Na odvrácené straně od přehrady, tedy na sportovněji laděném Kramolíně, se sjezdovky spouští jedna vedle druhé, povětšinou v červeno-modrém duchu. Pro tratě na této straně je charakteristická prudší horní pasáž, kde se vám lyže pěkně rozjedou, a pak pozvolnější spodní část, kde můžete těžit z nabité rychlosti a pokládat lyže na hrany až k nástupům na lanovky.


Mezi modro-červenými sjezdovkami se na Lipně skví i jedna černá trať Střecha. Její nejprudší horní část je skoro celý den ve stínu, takže je pekelně rychlá. Rovněž tady se v druhé polovině sjezdovka ustálí na mírnějším červeném sklonu, takže pod padákem si hrany vašich lyží budou chrochtat na carvingovém prostranství.


Naopak pro děti nebo začínající lyžaře jsou vhodnější sjezdovky Jezerní a Školní, které se spouští směrem k přehradě. Zatímco Školní je určená výhradně pro lyžařskou školu, na Jezerní se můžou sklouznout všichni. Jezerní je se svými 1 400 m ze všech nejdelší, je velmi mírná a maximálně přehledná, takže na první oblouky jak dělaná.


Lipenské sjezdovky letos doplňují dvě skicrossové trati, které se vzájemně křižují, takže zatímco na jedné můžete projet tunelem, na druhé v témže místě přejíždíte přes most. Menší prckové mohou zvolit jednodušší modrou skicrossku, zkušenější zas rychlejší červenou s vyššími terénními vlnami.


Mezi sjezdovkami Dámská a Lišáka Foxe se vlní dva slalomy, z nichž jeden je měřený, takže si můžete zazávodit jak se soupeřem, tak s časem. Oba slalomy jsou postavené pěkně do plynula a jsou poměrně dlouhé.


Zkušenější lyžaři mohou zamířit do snowparku, který nabídne různé překážky v podobě bedýnek a skoků, které jsou postavené tak, aby si zkušení poletěli a méně zkušení nebo děti mohli skok jednoduše přejet.


Největším tahákem nejen pro děti je na Lipně rozhodně dětský park Foxpark u centrálního parkoviště, který je zcela zdarma, což je poměrně ojedinělá záležitost. Park je poměrně rozhlehlý, obsahuje 3 pojízdné pásy, řadu metodických pomůcek a k dispozici jsou samozřejmě i instruktoři místní lyžařské školy. Lekcí lyžařské školy tu hojně využívají jak děti, tak dospělí.


Letošní novinkou na Lipně je samoobslužná restaurace na vrcholu Kramolína s prosluněnou terasou a moderním interiérem. Poručit si tu můžete například masové kuličky s rajskou (139 Kč), znojemskou pečeni (139 Kč) nebo bramborové šišky s mákem (119 Kč), které jsou tu velmi oblíbené a kdo dřív přijde, ten dřív...


I když se za posledních pár dní poměrně oteplilo, lipenská přehrada je pořád poctivě zamrzlá, takže se po ní můžete prohánět na běžkách či na ledních bruslích. Po zmrzlé hladině tu můžete kroužit po více než desetikilometrové dráze, která je tak nejdelší přírodní ledovou dráhou na světě.


Lipno v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 39 min
Celodenní skipas dospělí (19-65 let)     750 Kč
Celodenní skipas junioři (16-18 let), studenti do 26 let     610 Kč
Celodenní skipas děti (6-15 let)     500 Kč
Celodenní skipas senioři (60+)     500 Kč
Provozní doba lanovky     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.lipno.info
Parkování     zdarma na velkokapacitním parkovišti u nástupu na lanovkuPartneři SNOW tour:


Na Lipně se o víkendu odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX nebo sněžné brusle SLED DOGS. Zdarma jste mohli ochutnat tyčinky CHIMPANZEE a po lyžovačce i dominikánský elixír Bucanero. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, nákrčáky a čepice RITUALL a čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ. Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL a videotechniku LAMAX.