Článek vyšel v časopise SNOW 3 (leden 2003).
Před 4 až 5 tis. let: Skandinávie, kolébka lyžování
Nejstarší lyžaři vyšli ve Skandinávii zřejmě už před 4 až 5 tis. let, jak ukazují nálezy tehdejších kreseb. Nikoliv však pro radost, ale z nutnosti přežít v krajině pokryté sněhem. K rychlému pohybu při lovu si zhotovili sněžnice a později i lyže. Nejznámější označení – „ski” – dostaly lyže původně z Islandu, kde „Scidh” znamená kus dřeva. Odtud jej převzaly ostatní severské národy.
770: První zmínka v literatuře
„Skidfinové", klouzající Finové, se klouzali jen po jedné lyži a druhou kratší se odráželi. V dalším tisíciletí pak v kronikách frekvence lyží a lyžařů vzrůstá, používají je již nejen lovci, ale i válečníci.
1521: Vasův běh – maraton lyžařů
Nejslavnější lyžařský běh připomíná událost, která psala švédské dějiny. Dva poslové na lyžích stíhali den a noc prchajícího Vasu, aby ho přemluvili k návratu. Ten poté porazil Dány a usedl na trůn nové švédské říše.
Pol. 16. stol.: Laponci na lovu
Tehdejší cestopisy o lyžařích ze severu vyprávějí: „…v zápalu lovu vystoupí na jinak nepřístupné vrchy a v hadovitých stopách se dostanou, kam chtějí. …místo bot mají pod nohama kusy dřev, vpředu špičaté a zdvižené. …někdy dokáží běžet rychleji než zvěř.” Zatím je lyžování inspirací jen pro cestopisce.
18. stol.: Armáda na lyžích
Lyže získávají nové významné pole použití – v boji. Koncem 17. stol. pronikají do norské armády, ve stejné době lyže nasazují i ruští vojevůdci. Dobře poslouží mj. partyzánům ve válce s Napoleonem (1812).
1843: První závod
V noském Tromsö proběhl první lyžařský závod – běh na 5 km.
1857: První poštovní známka s lyžařem
Zvláštní známka je vydána v pohoří Sierra Nevada (USA) pro zásilky doručované v zimě na lyžích. Dvacet let je přivážel norský emigrant Jon Thompson, který si k tomu vyrobil asi třímetrové lyže, jaké vídával doma jako dítě. Cesta přes Sierra Nevadu s téměř 50 kg zátěží mu trvala 5 – 6 dnů.
1868: Telemark a kristianie
V Kristianii (dnes Oslo) předvádí lyžař Nordheim dva technicky odlišné oblouky. Do historie vešly jako „telemark” a „kristianie”. Začal se také psát počátek organizovaných lyžařských kurzů ve Skandinávii.
1886: Ořovský dostává lyže
Josef Rössler – Ořovský byl průkopníkem lyžařství v Čechách, ale k lyžím přichází poměrně kuriózně. Z Norska si objednal brusle a v balíku s nimi nachází i lyže, které vyzkouší na Václavském náměstí v Praze – urazil na nich asi 700 m od dnešního Muzea k Můstku.
1887: První lyžařský spolek
Ořovský zakládá 1. lyžařský spolek v Evropě (mimo Skandinávii) – Český Ski klub Praha.
1888: Přechod Grónska na lyžích
Fridtjof Nansen podniká přechod neprobádaného Grónska na lyžích a je úspěšný – za 40 dní projel 600 km ledovou pouští. Jeho kniha způsobuje velký růst zájmu o lyžování mimo Skandinávii. Nansen v ní objevuje krásu zimní přírody a ukazuje, jak se v ní pohybovat.
Přibližně od r. 1890 se postupně vydávají první průkopníci zimní lyžařské turistiky do nitra Alp a na zasněžené hřebeny Schwarzwaldu (Baden-Württenbersko), Krkonoš a dalších horských pásem ve střední Evropě.
1892: První mezinárodní závody na Holmenkollenu
V r. 1892 je zahájena tradice mezinárodních závodů v běhu a ve skoku na Holmenkollenu v Oslu. První závody ve skoku se konaly nedaleko Kristianie (dnešní Oslo) na svahu Huseby (1879).
1893: Závodí se mimo Skandinávii
V r. 1893 jsou uspořádány první lyžařské závody mimo Skandinávii: na Kozinci u Jilemnice, v Lukové u Holešova (Morava) a v Mürzzuschlagu (Štýrsko).
1896: Bible alpského lyžování
Vychází první verze metodického návodu z pera samouka Matthiase Zdarskyho nazvaná „Lilienfeldská lyžařská technika”, která se stává základem tzv. alpské lyžařské školy. Její úspěšné zvládnutí je podmíněno použitím přibližně 2 m dlouhých lyží a originálního kovového vázání, které Zdarsky zkonstruoval a našel pro ně v Lilienfeldu výrobce.
Více o historii lyžování v Česku dekádu po dekádě čtěte v článku Lyžování v Česku 1903 až 2013!
1903: První národní lyžařský svaz
V Jablonci nad Jizerou je založen první národní lyžařský svaz na světě – Svaz lyžců v Království českém.
