Ježíš se zkříženými lyžemi už zase vlaje na pomyslné vlajce SkialpujFESTu v Peci pod Sněžkou, v jehož průběhu sněží. Sněžení je to natolik vydatné, že zachrání sezónu v leckterém českém středisku. Jestli je to náhoda nebo na tom má podíl skialpový festival, který je oslavnou paralelou dávných dešťových tanců, při nichž skialpinisté stoupají tu na Výrovku, tu na Jelení louky, aby rozšířili své obzory?

Tak či tak je nakonec jedno, jestli SkialpujFEST oslavuje sněžení, vyjadřuje úctu ikonám nebo směle hledí do budoucnosti, která možná spočívá v přerodu lyžování, jak jej známe dnes, do této k životnímu prostředí šetrnější formy. Možná budeme za pár let vzpomínat na revoluci v lyžování ještě významnější než tu carvingovou, možná zůstane alespoň část skialpinistů dostatečně surová, tradiční. Ve skialpovém speciálu SNOW 143 (vyšel 12. ledna 2023) tato témata rezonovala stejně jako na SkialpujFESTu. Za pár let si povíme, jak to bylo. Už teď si ale můžeme povědět, jak bylo na SkialpujFESTu v lednu 2023.


Účastník SkialpujFESTu na procházce s Ondrou Moravcem a Gabo Adamcem a také plakátem, který na festival upoutává spolu se sloganem „Skialpový festival pro bohy i začátečníky“.

Přednáškové pokání – pokorný návrat k základním, ale nezbytným dovednostem

Když si SkialpujFEST zvolil za ikonu Ježíše, bude to trochu biblické. Skialpinismus nakonec vykazuje víc biblických odkazů, než se může na první pohled zdát. Skialpinista prahne po vzdělání, ostatně na jeho dovednostech závisí jeho přežití. „Nežijte v nevědomosti“ (Efeským 5:17). Série přednášek tak provází každého skialpinistu, začátečníka i profíka, celým festivalem, a to v rámci základního vstupného. Týkají se počasí, lavinové problematiky a záchrany, orientace v horách a dalších témat, která jsou pro samostatný pohyb v zimních horách nezbytná.


Mára Holeček, legendární český horolezec, vylezl a získal prestižní Zlatý cepín za výstup s parťákem „Radarem“ Grohem, který mimo jiné vyhrává Noc tuleních pásů už mnoho let...


Přednášky mají široký záběr, nezbytnými tématy jsou počasí, laviny a orientace, ale zajímavé jsou také ty o servisu závodního vybavení nebo sportovním tréninku. Účastníkům se v průběhu čtyřdenního festivalového vzdělávání věnovalo 14 lektorů a 4 horští vůdci UIAGM

Kontempluj na workshopech

„Kdybych uměl prorokovat, rozuměl všem tajemstvím, měl všechno poznání a víru, že bych i hory přenášel, bez lásky nejsem nic“ (Korintským 13:2). My skialpinisté víme, že to není jen láska, co hory přenáší – jsou to i lyže se stoupacími pásy. Množství workshopů na SkialpujFESTu se věnuje jejich údržbě a servisu, bootfittingu, ale také zdravému pohybu na lyžích pod vedením fyzioterapeutů nebo závodnímu tréninku. Stoupáním na workshopy a přednášky, procházkami a závoděním dohromady 600 skialpinistů nastoupalo téměř 300 000 výškových metrů – to je skoro 34 Mount Everestů na sobě.


Téměř dvacet přednášek a workshopů se odehrálo během čtyřdenního skialpového festivalu v Peci pod Sněžkou a na krkonošských horských chatách v lednu 2023

Noc tuleních pásů

Zatímco festival probíhá podruhé a své vyznavače teprve oslovuje, závod Noc tuleních pásů je už legendou, která svých věrných oveček nastřádala mnoho. Had svítících závodníků také evokuje biblického ohnivého hada – plazí se od mostku v Peci vzhůru na Hnědý vrch, odtud bruslí po rovině na Zahrádky a dál k Dakotě a dolů do cíle, kde třísethlavý světelný had pohasne do chvíle, kdy se v Klondike klubu vyhlašují výsledky. Ty však nejsou tím hlavním, co závod skýtá, daleko podstatnější je atmosféra, přátelství a zdravá konkurence, kterou je celý závod prosáknut.


Hlava hada čelových svítilen na startu závodu

Kompletní výsledky najdete na webu závodu, fotky z festivalu na webu Skialpujfest.cz.


Vítězové závodu Noc tuleních pásů, nejrychlejší čas mělo duo Groh-Štantejský


Ke znatelnému posunu dochází také na straně účastníků horského byznysu – provozovatelé skiareálu Skiresort Černá hora – Pec vychází závodu vstříc a při sněhové nejistotě umožnili závodníkům vstup na sjezdové tratě, i když taková věc zkomplikuje večerní úpravu sjezdovek. Možná v tom vidí dobrý marketing, přeci jen většina skialpinistů někdy vyrazí i na sjezdovky. Možná je to ale náznak symbiózy mezi sjezdovým lyžováním a skialpinismem, alespoň jeho závodní a fitness formou, každopádně Skiresort za tento přístup oceňuji.