Smůla pro Rakousko

Jisté je, že na italské středisko nebude navzdory pátečnímu třetímu místu Matthiase Mayera ve sjezdu vzpomínat v dobrém rakouská výprava. Když ve stejný den jeho týmovému kolegovi Vincentu Kriechmayrovi v jedné z branek za jízdy vypnula lyže, dokázal to ustát a tak to znamenalo pouze konec nadějí na dobré umístění.

Stejné štěstí bohužel neměl v sobotním sjezdu 39letý matador rakouského týmu Hannes Reichelt a o den později v kombinačním super-G 27letý Christopher Neumayer. Oba jezdce po pádech ze sjezdovky transportoval vrtulník a v obou případech se potvrdila obávaná diagnóza – utržené vazy a tím pádem konec sezóny. Z Bormia předčasně odcestoval rovněž Němec Thomas Dressen, který se kvůli bolesti v koleni raději rozhodl po pátečním sjezdu pro pauzu, aby byl v optimální kondici na lednová klání.

Jan Zabystřan na bodech

Suverénem obou sjezdů se v Bormiu stal k velké radosti domácího publika Dominik Paris, který se usadil ve vedení celkového hodnocení sjezdu o čtyři body před druhým Švýcarem Beatem Feuzem a třetím Francouzem Johanem Clareym. Rodák z jihotyrolského Merana se slabostí pro metalovou muziku se současně vyhoupl na druhou pozici v celkovém pořadí, 20 bodů před Parisem je i díky skvěle zajeté kombinaci v Bormiu Nor Aleksander Aamodt Kilde, na záda mu naopak dýchá Francouz Alexis Pinturault, který se po lehčím zranění z Alta Badie vrátil ve skvělé formě, když vyhrál kombinaci.

Po smolném zranění z podzimního tréninku v Chile, kdy se na trati obřího slalomu srazil s trenérem a odlomil si kus kyčelní kosti, se v branách závodu Světového poháru opět představil 21letý Jan Zabystřan. Pátečního sjezdu využil k dalšímu seznámení se sjezdovkou Stelvio, v nedělní kombinaci pak bral po solidně odjetém super-G a slalomu, kdy na rozdíl od řady konkurentů dokázal udržet nervy na uzdě a vypořádat se s nástrahami nejtočivější disciplíny, podruhé ve Světovém poháru body, konkrétně 12 bodů za 19. místo. Další zastávkou českého lyžaře bude slalom v Záhřebu.

A zase ta Mikaela…

S čestnou výjimkou Kathariny Liensberger (3. místo v obřím slalomu, 4. místo ve slalomu) se na domácí půdě v Lienzu příliš nedařilo ani ženám v rakouských kombinézách. Double si z Východního Tyrolska odvezla s přehledem Mikaela Shiffrin, a to přesto, že se Petra Vlhová ve slalomu snažila ze všech sil, aby výhra putovala na Slovensko.

„Je prostě super, jak my obě s Petrou posouváme laťku stále nahoru. Ze startovní budky jsem se dívala na její jízdu a viděla jsem, jak útočí. Věděla jsem, že když do toho nepůjdu naplno, nesvedu nic. Petra jezdí technicky tak skvěle, že tím pomáhá i mně posouvat se stále dopředu. Pokaždé je to boj, kdy není jasné, kdo bude mít navrch. Ale pokud se podaří získat dostatečný náskok v prvním kole, to druhé už se jede úplně jinak. Ačkoliv dneska to nebyl ten případ, tak skvělý slalom Petra zajela,“ ocenila kvality slovenské soupeřky v rozhovoru po závodě Mikaela Shiffrin.

S radostí bude na Tyrolsko vzpomínat olympijská vítězka v kombinaci z Pchjongčchangu Michelle Gisin, která se ve své osmé sezóně ve Světovém poháru premiérově radovala z pódia ve slalomu, když zajela třetí nejlepší čas. Po loňské sezóně, kterou se protrápila kvůli těžkému pádu bratra Marca při sjezdu ve Val Gardeně a následnému vlastnímu zranění, je pro sympatickou Švýcarku úspěch o to významnější.

V Lienzu byly v akci rovněž Martina Dubovská s Terezou Novou za české barvy. Prvně jmenovaná dobře rozjela nedělní slalom, kdy se na prvních třech mezičasech držela v nejlepší třicítce, závěrečná část se jí ale stala osudnou, takže nedokončila. 21letá Tereza Nová se do cíle podívala oba dva dny – tedy při svém druhém a třetím startu ve Světovém poháru – sice mimo bodovanou třicítku, pro talentovanou závodnici to nicméně znamená cenné zkušenosti do budoucna.