Monínec má 1 200 m dlouhou sjezdovku Velkou, která je po celé délce obsluhovaná sedačkovou lanovkou, v horní části pak lyžaře pomáhá odbavovat ještě kotvový vlek. Parkoviště najdete u obou nástupišť. My obvykle volíme parkoviště právě u kotvového vleku, protože je blíž ke sjezdovce a ráno tak stihneme i jednu „přednostní“ jízdu dřív, než se rozjede lanovka. Ale pst, tenhle tip zůstane jen mezi námi!

Samozřejmě Monínec není záležitostí pro náruživé lyžaře hltající nalyžované kilometry, na druhou stranu červený sklon Velké sjezdovky umožní i zkušenějším lyžařům vyseknout sérii sportovních oblouků, zatímco se třeba jejich děti učí lyžovat ve školičce. O něco prudší a rychlejší je horní část sjezdovky, takže kdo by chtěl oželet pozvolnější dolní polovinu, může klidně hoblovat jen hořejšek na kotvě.

Ačkoli je sklon Velké sjezdovky značený červenou barvou, tak je sjezdovka díky své přehlednosti a nenáročnosti vhodná klidně i pro méně zkušené lyžaře a děti. Pokud chcete tedy třeba s dětmi vyrazit do Alp, mají na Monínci možnost naučit se jak na kotvě, tak na sedačkové lanovce, a to aniž by se následně musely bát strmých svahů.

Kousek pod hlavním zázemím je pro děti připravená dětská školička a i když je na jinak zelené louce vysněžená jen menší část prostoru, je školička pěkně a logicky propracovaná. Oceňuji gumové rohožky jak u nástupu na pojízdný pás, tak i u jeho výstupu. Děti mohly být seřazené vedle sebe v řadě, nikam jim to neujíždělo a tak měli instruktoři čas v klidu dětem demonstrovat pluh, aniž by je museli chytat na svahu. Za krátkou chvilku jsme jako pozorovatelé byli svědky nejednoho zábavného cvičení s dostatkem akčních instruktorů. Hned u parku je navíc k dispozici zázemí ve vytápěném domečku včetně půjčovny lyží.

Druhým lyžařským parkem, jen o něco menším, je park vedle Hotelové sjezdovky pod Hotelem Monínec. Opět jde o stejný princip s pojízdným pásek obklopeným z obou stran mírným cvičným svahem. Na tomto místě probíhala individuální výuka (více o lyžařské školičce na Moninec.cz).

Jakmile děti zvládnou lyžařské základy, mohou se přesunout jen o kousíček vedle, a to na zmíněnou Hotelovou sjezdovku, která je obsluhovaná dětskou pomou. Krátká mírná sjezdovka je jako dělaná pro pilování oblouků ať už v pluhu nebo v paralelu.

Užitečným tipem pro lyžaře může být i možnost servisu v Intersportu v hlavním zázemí areálu vedle pokladen. Servis se tu dělá i na počkání do 15 minut a navíc na mašinách Wintersteiger. Kromě servisu si tu můžete zapůjčit i lyžařskou výbavu (ceník půjčovného a servisu).

Na oběd se na Monínci můžete vydat do restaurace hotelu Monínec nebo do samoobslužné restaurace M2 u nástupu na sedačkovou lanovku. V samoobslužné restauraci M2 dlouhodobě oceňuju koberec místo kluzké podlahy, takže si přijdete stabilněji, když v lyžákách si nesete ke stolu tác s jídlem. Na výběr tu je krkovička se zelím a knedlíkem (145 Kč), smažený řízek s bramborem (145 Kč), kuskus se zeleninou a kuřecím masem (130 Kč) nebo kynuté knedlíky s povidly a tvarohem (120 Kč). Jsou tu jedny z nejpříznivějších cen hlavních jídel, co jsme zatím letos v českých areálech viděli a z jedné porce se pomalu nají dva.


Monínenc v kostce:

Vzdálenost z Prahy 1 h 10 min
Celodenní skipas dospělý (15-59,99 let) 735 Kč
Celodenní skipas dítě (5-14,99 let) 550 Kč
Celodenní skipas senior (60+) 550 Kč
Parkování Zdarma na parkovišti u nástupu na kotvu, zdarma 50 m od nástupu lanovky
Webové stránky střediska www.zima.moninec.cz


Na Monínci jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.