Lyžař výborný a sportovní asi už ví své a informace loví v odbornějších článcích. Sportovně-rekreační lyžaři se mohou svěřit do péče prodejce, samozřejmě těch na úrovni. S výběrem lyží ale musíte začít u sebe – sebeanalýza musí být přísná, chcete-li si vybrat skutečně dobře.

Jaké ski jsou pro mě ty pravé?


Hlavní otázky jsou tyto: Jak jezdím rychle, kde jezdím, jaké oblouky preferuji. Moci si nepřidávejte! To můžete na baru před děvčaty, před prodavačem se vyplatí držet se v dosahu reality – pakliže si koupíte sportovnější lyže, než jste vy sami, dokáží vás řádně vyškolit a budete rádi, když je odložíte…

Co týče závodních lyží, je to na celý článek, který se přečtěte zde.

Až ve druhém plánu vstupují do hry tělesné proporce, nikoli jen výška, ale i hmotnost. Hmotnější postava (výška i hmotnost) potřebuje delší a konstrukčně poctivější (jinak řečeno dražší) ski. Dále pak platí, že: Lyže pro rychlejší čili delší oblouk jsou delší - čím rychlejší, tím delší, nejrychlejší lyže světa měří cca dva a půl metru. Ski s menším rádiusem jsou vhodné pro kratší oblouk a menší rychlost, čím kratší lyže jsou, tím více točí.

Někde v tomto se pokuste najít sami sebe a takto vybaveni navštivte sportovní prodejnu. Nebojte se ani univerzálek – ty dnešní jsou vesměs plnohodnotné lyže se širokým spektrem dovednosti. A obecně také platí, čím jsou ski dražší, tím lepší službu od nich můžete čekat – cena se odvozuje od jejich konstrukce, která se zase přizpůsobuje fyzikálním požadavkům na lyži. Závodní lyže se vyrábějí prakticky pouze jako sendvičové, jsou tedy složeny z jednotlivých navzájem slepených vrstev, laminátů, dřeva a titanalu.

Je těžké v krátkém článku poskytnou jednu kouzelnou radu. Zodpovědný výběr lyže žádá takřka studium, jestli to tedy myslíte vážně, pátrejte dále v článcích časopisu SNOW a hledejte více informací o lyžích v sekci SNOW Market na www.snow.cz.

Vaším průvodcem při výběru správných lyží může být vydání časopisu SNOW Market, ucelený průvodce lyžařským vybavením, který vychízí pravidelně v říjnu. V něm najdete kompletní kolekce lyží, vázání a sjezdových bot, navíc rozšířené o přehledy přileb, brýlí, holí či chráničů.

Platí že:

Rychlejší/delší oblouk = delší lyže, větší rádius

Kratší oblouk, menší rychlost = kratší lyže, menší rádius

Větší postava (výška i hmotnost) = delší lyže

Menší/lehčí postava = kratší ski (lyže)

Jezdím jen na upravené trati = lyže užší ve středu

Jezdím mimo tratě nebo v horších podmínkách (prašan, břečka) = ski širší ve středu


Zde najdete velký článek na téma jak vybrat lyže.
Reklama: prodej a půjčení lyží v Praze