Bílá 2019 from SNOW.cz on Vimeo.Výborným lyžařským podmínkám aktuálně napomáhají i mrazy, kdy se teploty drží kolem minus deseti stupňů, takže abychom na stinných severních sjezdovkách nezmrzli, odstartovali jsme lyžovačku na jihu. Jižní svahy jsou už od rána na sluníčku, takže pista na půl devátou ranní není tak ortodoxně tvrdá, jako na severní straně Zbojnické.


Jižní svahy jsou obsluhované kotvovým vlekem a jsou kratší a mírnější než sjezdovky severní, takže se sem vydávají hlavně méně zkušení lyžaři. Na druhou stranu tu byly po ránu hodně vidět i precizně vykrajované oblouky sportovních lyžařů, kteří využívali krátké přepravní doby na kopec a akorátně vodivého manšestru.


Po několika jízdách jsme se přesunuli na prudší a delší sjezdovky spouštějící se po severním svahu vrchu Zbojnická, kam vede sedačková lanovka Zbojník. Dominantní sjezdovkou tu je Červená FIS, na které se vám to hned z úvodu nekompromisně rozjede a až ve spodní třetině se profil tratě trochu narovná. Sjezdovka je sice prudká a díky stínu i hodně rychlá, na druhou stranu je ale po celé délce pěkně přehledná.


Na pravé straně od lanovky se aktuálně nejlépe lyžuje na červených sjezdovkách Zelená a Tréninková, které mají velmi podobný sportovní charakter a šířku jako trať Červená FIS. Na okružní Modré sjezdovce byla v době naší návštěvy ještě spuštěná děla a její povrch prozatím místy „zdobí“ nějaký ten nafoukaný buben sněhu z děl.


Děti na Bílé potěší velký dětský lyžařský park, který zahrnuje několik pojízdných pásů a různé metodické pomůcky včetně kuželů nebo podjezdových branek. Jakmile děti zvládají bezpečně zastavit, mohou pokračovat na dětskou pomu v pravé části parku.


Dětská školička na Bílé se odehrává v režii Sun Ski, s jejichž lekcí máte vstup do dětského parku zdarma (celodenní vstup bez lekce stojí 180 Kč). Školička se zaměřuje i na výuku dětí od 2 let, na skupinové i privátní výuky a také na animační programy pro děti. Více na www.sunski.cz.


Na tradiční valašskou kyselici (48 Kč), brynzové halušky (98 Kč) nebo italské bombaridno (72 Kč) můžete zajít do občerstvení Bi-Fi u pokladen a půjčovny.


Bílá v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 h 53 min
Celodenní skipas v hlavní sezóně      
- dospělí     530 Kč
- děti (6–14 let)     400 Kč
- senioři (65+)     400 Kč
Provozní doba:      
- denní lyžování (oba svahy)     8:30–16:00
- večerní lyžování - sever     18:00–21:00 (od středy do soboty)
- večerní lyžování - jih     18:00–21:00 (od pátku do úterý)
Webové stránky střediska     http://www.skibila.cz
Parkování     zdarma s kapacitou 650 místPartneři SNOW tour:


Na Bílé se o víkendu odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX nebo sněžné brusle SLED DOGS. Zdarma jste mohli ochutnat tyčinky CHIMPANZEE a po lyžovačce i dominikánský elixír Bucanero. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, nákrčáky a čepice RITUALL a čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ. Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL a videotechniku LAMAX.