Česko: sněhovou nadílku vystřídá o víkendu jaro

V průběhu týdne průběžně sněžilo, o víkendu ale srážky ustanou a teploty se prudce vyhoupnou do plusových hodnot. V kombinaci s čerstvým sněhem se dá ve vyšších polohách očekávat ráno pěkné svezení na pevném sněhu. Citelné oteplení bude opět jen nárazové a po víkendu se ochladí, teploty se však nejspíš výrazně pod nulu nedostanou a kromě sněžení se bude objevovat i déšť, který už tento týden donutil některá níže položená střediska, závislá pouze na přírodním sněhu, omezit provoz. Menší areály zpravidla plánují ukončení sezóny oslavit závody, karnevalem nebo třeba diskotékou na sněhu, a to tento nebo následující víkend. Větší a vše položené areály budou téměř jistě lyžovat až do konce března.


O víkendu se denní teploty i na horách přehoupnou až přes 10 °C, sněhu však ve vyšších polohách po celkem vydatném sněžení v průběhu týdne bude dost

Od poloviny března se tradičně výrazně snižuje koncentrace lyžařů na svazích. O víkendu totiž končí školákům jarní prázdniny a na sjezdovkách se tak už budou potkávat jen místní nebo opravdu nadšení lyžaři, ubývat bude i školních lyžařských výcviků.


V České republice jsou aktuálně otevřeny 3/4 sjezdovek


Velké domácí areály stále hlásí okolo metru sněhu

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Jet si zalyžovat do dějiště nedávného Světového poháru se právě teď vyplácí - koncem sezóny je zde méně lidí, sněhu je přitom stále dost (reportér Sejk68).

Strážné

Kotvový vlek a poma obsluhuje kratší modrou a červenou sjezdovku ve Strážném. Sezóna se zde nejspíš blíží ke konci, na tratích leží cca 30 cm sněhu a začínají se objevovat vydřená místa. I díky tomu zde ale lyžuje velmi málo lidí a sjezdovku tak můžete mít skoro jen pro sebe (foto Joho).

Malá Úpa

Perfektně urolbované bývají sjezdovky v panoramatickém areálu SkiMu v Malé Úpě. Na místě vaří pivo Trautenberk, takže i o aprés-ski je postaráno (foto Sparťan).

Velká Úpa

Portášky mohou být příjemnou zastávkou při lyžování ve SkiResortu Černá hora - Pec. Sjezdovka měřící 1,5 km je obsluhována již trochu archaickou trojsedačkou, ale je tu romantický klid, jen slunce jižnímu svahu na jaře tolik nesvědčí (foto Sparťan).

Olešnice v Orlických horách

V Olešnici již sníh leží jen na sjezdovce a pod vlekem. Tam je ho ale stále dost pro lyžování nebo třeba výuku dětí. A příjemná je i možnost koupě pouze hodinového jízdného (foto garry).

Přemyslov

V Přemyslově je velmi svižná, carvingově přívětivá modrá sjezdovka a pak přímá černá, jedna z nejprudších v Jeseníkách (foto rradek). Návštěvnost už je velmi malá.

Bílá

Sjezdovky v Bílé jsou stále slušně upravené a na nich už málo lyžařů (foto moravecpeta).

Mosty u Jablunkova

V Mostech nedávno spustili novou lanovku, převezenou z Kopřivné. Zvětšila se tak přepravní kapacita i komfort areálu na slezsko-slovenském pomezí Beskyd. Škoda jen, že lanovka obsluhuje jednu z kratších sjezdovek. Sněhu ubývá, lyžování má silně jarní příchuť (foto LBS).

Kyčerka

Na Kyčerce ve Velkých Karlovicích se letos zřejmě bude jezdit do konce března, sněhu je stále téměř metr. Červená a modrá sjezdovka potěší dostatkem prostoru i pro pokročilé lyžaře (foto Dwamin).

Nový sníh hlavně v severních Alpách

V posledních dnech sněžilo i na alpských svazích a spolu s ochlazením opět nastaly téměř zimní podmínky s pevným či přimrzlým sněhem. V druhé polovině příštího týdne nejspíš zavládne stabilní slunečné počasí, které zajistí typické jarní lyžování. Svahy by měly být až do Velikonoc čím dál prázdnější.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 89 % sjezdovek, v Itálii 89 %, ve Švýcarsku 87 % a ve Francii 90 %.


Oblíbený tyrolský Sölden je díky ledovci sněhovou jistotou, stále se ale dobře lyžuje i ve středních polohách a možný je také sjezd do údolí. Pozor na zlehčené značení obtížnosti sjezdovek (modrá může mít ve skutečnosti prudší červené úseky) a na vítr, který může uzavřít horní polovinu areálu (reportér Rychle).


Sjezdovky nad Cortinou d´Ampezzo se prosmýkají mezi skalami až do výšky 2 800 m a díky tomu se tu i na jaře drží kvalitní sníh (reportér Radek Holub - SNOW).


Spíše mírné, pohodové sjezdovky má málo známý, a tedy i málo zalidněný příměstský jihotyrolský areál Merano 2000 (reportér mirjur).

Tipy na levné skipasy

Dolní Morava

Skipas 1+1 zdarma do skiareálu Dolní Morava můžete získat po aktivaci kupónu z časopisu SNOW 116 na Skipas-zdarma.cz. Aktuálně ve vrchní části areálu sněžilo, vydřená místa se objevují sporadicky až na dojezdech k dolním stanicím lanovek.


Klikněte na obrázek pro zobrazení aktuálního reportu z Dolní Moravy (reportér radez)


V průběhu března můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít v těchto areálech:

 • Bachledova dolina - Jezersko
 • Dolní Morava
 • Herlíkovice Bubákov
 • Hlinsko
 • Hlubočky
 • Horní Václavov - Čerťák
 • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
 • Karlov pod Pradědem - Klobouk
 • Karolinka
 • Lipno
 • Oravská Lesná - Orava Snow
 • Paseky nad Jizerou
 • Ružomberok
 • Tanvaldský Špičák
 • Vysoké nad Jizerou - Šachty