Česko: mekky jarního lyžování v téměř plném provozu

V domácích lyžařských areálech, známých svou jarní sněhovou jistotou, bude až do neděle otevřena většina sjezdovek, které hlavně prvních pár hodin po ránu nabídnou výborné svezení na pevném a postupně měknoucím firnu.


Nejnižší noční teploty na horách zajišťují alespoň přízemní mráz, díky němuž firn ztuhne na beton, takže než do sjezdovek zasvítí slunce, je na nich výtečné jarní svezení


V České republice je otevřena desetina sjezdovek


Ve výše položených areálech, které zůstávají v provozu, je otevřena většina sjezdovek

Harrachov

Harrachov je znám tím, že z krkonošských areálů drží nejdéle jarní provoz - až do neděle budou otevřené všechny sjezdovky na Čertově hoře s oběma lanovkami. Perfektně upravený ranní umrzlý firn se sice během dne postupně promění v kaši, díky minimální návštěvnosti ale fajnšmekrům dopřeje několik hodin výtečného lyžování (reportérka JenaJena).

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Ve Svatém Petru budou do neděle naposledy v provozu všechny sjezdovky včetně Hromovky, pak už bude jezdit jen hlavní 6sedačka. Sjezdovky jsou po ránu výtečně upravené a provoz na nich zcela minimální, takže se stihne i 40 jízd za den (reportér Sparťan).

Pec pod Sněžkou

V Peci jsou ještě v provozu prakticky všechny sjezdovky a výhled do krajiny stále připomíná zimu, neboť svahy jsou pokryté souvislou vrstvou sněhu (reportér gimli35).

Ovčárna - Praděd

Na nenáročných sjezdovkách na Pradědu se lyžuje na více než dostatečné vrstvě přírodního sněhu, zato v retro kulisách vysloužilých vleků a zanedbaných hotelů. Ovšem s krásným výhledem na Praděd (reportér cico).

Klínovec

Na Klínovci zůstává v provozu celá severní strana hory s 11 km sjezdovek. Přinejmenším dopoledne je lyžování kvalitní, slabě vysněžená místa se objevují jen sporadicky (reportér plamice).

V Alpách pokračují jarní podmínky, ale ve výše položených areálech ještě nasněží

Díky pozdnímu termínu Velikonoc budou v Alpách ještě více než dva týdny otevřena i mnohá níže položená střediska, o těch vysokohorských, která se ještě dočkají i čerstvé sněhové nadílky, nemluvě. Nejvíce sjezdovek je aktuálně otevřeno ve Francii, která má i nejvýše položené areály. V Itálii se naopak o víkendu většina středisek uzavře. Sjezdovky nad 2 000 m n. m. a na severních svazích budou mít velmi dobré lyžařské podmínky i nadále.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 53 % sjezdovek, v Itálii 63 %, ve Švýcarsku 44 % a ve Francii 69 %.

Z jihu Čech a z Moravy dobře dostupný rakouský Mölltaler Gletscher má otevřené všechny sjezdovky, na kterých se aktuálně prohání minimum lyžařů (reportér svena).

V italském Livignu si jarní lyžování na poloprázdných širokých sjezdovkách pochvaloval reportér Karlos 1990.

Tipy na levné skipasy

Říčky v Orlických horách

V Říčkách je na sjezdovkách ještě dostatek perfektně upraveného firnu a stále se lyžuje v celém areálu. Skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW 116 bude možné využít naposledy o víkendu, pak se areál uzavře - aktivujte si jej na Skipas-zdarma.cz


Klikněte na obrázek pro zobrazení aktuálního reportu z Říček v Orlických horách (reportér 0ndra)