1905: První závod ve sjezdu
Průkopník alpského lyžování s českými kořeny Matthias Zdarsky pořádá v historii lyžování první závod, jehož trasa z vrcholu Muckenkogelu nedaleko Lilienfeldu je vyznačena brankami.
1906: První číslo časopisu Lyžařství
První vydání nejstaršího českého sportovního časopisu, a to právě lyžařského, vyšlo 1. prosince 1906. Tehdy nesl název „Týdenní zprávy Českého Ski klubu Praha”, posléze se objevoval jako Zimní sport, Lyžařství či v nové době Lyžařství & snowboarding.
1913: Padlo 50 m
Nor R. Omtvedt poprvé překonal hranici 50 m ve skoku na lyžích. Po 1. sv. válce se v Evropě, USA a Japonsku stává lyžování masově provozovaným sportem. Plynule vzestupnou křivku rozvoje narušila jen světová hospodářská krize ve 30. letech a 2. sv. válka.
1920: Celovečerní film o lyžování
Němec Fanck natáčí první z řady celovečerních filmů, jejichž děj se odehrává v lyžařském prostředí a které vyvolávají celosvětovou pozornost.
1924: Chamonix – zrození ZOH
V Chamonix se koná Týden zimních sportů. Soutěže na sněhu a ledu jsou později prohlášeny za 1. zimní olympijské hry a ty lyžařské za 1. MS v lyžování. V rámci Týdne je také ustavena Mezinárodní lyžařská federace (FIS).
1930: 100 km/h pokořeno
Ve švýcarském Svatém Mořici zakládá Rakušan Lantschner rychlostní rekord v přímém sjezdu na lyžích – 105,7 km/h.
1933: První lyžařský vlek
Ve švýcarském Davosu je uveden do provozu první lyžařský vlek na světě – tzv. kotváč vyvážející lyžaře ve dvojicích.
1935: První sedačková lanovka
V Sun Valley (USA) je postavena první sedačková lanovka na světě.
1936: Přeskočeno 100 m
Rakušan Sepp Bradl na můstku v Planici jako první překonává stometrovou hranici skokem dlouhým 101 m.
1940: Sedačková lanovka na Pustevnách
Na Pustevnách uvádí chrudimská firma Wiesner do provozu 1. sedačkovou lanovku v Evropě.
1941: Konfiskace lyžařské výbavy
V prosinci ministerstvo propagandy vyzývá občany Německé říše k odevzdání osobní lyžařské výzbroje pro potřeby armády. Z úspěšné sbírky má Wehrmacht v zimě 1942/43 na východní frontě k dispozici 1 567 691 párů lyží a 203 406 párů lyžařských bot.
1951: Vynález bezpečnostního vázání
Učitel lyžování a sportovní novinář H. Marker představuje na sportovním veletrhu ve Wiesbadenu první funkční bezpečnostní vázání Duplex. V průběhu padesátých let jsou vykonány první pokusy s výrobou technického sněhu. Lyžařský průmysl se rozrůstá a stává se významným podílníkem na hospodářské prosperitě několika zemí. Na celém světě roste zájem o jeho produkty.
1960: Lyže přestávají být dřevěné
V Rakousku je firmou Kneissl zahájena výroba prvních sjezdových lyží, jejichž základními stavebními prvky jsou plasty a skelné lamináty.
1965: První pokusy se snowboardem
Světlo světa spatřuje první opravdový předchůdce snowboardu, tzn. Snurfer. Jezdec stojí volně na prkně a drží se lana ukotveného ve špičce. První páskové vázání představuje Jake Burton v roce 1972. Velká snowboardová exploze rozmetá i odpor úřadů, například ještě v roce 1985 je snowboarding povolen jen asi v 7 % amerických zimních středisek.
1966: Světový pohár startuje
V alpských zemích má premiéru série závodů sjezdařů o Světový pohár. Nová myšlenka významně přispívá k popularizaci sjezdových disciplín a je následně realizována v celé řadě dalších sportovních odvětví. Soutěže o Světový pohár dnes doslova hýbou celým sportovním světem. V 60. letech vzrůstá zájem o lyžování na alpských ledovcích. Ty jsou postupně zpřístupňovány a vybavovány. Dnes tato prosperující centra s celoročním provozem uspokojují desetitisíce v zimě nenasycených lyžařů. V té době dochází také k převratu ve výrobě sjezdových bot. Šněrování nahrazují přezky a tradiční kůži definitivně střídají plasty.
1970: První běžky z plastu
V Novém Městě na Moravě jsou vyrobeny lyže Sapporo – první „nedřevěné” běžky z plastu a skelného laminátu na světě!
1978: 200 km/h!
S. McKinney (USA) dosahuje v Portillu (Chile) rychlosti 200,222 km/h. Přibližně v osmdesátých letech začíná přibývat konfliktů mezi narůstajícím počtem lyžařských středisek, jejich rozpínavostí a institucemi zřízenými pro ochranu přírody.
1992: Carvingová revoluce
Nezávisle na sobě představují výrobci Kneissl a Elan první sjezdové lyže revolučních proporcí. Carvingové lyže během několika let výrazně mění tvář celé světové produkce a díky nové kvalitě jejich jízdních vlastností obohacují veškerou lyžařskou populaci.
2002: Vychází SNOW
Na přelomu října a listopadu vychází první číslo časopisu SNOW!