Česko: výkyvy teplot bez výraznějšího sněžení

V Česku je v provozu téměř polovina sjezdovek, což je vzhledem k proměnlivým teplotám a dosud jen slabým sněhovým srážkám velmi dobrý výkon. Čím výše, tím lepší sněhové podmínky můžete očekávat. Většina středisek má jen částečný provoz a sjezdovky nebývají vždy vysněžené v plné šíři. Po svátcích je ale na svazích alespoň volněji.


Téměř polovina sjezdovek v Česku už je v provozu


Druhých deset českých areálů s nejvíce otevřenými sjezdovkami

O víkendu na horách sněžilo výrazněji, ale vzhledem k tomu, že na většině území šlo o první významnější sněžení, k úpravě sjezdovek, které jsou odkázány na přírodní sníh, to nestačí. Naopak tam, kde už byl nasněžen základ z děl, se sněhové podmínky vylepšily a sněhová pokrývka také konečně přinesla zimní atmosféru. Bohužel současné oteplení tuto kulisu opět zrušilo.


Mapa nové sněhové pokrývky v posledních sedmi dnech

V následujících dnech bude počasí proměnlivé, teploty přes den v kladných hodnotách, v noci ve vyšších polohách bude aspoň pár stupňů pod nulou. Areály tak i nadále zůstanou odkázány na noční technické zasněžování. Trvalejší ochlazení nebo sněžení není ve výhledu, zato přijdou příjemné slunečné dny.


Menší areál Kamenec v Jablonci nad Jizerou příjemně překvapil lyžařskými podmínkami i malou zalidněností (reportér Petr Havelka - SNOW)


Po svátečním návalu na špindlerovském Medvědíně si zimní idylku s poloprázdnými sjezdovkami a bez front začátkem ledna užil reportér Sparťan


Koncem roku stihly zasněžit a upravit sjezdovky i některé menší areály - jedním z nich je Máchovka v Nové Pace, málo lidí a pěkný sníh chválí reportér Sejk68


Na Bukové hoře v Orlických horách se intenzivně zasněžuje, přičemž hlavní sjezdovka Mlýnická je dobře sjízdná (reportér Kašpi)


Fajtův kopec u Velkého Meziříčí potěšil volnými sjezdovkami s kvalitním sněhem (reportér bobu)


Přemyslov je menší a klidnější rodinné středisko v Jeseníkách, které má aktuálně v provozu kilometr dlouhou modrou sjezdovku se 4sedačkou (reportér Bobulini)


Mírné, ale široké sjezdovky nabízí areál Vernířovice, díky nízké zalidněnosti zůstává sníh slušné kvality celý den (reportér zdenek.b)


V Tatrách se na přelomu roku intenzivně zasněžovaly dosud uzavřené sjezdovky v nejmodernějším slovenském areálu Jasná - Chopok (reportér fish33)

Alpy mají sněhu dostatek a čeká je stabilní slunečné počasí

Jižní a centrální část Alp má dostatek sněhu už od listopadu, o Vánocích pak nasypalo i na severu pohoří, takže otevřena je většina sjezdovek a atmosféra je zcela zimní. V následujícím týdnu se přitom očekává převážně slunečné počasí a malá návštěvnost.


Mapa nového sněhu v posledních sedmi dnech


Jedním z nejbližších středisek při cestě ze středu či jihu Čech s plným provozem, zimní atmosférou a dostatkem sněhu je Wurzeralm v oblasti Pyhrn Priel (reportér Radek Holub - SNOW)

"":
Obertauern je díky své poloze nad 1 700 m n. m. sněhově jistým střediskem téměř vždy (zdroj: Facebook)


Na ledovci Stubaier Gletscher si díky mírným sjezdovkám dobře zalyžují rodiny s dětmi, reportér fedex11 si zde o Vánocích užíval až třímetrové vrstvy sněhu


Mapa aktuální sněhové situace v Alpách