Laberbergbahn

V Oberammergau se nachází lanovka, která snad svým technickým provedením nemá ve světě obdoby. Jedná se o pulzační lanovku, ovšem dvoulanového systému s jedním nosným a jedním tažným lanem. Vyrobena byla v roce 1957 firmou Karl Peter. Na trase jsou pravidelně rozmístěny čtyři 11místné kabiny, které se ve stanici otáčejí pozoruhodným způsobem - těsně před samotným otočením najede běhoun kabiny na volně otočnou kolejnici a při otáčení si ji stáhne s sebou (kabiny jsou samozřejmě fixně uchyceny k tažnému lanu). Vzhledem k tomu, že se jedná o čistě turistickou lanovku, přepravní kapacita činí pouhých 120 osob za hodinu.


Pohled z horní stanice na přijíždějící kabinu lanovky Laberbergbahn

Hörnle

Unikátní neodpojitelná dvousedačková lanovka se nachází v Bad Kohlgrubu a vede na vrchol Hörnle. Její unikátnost spočívá především v řešení výstupu cestujících ze sedaček, kdy jsou sedáky s opěrkou provedeny jako odklopné do boku. Po výstupu tedy nemusí (a ani nesmí) cestující rychle uskočit do boku, jako to je obvyklé u běžných neodpojitelných sedačkových lanovek, ale naopak zůstane stát na místě a rám sedačky projede kolem něj. Dráha byla vybudována firmou Schwebelift- und Transportbahn Baugesellschaft München již v roce 1953, její délka činí 1 998 metrů při převýšení 455 m a horní stanice se nachází v nadmořské výšce 1 395 m.
Typově obdobná lanovka se dříve nacházela ještě ve středisku Breitenberg u obce Pfronten, ta již však byla v roce 2004 nahrazena standardní neodpojitelnou čtyřsedačkou.


Vystupování v horní stanici na lanovce Hörnle

Ga-Pa: Graseckbahn a Eckbauerbahn

Garmisch-Partenkirchen (zkráceně Ga-Pa) patří mezi největší a nejznámější centra zimních sportů v Německu. Kromě množství novějších lanovek jsme zde až donedávna mohli nalézt také dvě historické lanovky provozované prakticky v původním stavu. Starší z nich byla vybudována v roce 1954 firmou Karl Peter a jde o malou kyvadlovou lanovku s kabinami pro 4 až 6 osob k horskému hotelu Graseck, jejíž raritou je především konzolová podpěra uprostřed trasy. V provozu je dodnes.


Malá kabinka lanovky Grasseckbahn, dnes mají kabinky stříbrné zbarvení

Stejný provozovatel provozoval také nedalekou dvoumístnou odpojitelnou kabinkovou lanovku Eckbauerbahn, která byla vybudována v roce 1956 firmou Pohlig. Historický vzhled této lanovky podtrhovaly především původní otevřené kabiny, v letech 2018 a 2019 ovšem došlo k náhradě za moderní šestimístnou kabinkovou lanovku firmy Doppelmayr.


Dnes již neexistující dvoumístná kabinková lanovka Eckbauerbahn

Hochgratbahn

V předhůří Alp poblíž města Oberstaufen najdeme čtyřmístnou kabinkovou lanovku na Hochgrat. Ta byla postavena v roce 1972 firmou PHB (Pohlig-Heckel-Bleichert) a je prakticky v původním stavu v provozu dodnes. Na světě již najdeme již jen poslední 4 lanovky tohoto typu, tři z nich se nachází v Německu.
Kabinky jsou obdobně jako další lanovky firmy PHB vybaveny spínacími aparáty systému Giovanola a společným znakem těchto lanovek je systém umožňující rozpoznání zápletu lana - tyto lanovky mají totiž zakázáno připojení spínacího aparátu do místa zápletu lana. Horní stanice v nadmořské výšce 1 700 metrů nad mořem je oblíbeným vyhlídkovým místem a také východiskem mnoha turistických značených tras.


Dosud provozovaná čtyřmístná kabinková lanovka Hochgratbahn

Wendelstein

Wendelstein je se svou nadmořskou výškou 1 838 metrů oblíbeným vyhlídkovým vrcholem ležící v předhůří Alp v Bavorsku. Zpřístupněn je již od roku 1912 ozubnicovou železnicí, která vyjíždí z obce Brannenburg ležící nedaleko dálnice spojující Mnichov s Innsbruckem a po 7,66 kilometrech dosáhne horní stanice v nadmořské výšce 1 723 metrů (zbývajících 100 výškových metrů na samotný vrcholek s vyhlídkovou terasou a vysílačem je tedy nutno absolvovat pěšky).
Dráha o rozchodu 1 000 mm, která překonává převýšení 1 217 m, je vybavena ozubnicí systému Strub a najdeme na ni mezistanice Aipl (ta je zároveň výhybnou sloužící ke křižování protijedoucích vlaků) a Mitteralm, ve kterých je taktéž možno vystoupit nebo nastoupit. Původní vozový park sestávající z vozů pocházejících z počátku provozu byl v roce 1990 modernizován pořízením dvou moderních dvoučlánkových elektrických jednotek, která dodala švýcarská firma SLM.

Na Wendelstein je ovšem možno se dostat také z opačné strany, z Bayrischzellu, odkud vyjíždí kyvadlová lanovka s kabinami pro 50 osob. Ta byla vyrobena v roce 1970 firmou Pohlig a má horní stanici umístěnu poblíž vrcholové stanice ozubnicové železnice.


Kyvadlová lanovka z Bayrischzellu na Wendelstein