Tisková zpráva Svazu lyžařů ČR

Sobota 2. července

První ze dvou slalomů v rámci Světového poháru v Předklášteří skončil pro české barvy třemi umístěními na stupních vítězů. Na nejvyšší stupínek vystoupala patnáctiletá Aneta Koryntová, která si připsala druhé vítězství ve Světovém poháru v kariéře při svém teprve třetím startu v nejvyšší soutěži travních lyžařů vůbec. Pro stříbro si dojeli Martin Barták a domácí Karolína Rašovská.

Barták úspěšně zaútočil z bramborové pozice na medaili

Martin Barták byl po prvním kole na čtvrtém místě, průběžné vedení držel Ital Lorenzo Gritti. Vedoucí muž Světového poháru Barták ale ve druhém kole předvedl nejrychlejší jízdu a časem 23,64 s se posunul na stříbrnou pozici.

„V prvním kole to nebylo úplně ono, byly tam chyby. Druhé mi sedlo výrazně lépe, což se ukázalo i na čase. S druhým místem jsem spokojený. Slalom není moje nejsilnější disciplína, proto jsem rád, že to vyšlo na bednu. Zítra se budu snažit svůj výsledek ještě o jednu příčku vylepšit,“ řekl Barták.

Závod ovládl Švýcar Mirko Hueppi, bronzový skončil Filippo Zamboni. Druhým nejlepším Čechem byl šestý Jan Borák. Do elitní desítky se ještě vešel devátý Aleš Knor.

Patnáctiletá Koryntová podruhé vítězkou závodu SP

V ženském závodě byly po úvodním kole na prvních třech pozicích české závodnice. Vedla Karolína Rašovská, druhá byla Eliška Rejchrtová a bronzovou pozici držela Aneta Koryntová. Druhé kolo ženského slalomu muselo být po odjetí prvních pěti závodnic částečně přestavěno, ženy tak musely své jízdy opakovat.

„Závod byl přerušen z rozhodnutí jury. Byla to ojedinělá situace, kdy v jedné bráně nedoschla po noční bouřce podložka a místo tak bylo pro závodnice moc kluzké, neprůjezdné a především nebezpečné. Bohužel to není něco, co lze odhadnout při stavbě, nebo při prohlídce, proto jsme se takto rozhodli a start opakovali. Bezpečnost závodníků musí být vždy na prvním místě,“ komentovala ředitelka závodu Petra Ivánková.

Ve druhém kole předvedla suverénně nejrychlejší jízdu Aneta Koryntová a posunula se tak na nejvyšší stupínek. Pro patnáctiletou juniorku se jedná o druhý triumf ve Světovém poháru. Ten první získala ve svém druhém startu SP v rakouském Rettenbachu, kde ovládla super-G.

„Více mi vyhovovalo to první kolo, bylo jednodušší. Čekání při přestavbě druhého kola bylo dlouhé, snažila jsem se být co nejvíce ve stínu. Z vítězství na domácí půdě jsem nadšená. Ani to neumím popsat. Je to moje druhé vítězství ve SP a jsem moc ráda, že je to právě tady doma,“ sdělila své pocity po závodě Koryntová.

Na stupních vítězů Koryntovou doplnila její týmová kolegyně Karolína Rašovská, třetí dojela Slovenka Nikola Fričová. V TOP10 se z Češek umístila ještě Lucie Kutínová.

Pozitivně hodnotil sobotní závodní den i šéftrenér české reprezentace Daniel Mačát. „První slalom Světového poháru se České republice mimořádně vyvedl. Ani jsme nepočítali s takovými výsledky. První a druhé místo v kategorii žen je pro nás velkým překvapením, i když samozřejmě těch prvních deset závodnic ve světovém žebříčku je velmi vyrovnaných a mohl vyhrát kdokoliv. Druhé místo Martina Bartáka mezi muži bylo malinko očekávané, takže jsme rádi, že splnil naše předpoklady,“ uvedl Mačát.

