Tento článek vyšel v časopise SNOW 119 (listopad 2019).


Achensee je tyrolské „moře“ – je největším tamním jezerem, je průzračné, více než 100 m hluboké a díky svým větrným poměrům velmi oblíbené surfaři. V zimě poslouží jako malebná kulisa i lyžařům, kteří zde však najdou o dost skromnější vyžití, než jaké by v Tyrolsku mohli očekávat. Zato je odmění překvapivě krátká vzdálenost z Česka a poměrně klidný ráz sjezdových center. I když je oblast Achensee turisticky velmi rozvinutá, více než na sjezdovky se sem jezdí na běžky a procházky.


Kdo si Achensee nejlépe užije?


Christlum: kompaktní a atraktivní pro děti

Největší z lyžařských areálů je Christlum nad městečkem Achenkirch, přímo na trase „zkratky“ mezi Mnichovem a Jenbachem za sedlem Achenpass. Ačkoliv je největším, je na alpské poměry stále dost malý, tedy ideální na jednodenní návštěvu. Je dokonce ještě o něco menší a kompaktnější, než by se zdálo na mapě. Všechny sjezdovky se rozbíhají z jednoho rozložitého hřebene, v němž je vyhlouben přehledný kotel, pak se tratě zanoří do lesních průseků a zase setkají u dolní stanice lanovky. Hlavní tratí je supercarvingová sytě červená dálnice, která se řítí středem horské kotliny a níže se rozlévá do širokých lesních průseků s polevujícím sklonem. Ze strany se přidává o něco strmější černá varianta, pokračující úzkým, ale zmírňujícím se žlabem. Po hřebeni spadá ještě příležitostně upravovaná strmá ski-route, která se na hranici lesa vlévá do svižné modré nebo červené sjezdovky, přiléhající ke cvičné louce s dětským parkem v mezistanici. Do údolí klesá buď přívětivá a osluněná červená sjezdovka, nebo přímější, černě značená, avšak ve skutečnosti spíše „červená“ trať. Její „přísněji“ deklarovaná obtížnost má zřejmě hlavně odradit začátečníky, malé děti a méně zdatné lyžaře, kteří jsou nejpočetnější návštěvnickou skupinou.

V mezistanici se kromě bohatě vybaveného cvičného školního parku s pojízdnými koberci, slalomem či „hopsavou“ dráhou s vlnami nachází i talířkový vlek Dinojet se slalomem a lehkými freestylovými překážkami pro děti, lanovku z údolí pak lemuje snowpark se skicrossovou dráhou. Christlum je tak ideálně vybaven atrakcemi pro děti od těch nejmenších až po zdatné.

Výjezd na svah zajišťuje v podstatě jediná osa lanovek v podobě navazující kryté 4- a 6sedačky, doprovázená souběžnými stařičkými dvousedačkami, po krajích areálu slouží ještě kotvové vleky. Rodinnou „image“ areálu podtrhuje i velmi pozorná obsluha lanovek nebo polohovací nástupiště lanovky z údolí pro snadnější nástup malých lyžařů. Na svahu stojí několik chat a restaurací – větší Christlum Alm nebo malá útulná Riedbergstüberl se samoobslužnou restaurací v okolí mezistanice, moderní Skilehrerstüberl pak dole u parkoviště.

Malé s lákadly

Kromě Christlumu se nad jezerem vypínají ještě dva areálky – jeden nad letoviskem Pertisau, odkud vybíhá i svazek běžeckých stop do postranních údolí, a druhý Rofan nad městečkem Maurach, oba s poutavým jezerním panoramatem a několika málo sjezdovkami. Z Rofanu se dá spustit nejen na lyžích, ale i po laně na „létajícím drakovi“.

Klady a zápory

+ přehledné a široké červené dálnice na Christlumu
+ atraktivní panorama s jezerem
+ výborné zázemí pro děti a klidná atmosféra
+ rozsáhlá síť běžeckých stop
+ snadná dostupnost z Česka

- menší lyžařské areály
- málo „atraktivních“ sjezdovek pro náročné lyžaře
- kromě Christlumu starší a méně pohodlné lanovky a vleky
- nižší nadmořská výška sjezdovek


Více informací o lyžování ve středisku Achensee

Sněhové zpravodajství ze střediska Achensee

Doprava do střediska

Achenkirch leží na trase z Mnichova do tyrolského Jenbachu, která je alternativní „zkratkou“ dálničního tahu přes Kufstein. Asfaltové parkoviště u nástupní stanice 4sedačky na Christlum je zdarma, stejně tak u nástupní stanice lanovky Rofan. Zpoplatněné je stání u lanovky v Pertisau.

Mapa sjezdovek