Lyžování v Harrachově zahajujeme tradičně na Rýžovišti, kde díky méně frekventovanému harrachovskému zákoutí předpokládáme nižší ranní nával než v centru. Že budeme ale na osmou u turniketu stát sami plus tři lokální instruktoři, to jsme nečekali. Další výhodou ranního lyžování na „Rejžáku“ je slunečná orientace svahů, které jsou od rána krásně na sluníčku a vymrzlou Červenou sjezdovku do centra si necháváme trošku „povolit“.

Je obvyklé, že o víkendech při jarních prázdninách praská Harrachov ve švech, nicméně my jsme tu v týdnu začátkem března lyžovali do desáté prakticky sami. Zřejmě za to může i skutečnost, že jarní prázdniny momentálně neprobíhají v okolních okresech. Červenou sjezdovku na Rýžovišti jsme si tak dali hned třikrát za sebou úplně sami, takže optimálně umrznutý a precizně nalajnovaný manšestr jsme si mohli krájet od lesa k lesu.

Zatímco úvodní padák této sjezdovky vás donutí hned makat, abyste dokázali koordinovat poměrně vysokou rychlost, kterou tu dosáhnete, spodní část po levotočivé zatáčce o něco zvolní a dá tak prostor se ve vší parádě pokládat do oblouku. Já osobně mám nejradši si ve spodní části přejet co nejvíc napravo, kde si vychutnávám optimální sklon ke stavění lyží na hrany. Těžko by se tu v době naší návštěvy dalo této sportovní sjezdovce s aktuálně ideálními zimními podmínkami něco vytknout.

Aby měla Červená II v těchto mrazivých dnech čas povolit, dáváme jízdu i na vedlejší modré sjezdovce, která sice v horní části sportovního lyžaře nijak neosloví, protože jde o užší mírnou cestu, ve druhé půlce se ovšem sjezdovka zalomí do prudší jezdivější pasáže, která je srovnatelně sportovní jako sjezdovka Červená I.

Na Rýžovišti je aktuálně v provozu také černá sjezdovka, která je nejprudší, ale zároveň i nejužší sjezdovkou areálu, a tak potěší hlavně milovníky klasiky. Mně ty kristiánky zkrátka tolik nejdou a spustit se tu po hranách už mi z hlediska vysoké rychlosti nepřijde komfortní, takže této trati obvykle věnuju maximálně jednu jízdu a víc mě zkrátka baví harrachovské červené.

Po několika jízdách na Rýžovišti přebruslíme na druhou stranu Čertovy hory, tedy na sjezdovku Červenou II vedoucí do centra. I když jsme si ji nechávali záměrně trochu změknout, protože do nějaké tři čtvrtě na deset zůstávala ve stínu, pořád držela místy až ledovatě tvrdá, hlavně v horní části. V průběhu dálničně širokého hlavního padáku se ale její povrch stával postupně vlídnějším a i tady se daly lyže krásně zakrojit do sjezdovky.

Sice se vyloženě nedá říct, že by Harrachov disponoval regulérním snowparkem, přesto tu na dojezdu sjezdovky Červená II najdete po pravé straně několik snowparkových překážek jako je skokánek, zábradlíčko nebo pneumatika.

Harrachovské sjezdovky díky jejich sportovnímu charakteru nejsou příliš nakloněné začátečníkům, přesto tu najdete dvě cvičná hřiště. Jedno je kousek od nástupu lanovky Delta, u nástupu lanovky Alfa pak najdete hezky propracovaný dětský lyžařský park s lanáčkem slalomovými kužely a podjezdovými brankami. Výuku tu vede Brumíkovo lyžařská škola Hararchov (více informace o školičce).

Občerstvení u lanovky Delta zajišťuje z velké části samoobslužná restaurace Stone, kde je po ránu možnost i snídaňové nabídky jako jsou míchaná vajíčka na cibulce (65 Kč), debrecínský párek s kečupem a křenem (65 Kč) nebo toast se šunkou, sýrem a zeleninou (79 Kč).

U nástupních i výstupních stanic lanovek se vždy najde nějaký ten bufet včetně venkovního posezení, my si tentokrát pauzu vychutnali přímo na vrcholu Čertovy hory, a to trochu v mexickém i italském stylu, protože jsme posvačili kuřecí qurrito (85 Kč) a italské bombardino (85 Kč).

Letošní novinkou v Harrachově je skidepot vedle pokladem v budově restaurace Stone. Ve skidepotu jsou k dispozici vyhřívané skříňky vždy pro 2 páry lyží s možností vysoušečů na 2 páry lyžáků. Vyhřívaná skříňka pro 2 sety lyží a bot vyjde 150 Kč/den a v provozu je od 7:30 do 20:15.

Nutno říct, že jsme v Harrachově natrefili na opravdu luxusní lyžařské podmínky, které by i teď začátkem března mohly díky nočním mrazům nějakou tu chvíli vydržet. Pokud oželíte spánek a hecnete se v 8:00 na první lano, užijete si momentálně velmi kvalitní lyžovačku.


Harrachov v kostce:

Vzdálenost z Prahy 1 h 44 min
4hodinový skipas dospělí 730 Kč
4hodinový skipas mládež (14-17 let) 660 Kč
4hodinový skipas děti (6-13 let) 510 Kč
Provozní doba lanovky 8:00 – 16:00
Parkování 100 Kč/den u lanovky Delta, 100 Kč/den u lanovky Alfa
Webové stránky střediska www.skiareal.com


V Harrachově jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.