Počasí lyžařům začíná přát. O víkendu se ochladí, teploty se budou držet okolo 0 °C, v noci a na horách bude mrznout, od jihu přijde i sněžení. Mrazy pak zesílí v příštím týdnu.


Alpy už jsou z velké části pod sněhem, domácí hory se snad dočkají významnější nadílky v příštím týdnu

Česko: přírodní sníh napadne hlavně na Šumavě

Během víkendu by v některých horských oblastech mohlo spadnout až 40 cm nového sněhu – největší naději má Šumava, která zachytí většinu srážek, přicházejících od jihu.


Od minulého víkendu je v ČR s omezeným provozem otevřeno několik areálů, další připravují brzké spuštění

Sezónu zahájily kromě Monínce krkonošská Černá hora nebo Malá Úpa, krušnohorský Klínovec nebo beskydská Bílá. O víkendu otevře své brány akcí SkiOpening také Špindlerův Mlýn, na víkend spouští opět také Pomezky v Malé Úpě. Šumavské Lipno zatím bude profitovat z očekávaného přídělu sněhu a hromady technického sněhu snad spojí do bílé plochy, o víkendu ale ještě provoz neplánuje.

Typický předsezónní pohled na lyžařský areál, v tomto případě Lipno – tam se o víkendu očekává vydatnější sněžení, takže pohled se může brzy změnit

Alpy: už tisíce kilometrů otevřených sjezdovek

Na alpských svazích se i mimo ledovce jezdí již několik týdnů, byť v omezeném počtu středisek. Velký příděl sněhu už dostaly oblasti na jihu a západě Alp, nyní by sněžení mělo zasáhnout celé Alpy. Kromě toho se samozřejmě intenzivně zasněžuje.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 913 km sjezdovek, v Itálii 500 km, ve Švýcarsku 399 km a ve Francii 342 km. O víkendu tento počet ještě naroste.

Nízkou zalidněnost a téměř vše v provozu hlásí reportér masakr69 z korutanského Mölltalu

Italské Livigno už je v horních partiích zasypané sněhem, část sjezdovek je otevřena a lyžařů málo (reportér Sejk68)

Tipy reportérů

Bílá

Červená sjezdovka FIS je vysněžena téměř v celé šíři, na Bílé už funguje i lyžařská školka. Prozatimní nedostatek sněhu vám pokaždé připomene jízda lanovkou, jelikož v lesním průseku není po sněhu ani památky.

Reportér jiri.krt lyžoval na Bílé, pochvaloval si především kvalitu sněhu a úpravy sjezdovky

Klínovec

Minulý víkend se na Klínovci lyžovalo, zatím pouze na sjezdovce Dámská.

Takové počasí je pro Klínovec typické, na druhou stranu díky němu areál zahajuje sezónu vždy časně (reportérka plamice)

Černá hora

Černá hora bývá tradičně jedním z prvních otevřených areálů u nás. Zatím se lyžuje pouze na sjezdovce Anděl.

Sezóna je zahájena, lyžuje se na úzké sjezdovce Anděl. Vyšší víkendové koncentraci návštěvníků se dalo vyhnout lyžováním v době oběda

Tip: levnější skipas na Monínec

Monínec zahájil sezónu v Česku jako první a nabízí svezení na 600 m dlouhé sjezdovce s kotvou. Na Skipasomat.cz si můžete pořídit skipas s 20% slevou!

Tahle továrna na sníh zajistila středočeskému Monínci brzký start sezóny