Článek je průběžně aktualizován (poslední aktualizace k 18. 2. 2022).

Přehled podmínek podle jednotlivých zemí

(údaje uvedeny ve zjednodušené podobě, existují další výjimky ap.)

Klikněte pro větší zobrazení

Vysvětlivky: O-T-N = Očkovaný, oTestovaný nebo vyléčeNý (v německy mluvících zemích se používá označení 3G = geimpft, getestet, genesen)

Kdo může lyžovat v sezóně 2021/22?

Brány lyžařských středisek jsou otevřené především pro „členy klubu očkovaných“, k nimž patří i ti vyléčení v posledních 180 dnech. Pro ostatní se však podmínky v mnoha zemích postupně uvolňují.

Jednoduché není cestování do zahraničí pro děti starší 12 let, tedy ty v „očkovatelném“ věku. Každá země si pro ně nastavuje podmínky po svém – někde se musí prokazovat vakcinačním certifikátem, jinde mohou lyžovat bez omezení.

Pozor! Podmínky pro vstup do jednotlivých zemí se často liší od podmínek platných na místě. Čtěte proto také článek Do jakých zemí smí cestovat lyžaři?

Kde a jak se lyžuje?

Česko: bez omezení

Nákup skipasu byl podle nařízení vlády od 22. 11. 2021 podmíněn certifikátem O-N, žádné testy tedy nebyly uznávány, jen děti do 12 let měly výjimku a nepotřebovaly žádné potvrzení. Děti nad 12 let mohly lyžovat s PCR testem, stejně jako osoby rozočkované. Pro uzavřené školní kolektivy platila také výjimka při ubytování, jinak se mohli ubytovat pouze očkování a vyléčení (O-N).

Od 9. 2. se ruší prakticky veškerá omezení pro neočkované - mohou tedy lyžovat, ubytovat se i navštěvovat restaurace.

Nosit respirátory je povinné ve vnitřních prostorech, nikoliv tedy například na vleku.

Slovensko: O-N | děti do 12 let bez omezení

Slovenská vláda razila vždy ještě tvrdší přístup než česká a hlavní hráč slovenského lyžování Igor Rattaj, provozující největší tatranská střediska, s lockdownem pro jistotu počítal už v létě - a koncem listopadu opravdu nastal.

Od 9. 12. jsou v provozu lanovky a vleky (O-N), od 25. 12. pak také hotely pro očkované a vyléčené s negativním testem (O-N plus test). Od 19. 1. jsou v přístupná lyžařská střediska v režimu O-T-N, restaurace v režimu O-N a hotely a ubytování v režimu O-N plus, což nově znamená test nebo posilovací dávka (booster).

Více informací na Korona.gov.sk

Polsko: bez podmínek

Zimní střediska v Polsku byla částečně v provozu i v minulé sezóně a žádné významnější omezení není v plánu ani pro lyžování v zimě 2021/22.

Při nákupu skipasu se není nutné prokazovat žádným certifikátem, dokonce to není povinností ani při ubytování. Hotely a restaurace však mají omezenou kapacitu.

Rakousko: bez omezení od 5. 3. | O-T-N od 19. 2.

Vláda nejprve stanovila, že v lyžařských střediscích budou kromě potvrzení tzv. bezinfekčnosti (pravidlo "3G" neboli O-T-N) vyžadovány respirátory FFP2 v uzavřených lanovkách, naopak nestanovila žádné kapacitní omezení. Prokazovat se certifikátem (Tečkou ap.) lyžaři musí při ubytování i v restauracích a horských chatách a od 15. 11. 2021 také při nákupu skipasu.

Kvůli zhoršení epidemické situace vláda od 8. 11. zpřísnila pravidla např. pro ubytování, gastronomii a turismus na 2G (česky O-N), tedy očkování nebo vyléčení, nikoliv však test. Od 22. 11. do 12. 12. byl zaveden tzv. lockdown - veškeré ubytování i obchody byly uzavřeny, jen lyžařské areály mohly zůstat v provozu pro místní obyvatele.

Od 13. 12. jsou otevřené hotely v Tyrolsku a Vorarlbersku, od 17. 12. pak ve zbývajících spolkových zemích. Od Vánoc jsou tedy horská střediska v plném provozu.

Od 1. 2. je platnost dvoudávkového očkování zkrácena na 180 dnů.

