Zdravotní problémy

Jak americká lyžařka informovala fanoušky prostřednictvím sociální sítě, do hry ji nepustí záda, která si zhmoždila minulý týden při tréninku. „Naštěstí je to něco, co se uzdraví a já budu opět brzy na startu – a nemůžu se dočkat,“ píše Mikaela Shiffrin a těší se, jak bude alespoň v cíli fandit svým reprezentačním kolegům, kteří jsou podle jejích slov letos ve skvělé formě.

Jak to bude s nejúspěšnější ženou posledních let je nicméně stále otázkou. V rámci středeční on-line tiskové konference sjezdařů spojených pod znakem firmy Atomic Američanka hodně mluvila o osobních těžkostech, kterými letos prošla a připustila, že stále přemýšlí o své budoucnosti ve světě závodního lyžování, jež závisí na řadě okolností.

Jak dlouho ještě?

„Byla jsem zvyklá starat se o to, abych dokázala vítězit v závodech a možná to zase přijde. Loni v říjnu zemřela moje babička a já se stále soustředila na lyžování. A potom zemřel můj otec a v tu chvíli se mi vše zhroutilo a já to vzdala, a myslela jsem si, že už se nevrátím. Musela jsem se stále ptát, zda to za to vůbec stojí,“ řekla Mikaela Shiffrin.

Léto trávila dvojnásobná olympijská vítězka doma s bratrem a matkou Eileen a připustila, že kdyby ji do Evropy nedoprovázela matka a trenérka v jedné osobě, stoprocentně by nepřijela ani ona sama. „Většina sezóny bývá v Evropě a my tak jsme z domova půl roku, k tomu je nutné počítat další dva měsíce letní přípravy. Velice často nejsem doma. Mám velkou chuť, chci lyžovat a tak jsem teď tady, ale současně si uvědomuji, že je to něco, co mě vzdaluje od lidí, které miluji,“ pokračovala Američanka.

Jakkoliv po únorové tragédii uvažovala o úplném konci, nakonec cítila, že ten okamžik ještě nepřišel a že ani její otec by si takové řešení nepřál. Jedním dechem ale dodává, že sama neví, jak dlouho jí ještě bude všechno stát za to – být daleko od domova a stále na cestách. Že není v optimální psychické pohodě naznačuje i její vyjádření, že se jí snáze mluví o řadě věcí veřejně na sociálních sítích než v privátní sféře s nejbližšími.

Současná forma

Zatímco běžně bývala Mikaela Shiffrin zvyklá nestát o letní pauze na lyžích okolo dvou měsíců, tentokrát se její přestávka protáhla téměř na dvojnásobek. Se svým týmem se letos připravovala 24 dní ve Spojených státech a poté přicestovala do Evropy, kde absolvovala dva tréninky s rakouským týmem.

Co do aktuální výkonnosti, prozrazuje její odpověď opět určitou nejistotu, hvězda připustila, že je situace podobná jako při návratu po zranění, jen to její není na první pohled vidět. Sama tvrdí, že neví, zda bude schopná navázat tam, kde bílý cirkus zkraje roku opustila a zda budou její výsledky stačit na stupně vítězů, elitní desítku nebo třeba někdy ani to ne. Při dvou společných trénincích s rakouskými ženami se jí podle vlastních slov jednou dařilo, podruhé naopak velmi zaostávala.

Pohodu sjezdařky ovlivňují i stále přítomné vzpomínky. „Táta byl v Söldenu párkrát taky. Teď stačí vejít do obchodu s potravinami a vzpomenu si, jak jsme tam byli spolu, a najednou jako bych cítila, že je tu stále s námi, ale na druhou stranu je to strašně těžké, cítit jeho blízkost a není to úplně příjemný pocit,“ popisuje pětinásobná mistryně světa, která se to snaží brát jako něco, co je součástí procesu, jak překonat smrt blízkého člověka.

Oddálený vstup do sezóny je pro Mikaelu Shiffrin další nepříjemností, obzvlášť když byla připravena naskočit nanovo do branek už na jaře v Åre, což jí ale překazila pandemie koronaviru. Poslední závod absolvovala šampionka 26. ledna v bulharském Bansku, když si připsala v super-G šestašedesáté vítězství kariéry, tím příštím by v historických tabulkách dotáhla Marcela Hirschera.