Jednoduché rady, které vás mohou nasměrovat při výběru nových lyží

Doba se mění. Pryč jsou časy, kdy stačilo vědět, kolik měřím, a prodavač mi podal ty správné ski (lyže). Lyžování se změnilo, trh nasytil a jeden aby se v dilematu, které lyže má vybrat, utopil. Pokusíme se naznačit rychlý postup, který by měl pomoci vybrat ty správné lyže, které nám sednou.

Lyžař výborný a sportovní asi už ví své a informace loví v odbornějších článcích. Sportovně-rekreační lyžaři se mohou svěřit do péče prodejce, samozřejmě těch na úrovni. S výběrem lyží ale musíte začít u sebe – sebeanalýza musí být přísná, chcete-li si vybrat skutečně dobře.

Jaké ski jsou pro mě ty pravé?


Hlavní otázky jsou tyto: Jak jezdím rychle, kde jezdím, jaké oblouky preferuji. Moci si nepřidávejte! To můžete na baru před děvčaty, před prodavačem se vyplatí držet se v dosahu reality – pakliže si koupíte sportovnější lyže, než jste vy sami, dokáží vás řádně vyškolit a budete rádi, když je odložíte…
Až ve druhém plánu vstupují do hry tělesné proporce, nikoli jen výška, ale i hmotnost. Hmotnější postava (výška i hmotnost) potřebuje delší a konstrukčně poctivější (jinak řečeno dražší) ski. Dále pak platí, že: Lyže pro rychlejší čili delší oblouk jsou delší - čím rychlejší, tím delší, nejrychlejší lyže světa měří cca dva a půl metru. Ski s menším rádiusem jsou vhodné pro kratší oblouk a menší rychlost, čím kratší lyže jsou, tím více točí.

Někde v tomto se pokuste najít sami sebe a takto vybaveni navštivte sportovní prodejnu. Nebojte se ani univerzálek – ty dnešní jsou vesměs plnohodnotné lyže se širokým spektrem dovednosti. A obecně také platí, čím jsou ski dražší, tím lepší službu od nich můžete čekat – cena se odvozuje od jejich konstrukce, která se zase přizpůsobuje fyzikálním požadavkům na lyži. Závodní lyže se vyrábějí prakticky pouze jako sendvičové, jsou tedy složeny z jednotlivých navzájem slepených vrstev, laminátů, dřeva a titanalu.

Je těžké v krátkém článku poskytnou jednu kouzelnou radu. Zodpovědný výběr lyže žádá takřka studium, jestli to tedy myslíte vážně, pátrejte dále v článcích časopisu SNOW a hledejte více informací o lyžích v sekci SNOW Market na www.snow.cz.

Vaším průvodcem při výběru správných lyží může být SNOW 34 Market- největší a nejucelenější průvodce lyžařským vybavením 07/08 - kompletní kolekce lyží (37 značek - 958 modelů),vázání (13 značek - 325 modelů) a sjezdových bot (14 značek - 475 modelů),navíc rozšířené o přehledy přileb, brýlí, holí a nově i chráničů.

Platí že:

Rychlejší/delší oblouk = delší lyže, větší rádius

Kratší oblouk, menší rychlost = kratší lyže, menší rádius

Větší postava (délka i hmotnost) = delší lyže

Menší/lehčí postava = kratší ski (lyže)

Jezdím jen na upravené trati = lyže užší ve středu

Jezdím mimo tratě nebo v horších podmínkách (prašan, břečka) = ski širší ve středu


Zde najdete velký článek na téma jak vybrat lyže.