Od 19. 2. přechází turismus i gastronomie na pravidlo 3G (česky O-T-N), brány lyžařských středisek se tak otevřou i návštěvníkům s negativním testem bez očkování či vyléčení.

Od 5. 3. se ruší veškerá omezení kromě respirátorů FFP2 ve vybraných uzavřených prostorech, pro zahraniční turisty ale zřejmě zůstanou v platnosti podmínky pro příjezd do Rakouska (O-T-N).

Více informací na Austria.info

Německo: O-N | děti do 12 let bez omezení

V Německu se podmínky liší lokálně podle aktuální incidence a vytížení nemocnic. Od 24. 11. 2021 platilo např. v Bavorsku pravidlo 2G plus (česky O-N plus test), kdy vstup měli pouze očkování nebo vyléčení, kteří se navíc prokázali negativním testem. Od 1. 12. odpadla podmínka testu, i nadále však mohou lyžovat jen očkovaní nebo vyléčení. V Sasku byl začátkem sezóny zaveden lyžařský lockdown, který skončil až v průběhu ledna.

Itálie: O-N | děti do 12 let bez omezení | kapacitní omezení

Na přelomu listopadu a prosince byl systém nastaven tak, že v méně rizikových bílých a žlutých zónách lze lyžovat při splnění O-T-N, v rizikovějších oranžových už bude uznáváno jen O-N a v červených zónách bude zavřeno. Omezení přepravní kapacity (80 %) se týká uzavřených lanovek (kabinek, sedaček s bublinou), povinné jsou i metrové rozestupy a ochrana obličeje v uzavřených prostorech (od 6 let).

Od 6. 12. se pravidlo u mnoha volnočasových aktivit zpřísnilo na O-N, takže např. do restaurace již není možné vstoupit na základě negativního testu.

Od 10. 1. přechází všechny volnočasové aktivity na pravidlo O-N: ubytování i lyžařské areály jsou přístupné jen pro očkované nebo vyléčené. Týká se to i dětí od 12 do 18 let.

Od 1. 2. je platnost očkovacího certifikátu zkrácena na 180 dnů. Třetí dávka platí neomezeně, stejně jako dvě dávky v kombinaci s proděláním nemoci. Turisté s propadlým očkovacím certifikátem mají možnost se prokazovat aktuálním antigenním (platnost 48 h) nebo PCR testem (platnost 72 h).

Čtěte článek V Dolomitech je skipas nutné propojit s covidovým certifikátem!

Švýcarsko: od 17. 2. bez omezení

Od 17. 2. se ruší většina omezení - nejsou potřeba žádné certifikáty, roušky zůstávají povinné jen ve vybraných uzavřených prostorech (např. veřejná doprava, kabinkové lanovky).

Francie: O-N | děti do 12 let bez omezení

Na lanovkách a ve frontách jsou vyžadovány roušky, naopak bez nich je možné se pohybovat ve vnitřních prostorech, které jsou přístupné pouze s potvrzením bezinfekčnosti („pass sanitaire“), což jsou všechny volnočasové aktivity včetně např. hotelů s restaurací nebo rezidencí s bazénem. Při ubytování v apartmánech bez „volnočasových“ služeb by naopak žádný certifikát neměl být vyžadován. Tzv. pass sanitaire se vyžaduje i při nákupu skipasu.

Od 24. 1. je uznáváno jen očkování nebo vyléčení pro vstup do restaurace, ubytování v hotelu i nákup skipasu. Děti od 12 do 15 let se mohou namísto toho prokazovat negativním testem. Děti do 12 let se nemusí prokazovat žádným certifikátem.

Bulharsko: bez podmínek | roušky v lanovkách

Lyžování je v Bulharsku okrajovější aktivitou, a snad i proto nebylo postižené žádným významným zákazem. Je téměř jisté, že lyžování i ubytování bude možné po celou sezónu 2021/22. Rizikem je spíš nízký podíl očkovaných obyvatel.

Protiepidemická opatření zůstávají stejná jako v sezóně 2020/21 (viz např. Bansko - anti-epidemic measures), tj. nejméně 1,5metrové rozestupy a zakrytí obličeje ve všech vnitřních veřejných prostorách a v přepravních prostředcích včetně lanovek a vleků.


Na čem záleží, jak se bude lyžovat v sezóně 2021/22?

