Normy

Mezinárodní federace skimountaineeringu (ISMF) požaduje na závodech pouze helmy s dvojí certifikací, ty už jsou ale dostupné i pro běžný skitouring. Jde o normu pro lyžařské helmy CE EN 1077, která vyžaduje především odolnost při pádu lyžaře. Předpokládá, že může spadnout také na kámen, hůlku apod., a proto je testování prováděno pádem tříkilového závaží na helmu ostrou hranou z výšky 75 cm. Lyžařské helmy se dále dělí do kategorií A (chrání větší část hlavy) a B (měkké uši, větší komfort a ventilace).

testování lyžařské helmy
Schéma způsobu testování lyžařské helmy

Proti tomu u lezení je předpoklad pádu kamení na osobu, tedy testovací závaží musí pro splnění lezecké normy CE EN 12492 spadnout z výšky jednoho metru a neponičit vnitřní část helmy. Méně výrazné rozdíly jsou mezi těmito certifikacemi i v kapacitě absorbce nárazů, testování u lyžařských helem například probíhá za nižších teplot.

Skialpinistické helmy prochází úspěšně obojím testováním a musí splnit obě normy. To však ještě nezaručuje, že budou vhodné a praktické.

Hmotnost a komfort

U výkonnostního a závodního skialpinismu hraje hmotnost klíčovou roli. Vzhledem k rychlosti a nepravidelnosti pohybu musí helma zároveň perfektně pasovat na hlavu, nesmí omezovat pohyb hlavy a velkou výhodou je prodyšnost.

Které helmy mají dvojí certifikaci?

Cebe Trilogy

Cébé Trilogy

Specialita mezi helmami, disponuje dokonce třemi certifikacemi - k lyžařské a lezecké je použitelná i pro cyklistiku. Normy ale nejsou všechno a někdy jsou příliš univerzální věci spíše přeplácané. Přidanou hodnotou je ale zabudovaný RECCO systém.


Camp Speed Comp

Camp Speed Comp

Camp je primárně výrobcem lezeckého vybavení, proto je helma bližší lezeckým, s 360 g patří k těm lehčím.


Grivel Duetto

Grivel Duetto

Nejlehčí helma s dvojí certifikací na trhu váží pouze 195 g. Podobá se tradičním lezeckým přilbám značky Grivel, na pěnovou skialpovou helmu není příliš drahá.


Mammut Alpine Rider

Mammut Alpine Rider

Helma, která vychází ze snowboardového designu je vhodná spíše pro free touring nebo splitboarding, je poměrně levnou variantou, použitelnou dobře i na sjezdovce.


Salomon MTN Lab

Salomon MTN Lab

MTN je celá kolekce Salomonu pro skitouring, helma je určená spíše pro freetouring.


Dynafit DNA

Dynafit DNA

Velmi lehká závodní helma přední skialpinistické značky má také turistický ekvivalent v podbě helmy Dynafit ST.


Jak vybrat skialpinistické vázání

Jak vybrat skialpinistické lyže

Jak vybrat skialpinistické boty

Jak vybrat skialpinistickou helmu

Jak vybrat stoupací pásy

Jak vybrat lavinovou výbavu

Jak vybrat lavinový batoh