Neděle 3. července

Nedělním slalomem vyvrcholil Světový pohár v Předklášteří. Češi ovládli pořadí obou disciplín. Vedoucí muž a vedoucí žena SP Martin Barták a Karolína Rašovská zvítězili a navýšili tak své vedení v hodnocení seriálu. Pro druhé místo si dojela Eliška Rejchrtová, stejně tak i Filip Machů, pro kterého to bylo první umístění na stupních vítězů ve SP.

Druhé vítězství v sezóně pro Rašovskou a diskvalifikovaná Koryntová

Mezi ženami měla skvěle našlápnuto k druhému vítězství ve dvou závodech Aneta Koryntová. Po prvním kole byla ve vedení, druhé místo držela Karolína Rašovská a třetí byla Eliška Rejchrtová. I v druhém kole předvedla Koryntová nejrychlejší jízdu, nevyhnula se však chybě. Neregulérně projela brankou a byla diskvalifikována. Vítězkou závodu se tak stala Karolína Rašovská, která si tímto vítězstvím připsala už druhý triumf v této sezóně.

„Určitě jsem ráda že jsem vyhrála, na druhou stranu mě to mrzí kvůli Anetě. První kolo stavěl náš reprezentační trenér, takže to nám sedlo. Druhé kolo bylo stavěno podobně, takže i to bylo v pohodě,“ zhodnotila závod Rašovská, která zaznamenala premiérové vítězství ve slalomu Světového poháru.

Stříbro získala Eliška Rejchrtová. „Za to druhé místo jsem hrozně ráda, hlavně po tom včerejšku, kdy mi to vůbec nevyšlo. Spravila jsem si chuť. Jako kamarádku mě diskvalifikace Anety mrzí, ale zase je to sport a takové věci se stávají,“ uvedla Rejchrtová po závodě. Pro mladou českou závodnici je to její nejlepší umístění ve Světovém poháru v kariéře.

Na stupních vítězů doplnila české duo Nikola Fričová ze Slovenska. Do nejlepší desítky se z Češek vešly ještě osmá Anna Ježová a desátá Lucie Kutínová.

Barták ovládl slalom, na stupních vítězů ho doplnil Machů

V mužské kategorii měl z Čechů nejlépe rozjeto po prvním kole Martin Barták, kterému patřila třetí pozice. Do elitní desítky se po prvním kole vešli i Jan Borák, Filip Machů a desátý Martin Máca. Filip Machů dokázal výhodnou pozici po prvním kole skvěle využít a třetím nejrychlejším časem druhého kola se posunul na konečné druhé místo.

„První a druhé kolo bylo docela podobné. Ale už na prohlídce jsem poznal, že to druhé bude v závěrečné části možná trošku těžší. Z prvního kola jsem měl celkem dobrou pozici, tak jsem doufal, že to udržím alespoň v té TOP10. Vůbec jsem nečekal, že to dopadne až tak skvěle,“ hodnotil nadšený Machů, pro kterého je to první umístění na stupních vítězů ve SP v kariéře.

Vedoucí muž po prvním kole Mirko Hueppi chyboval a závod nedokončil. Stejný osud potkal i průběžně druhého Hannese Angerera.

Bezchybnou jízdu předvedl Martin Barták, který si nejrychlejším časem druhého kola dojel pro vítězství. „Dnešní obě jízdy se mi povedly. Jsem rád, že jsem splnil to, co jsem si předsevzal – odjíždět z Předklášteří jako vedoucí muž Světového poháru. Navíc je to moje první vítězství ve slalomu SP, takže jsem spokojený,“ řekl Barták.

Třetí skončil Elias Hermann z Německa. Těsně pod stupni vítězů byl čtvrtý Jakub Černický. Do desítky se probojovali ještě šestý Martin Máca, sedmý Pavel Ivánek a devátý Jan Kašický.

Další zastávkou Světového poháru bude švýcarský Marbach. Obří slalom a super G v tradiční travařské destinaci jsou na programu od 6. do 7. srpna 2022.