomu nejspíš nabídnu něco od Vistu. V úvahu připadá ještě Head, což je vlastně Tyrolia,“ říká Petr Konečný ze Snow4Fun, prodejny, která se specializuje právě na značku Lusti. A upozorňuje na to, že už se dnes desky dají jen velmi obtíženě kompletovat s libovolným vázáním. „Vybíráte-li desku, raději si s ní kupte i kompatibilní vázání, tedy vázání stejného výrobce.“ Potom máte jistotu, že vázání půjde na desku bez problémů namontovat.

Toto většinou neřeší skupina zákazníků, na kterou poukazuje Martin Rubín ze známého pražského obchodu A-Z Sport. „Ani my už samostatné podložky pod vázání více méně neprodáváme, i když je samozřejmě dokážeme objednat. Přitom lyže bez vázání, hlavně Stöckli, výjimečně Völkl a Fischer, v nabídce máme. Stává se totiž, že si k nám znalý, většinou hodně zdatný lyžař přijde koupit novou obřačku, ale vázání s deskou má. My mu samozřejmě lyže prodáme a jeho desku s vázáním na ně rádi namontujeme,“ říká Martin Rubín, zakladatel jedné z nejstarších pražských lyžařských speciálek. Lyže totiž svoje kvality po čase logicky ztratí, avšak kvalitní vázání s dobrou sportovní deskou mohou bez problémů sloužit dál.


Kdo vyrábí desky pod vázání

Vist, Tyrolia, Market, ale také pár malosériových, de facto „garážových“ výrobců