V rodině Lenhartů zůstala už pouze třetí generace, synové Frederik a Markus. Společnost ale budou podle webu skiracing.com v budoucnu vést dva stávající jednatelé, Martin Rominger a Matthias Hatt. Na památku Waltraud Lenhartové přinášíme rozhovor, který vyšel v časopise SNOW 89 (říjen 2015).


Leki – fenomén s českým podpisem

Kdo by neznal značku Leki! Byla to ona, co povýšila lyžařské hole na hi-tech produkt a strhla zájem lyžařů na do té doby téměř přehlížený segment. Lyžařské hole – a nejen ty – nasytila technologií i designem a v podstatě vytvořila nový fenomén. I díky revolučnímu systému Trigger, který nechal zapomenout na tradiční poutka.

K radosti českého lyžaře se na úspěchu Leki podepisuje i Česko. V Tachově totiž firma koncentruje veškerou svou výrobu. Jen za posledních deset let z ní vyšlo mnoho milionů párů holí, z toho bezmála pět milionů sjezdových. Hole proudí z Tachova do celého včetně závodních skladů lyžařských celebrit. Moderní továrna byla vystavena na zelené louce a do provozu uvedena v roce 2000. Před tím, již od roku 1992, vyráběla společnost Novasport produkty Leki v pronajatých prostorách v nedaleké obci Částkov. Pokusili jsme se podívat trochu pod pokličku a položili své dotazy dvěma silně zainteresovaným osobnostem – majitelce firmy Waltraud Lenhartové a původnímu českému dovozci, někdejšímu majiteli spol. Sport Koncept Jiřímu Strejčkovi. Dámy mají samozřejmě přednost. Paní Lenhartová navíc není dáma ledasjaká. Po smrti manžela, Klause Lenharta, který tragicky zahynul při havárii svého letounu v dubnu 2012, převzala vedení společnosti a plynule navázala na jeho činnost – samozřejmě do té doby to byl právě on, kdo oplodňoval značku Leki nápady a plnil ji neotřelým obsahem. Rodinné zlato, ač mohlo vdovu Lenhartovou finančně zajistit a dopřát jí i její rodině pohodlný zbytek života, se tak nadále rozmnožuje právě asi tak, jak by si to přál nebožtík Klaus.

Jak a kdy to všechno začalo?

Naše firma vznikla už dávno, založena byla v roce 1948, značka Leki ale vznikla samozřejmě daleko později. Firma se zaměřovala na zpracování dřeva, vyráběla tiskové desky, s kterými se dříve tiskly plakáty. Založili ji můj tchán a má tchyně, přičemž tchán byl zanícený stavitel letadel. A z jeho iniciativy se firma začala zabývat i zpracováním kovu, přesně řečeno lehkých kovů. Pořídil speciální stroje na výrobu dutých tyčí, až se dostal k výrobě lyžařských holí. Zpočátku často vyráběl části pro jiné značky, pro výrobce vázání a lyží. Vadilo mu, když někdo vyráběl hole z levných a nefunkčních plastů. Stále přemýšlel, co by mohl udělat líp. Až vzniknul první Leki fix – což byl plastový převlek k lyžařské holi, který fixuje talířek. Vyráběly se tenkrát i další části holí pro jiné značky. Takže logicky došlo k nápadu vyrábět hole pod vlastní značkou. Protože přišel z letectví, věděl hodně o zpracování hliníku, uměl pracovat s aluminiovými trubkami, takže záhy vymyslel postup, jak vyrobit hůl dole tenčí a nahoře širší, který by splňovala všechny pevnostní požadavky. A tak to šlo dál krok po kroku.

Můj muž, Klaus Lenhart, přišel do firmy v roce 1974 jako učedník, nástrojář a za deset let, v roce 1984, převzal firmu v Kirchheimu. Tenkrát měla 15 lidí. A z těchto patnácti lidí je dneska to, co vidíte.

A kdy se stala značka Leki lídrem v oboru? Nastal nějaký mezník…

My jsme o tom v podstatě nikdy nepřemýšleli, jestli jsme teď nějaká značka, my jsme vždycky zkoušeli a dělali jsme to nejlepší, co jsme uměli, a že jsme se stali značkou, to jsme sami poznali až daleko později, než jsme se značkou stali. Pro nás bylo vždycky nejdůležitější, abychom dělali dobrou práci, abychom dobře posloužili a vyhověli našim zákazníkům. To přemýšlení o tom, jestli a jaká jsme značka, přišlo opravdu poněkud později, když jsme v podstatě přišli na to, že nemůžeme dávat pozor jenom na výrobu a kvalitu našich holí, ale že se musíme taky zajímat o značku samotnou. Velmi důležitý byl vývoj v oblasti trekingu, tam byl můj muž opravdu pionýr, on vlastně položil ten základní kámen holí v turistice nebo ve vysokohorské turistice, a v podstatě se přičinil i kvalitou těch holí, že jsme mohli být aktivní i v závodním sportu.

Dá se říct, že v současné době Leki vyrábí nejvíc v historii?

Co se týče holí pod značkou Leki, tak ano. Teď je to nejvíc. Ale ještě jsou tady další produkty, z nichž ten či onen samozřejmě občas kolísá.

Ještě k přesunu do Česka… Proč Česko a jak dlouho to trvalo…

Než se hranice otevřela, nebyl do té doby žádný kontakt na východ. Potom padla zeď a najednou se otevřel zcela nový prostor. Přišly i nějaké české firmy za námi, jestli bychom nemohli kooperovat, my jsme měli kapacity zadávat práci, tak to do sebe vše zapadlo. My jsme neměli v podstatě žádné zkušenosti s přesunem produkce do zahraničí. Nikdo z nás nevěděl, kdo a jaký ten druhý je. Můj muž byl ale odvážný. A tak přicházeli další a další nabídky partnerství, až padlo rozhodnutí: Dobře, postavíme novou firmu v Česku. Musíme to všechno držet pod jednou střechou, protože jinak by to bylo organizačně náročné.

A ta vznikla na zelené louce nebo tady už něco předtím stálo?

Ano – na zelené louce.

Odkud se vzalo jméno Leki? Co znamená?

To je velice jednoduchý, Lenhart z Kirchheimu. Žádné velké tajemství. Příští generace bude Leta, Lenhart z Tachova.