Tisková zpráva Ventusky

Aplikace nabízí zobrazení desítek vrstev meteorologických map s různými parametry (teplota, oblačnost, srážky, sníh, ...), na nichž uživatelé vidí vývoj počasí v širokém okolí. Pro lyžaře jsou klíčové vrstvy zobrazující celkovou sněhovou pokrývku, novou sněhovou pokrývku, teplotu (v několika výškových hladinách), výšku nulové izotermy (tedy výšku, od které bude mrznout), rychlost větru, oblačnost a srážky. Oblačnost je přitom rozdělena na vysokou, střední a nízkou. Lyžař tak pozná, jestli bude lyžovat pod vysokou oblačností bez výraznějšího omezení dohlednosti, anebo třeba v mlze.

Při sportování lze využít i vrstvy zobrazující kvalitu ovzduší, která bývá v horách většinou dobrá (ale alespoň lyžař ocení to, že vyrazil do hor).

Pro lyžaře vydávající se do Skandinávie má aplikace na iOS a Android (nikoliv na webu) i překvapení v podobě předpovědi polární záře.

Lyžaři potřebují především data z modelů ve velmi vysokém rozlišení tak, aby mohli odlišit počasí na hřebenech a v údolích, které se díky výrazným změnám v nadmořské výšce liší i na malých vzdálenostech. Pro střední Evropu tak aplikace Ventusky nabízí data z německého modelu ICON DE, který má rozlišení až 1,4 km. Jedná se o model s nejvyšším rozlišením počítaný pro střední Evropu. Model pokrývá všechny české hory i celé Alpy. Lyžaři tak mohou sledovat přesnou rychlost větru nebo teplotu v údolích i na hřebenech či výšku sněhové pokrývky. Pro srovnání americký model GFS nebo evropský model ECMWF má rozlišení kolem 20 km. Z těchto modelů přitom vychází řada meteorologických aplikací, jejichž zdánlivě dopodrobna zpracovaná předpověď přesto nemůže poskytnout potřebnou kvalitu a spolehlivost.

Zajímavá je také možnost sledovat počasí v uplynulých měsících a letech. Na mapách si můžete najít, jaké počasí bylo před rokem při vaší poslední návštěvě konkrétního lyžařského střediska. Archiv meteorologických dat za desítky let je dostupný na webu (aplikace na iOS a Android ho nenabízí). V kalendáři v pravém dolním rohu stačí změnit datum a snadno zjistíte, kolik sněhu na horách leželo v polovině února. Tuto funkci tak můžete využít třeba pro odhad sněhových podmínek, jaké typicky panují v daném období sezóny.

Lyžaře může zaujmout i předpověď pocitové teploty, již Ventusky zobrazuje až na 10 dnů. Výpočet pocitové teploty zohledňuje rychlost větru, vlhkost i sluneční svit.

Mezi další neobvyklé vrstvy patří mapa odchylek teploty od dlouhodobého průměru, které jsou sestaveny na základě dat od roku 1980 do roku 2020. Oranžovými až červenými barvami jsou znázorněny nadprůměrné teploty, naopak modrými až fialovými podprůměrné teploty. Snadno tak poznáte, jestli v dané oblasti panuje spíše normální nebo naopak příliš teplé či studené počasí.

Cílem projektu Ventusky je nabídnout vysoce přesné informace o počasí na celém světě. Návštěvníci se dostávají k datům, se kterými ještě před pár lety pracovali výhradně meteorologové. Aplikace zobrazuje více než 50 meteorologických map, nabízí několik widgetů, data z radarů, satelitů a více než 10 meteorologických modelů z celého světa.

Předpověď počasí Ventusky je dostupná jak v prohlížeči na ventusky.com, tak i v nativních aplikacích na Android a iOS.

Předpověď počasí najdete na www.ventusky.com