Minulá sezóna 2020/21 dopadla pro většinu českých lyžařů ještě hůře, než je strašilo v těch nejškaredějších snech. Obavy o sezónu 2021/22 jsou tedy pochopitelné, ale apokalypsa takových rozměrů se opakovat nebude. I bez toho nás však bohužel čeká nejedno omezení.

I před minulou sezónou jsme se snažili odhadnout „prostor“, ve kterém se lyžování 2020/21 odehraje. Ačkoliv realita lyžařských možností byla nakonec opravdu tristní, tak nezdolní, pružní a (občas) odvážní nadšenci si cestu na svah našli po celou zimu. Připomeňme si loňské vyhlídky a porovnejme je se současností.

Přehlíživost na jedné straně a strach z apokalypsy na druhé spolu s „nelogickými“ zákazy na jaře 2020 umíchaly koktejl, ze kterého budeme usrkávat ještě mnoho let. Ten nejhořčejší lok z koktejlu byl právě uplynulý rok. Nejrůznější omezení jsou pro sezónu 2021/22 jistá a ještě i pro další roky pravděpodobná, nicméně potěšující je, že vše se pomalu vrací do normálu, byť nějak nového. Kombinace plošného očkování a přirozeně získané imunity prakticky vylučují, aby covid „zrušil“ lyžařskou sezónu v takovém měřítku jako loni.

Riziko (…) spočívá i v tom, že se nemocnice v zimní sezóně „plní“ lyžařskými úrazy – pokud by je zahltil covid, nebudou moci pečovat o jiné pacienty. Přetížené nemocnice dostihly dokonce i některá švýcarská střediska, která jinak zůstala prakticky po celou loňskou sezónu otevřená. Menší část kantonů ovšem z důvodu vyčerpání zdravotnických kapacit přechodně okolo Vánoc lyžařská střediska uzavřela. Nelze vyloučit, že v některých zemích toto riziko přetrvá i v sezóně 2021/22.

(…) o osudu zimní sezóny 2020/21 v Alpách rozhodne Institut Roberta Kocha (RKI), který je v Německu hlavním epidemiologickým „úřadem“. Vydává také tzv. cestovní varování, tedy kam Němci můžou, nemůžou a případně s jakými podmínkami. Jakmile RKI označí určitou zemi či oblast za rizikovou, ta se obvykle brzy ocitne v „lockdownu“. V minulé sezóně se to plně potvrdilo. Pod německým tlakem nechali Rakušané běžet vleky naprázdno jen pro místní, protože beztak by kvůli „varování“ přijel jen zlomek běžných hostů a ještě by vídeňská vláda musela polykat slizký politický škraloup, který by si případným otevřením hranic a hotelů bývala uvařila. Itálie a Francie se podvolily, v italském případě snad i s radostí, protože právě římská „námořnická“ vláda loni sama navrhovala celoevropský zákaz lyžování. Neunijní Švýcarsko se podle očekávání vysmeklo (a nelitovalo…).

Bude-li covid řádit a plnit nemocnice i dále, nelze vyloučit, že se testům či jiným omezením nevyhnou ani očkování. Těžko pochopitelná je ignorance protilátek, které se bez ověření uznávají očkovaným a po určitou dobu také vyléčeným, ale těm s prokázanou hladinou nikoliv.

Lyžařské destinace udělají cokoliv, aby přesvědčily (…), že ze zdravotního ohledu jsou nejbezpečnějšími místy planety. Švýcarským a rakouským areálům se to vloni podařilo, těm českým bohužel nikoliv, prakticky totiž ani nedostaly šanci. Kromě zoufalé situace v nemocnicích se přidala i záminka, že by se lyžaři na horách nelegálně ubytovali a „pařili“. Nakonec však k hysterii stačily i „houfně“ sáňkující děti na uzavřených sjezdovkách. V sezóně 2021/22 se už snad nebude opakovat experiment sociálního inženýrství, který při brždění epidemie spoléhal na tzv. mobilitu – čím méně se lidi vzdalují z domu, tím méně se nakazí a epidemie se díky tomu zastaví. Matematicky podepřený, ovšem sociálně a zdravotně nefunkční plán v Česku ztroskotal na třiceti tisících obětech. Plošné omezení mobility je od léta nahrazeno prokazováním „bezinfekčnosti“ a nejspíš tomu tak bude i v zimní sezóně.