Po 42 letech!

Je to neuvěřitelné, ale statistika hovoří jasně. Tradiční ženský sjezd v Garmisch-Partenkirchen naposledy ovládly rakouské barvy před neuvěřitelnými 42 lety. V roce 1977 ho jako poslední Rakušanka vyhrála legendární sjezdařka Annemarie Moser-Pröll. Prokletí druhých, třetích i dalších míst prolomila až letos Stephanie Veiner. K tomu připočtěme ještě fakt, že se jednalo o její vúbce první vítězství ve Světovém poháru.

Gorgeous Goggia

Možná další neuvěřitelný příběh začala psát Italka Sofia Goggia. Na podzim si při tréninku přivodila komplikovanou zlomeninu kotníku a dlouho to vypadalo, že nadcházející sezóna bude ohrožena. Vynechala všechny důležité závody a soustředila se na rehabilitaci i trénink. Vlastně se po ní slehla zem. Na startovní listině se objevila až v Garmischi. Kdyby byla story dokonale americká, mohli bychom napsat otřepané: „Přišla, viděla, zvítězila.“ Nakonec tomu kousek chyběl, ale i tak je její návrat po zranění obdivuhodný. Dvě druhá místa ve víkendovém super-G a sjezdu. Navíc těsně před Mistrovstvím světa ve švédském Are.

Je Hirscher neporazitelný?

Není. To se v letošní sezoně potvrzuje stále častěji. Naposledy v sobotním slalomu v Kitzbühlu, kde letos zvítězil mladičký Francouz Noel Clement. Marcel Hirscher zaostal o pouhých 29 setin, když po nepovedené jízdě z prvního kola útočil z devátého místa. Před dvěma lety se mu ze stejného devátého místa podařilo vyhrát, letos v souboji generací podlehl. Pro rakouské barvy možná tragédie, zejména na legendárním domácím kopci, ale před nadcházejícím MS v Are také zpráva o velmi silném kádru. Nesmíme totiž zapomenout na Marco Schwarze, který se letos již postavil na stupně vítězů a v sobotním slalomu skončil po dvou vyrovnaných jízdách na pátém místě a na bednu mi tentokrát chyběly necelé čtyři desetiny. A počítat je třeba i s Manuellem Fellerem.

Vycházející hvězda klouzavek?

Daniel Danklmaier. Známý neznámý, ročník 1993, poprvé na startu SP v roce 2016. Specializuje se na sjezdy a super G. Ze svých jedenácti startů ve „svěťáku“ dojel jen čtyřikrát na bodovaných místech. V roce 2017 byl v Kitzbühlu pětadvacátý, loni třicátý. Letos při svém dvanáctém startu v SP a třetím v Kitzbühlu dojel na 5. místě se ztrátou necelé vteřiny na dvojnásobného šampiona Streifu Dominika Parise, necelých šest desetin mu chybělo na týmového kolegu Otmara Streidingera na 3. místě. Třešinkou na dortu je fakt, že pouhé čtyři dny před startem „svěťákového“ sjezdu vyhrál v Kitzbühlu Evropský pohár. Disciplína? Sjezd

Je Hirscher porazitelný?

Je. Ale někdy to jde prostě ztuha a někdy vůbec. To všem legendární slalomář ukázal v úterním večerním slalomu na ledové hoře ve Schladmingu. V prvním kole všem ujel o 0,99, ve druhém přidal „na pohodu“ dalších 0,22. V součtu opět o parník, tak jak to umí, ujel druhému Alexisi Pinturaultovi o 1,21 s. Třetí Daniel Yule ztratil 1,60 s, čtvrtý Ramon Zenhaeusern již propastných 2,25 s. Hranice tří sekundové ztráty je tentokrát již na šestém místě, na kterém bodoval mladičký Bulhar Albert Popov (1997).