Každá z předcházejících čtyř sezón byla poznamenána nějakým šokem, nebo přinejmenším nejistotou – od covidu přes zdražení až po nedostatek energií. Jak se však ukázalo, loňské obavy o energetické dodávky byly naštěstí liché, a dokonce ani vyšponované ceny nezpůsobily velké odkříkání lyžařských pobytů. Už nyní je jisté, že ceny nejen skipasů se budou zvedat i nadále. Zůstane-li lyžařům jejich apetit, může být sezóna 2023/24 navzdory rekordním cenám velmi rušná, podobně jako ta minulá, leckde dokonce rekordní.

Podprůměrná zima 2022/23 v Česku či v Bavorsku, rekordní v Itálii

V Česku se předchozí sezóna 2022/23 zařadila k těm podprůměrným, a to jednak kvůli mizernému počasí o Vánocích a v první půli ledna, jednak kvůli zvýšené citlivosti domácích návštěvníků na rostoucí ceny – šetřilo se na občerstvení, ale leckde i na pobytech a lyžování samotném. Chmurná sezóna však rozhodně nepostihla horská střediska v Česku plošně a nerozdílně a už vůbec to neplatilo o těch zahraničních.


Návštěvnost českých horských středisek byla o více než pětinu slabší oproti průměru

Zatímco katastrofálně hodnotily minulou sezónu mnohé nízko položené areály třeba v Německu, výše položená alpská střediska si ji naopak chválily. Úspěšnou sezónu tak měli na Zugspitze, již tradičně k tomu dopomohly Velikonce, o nichž panovaly kvalitnější lyžařské podmínky než o Vánocích. Zpočátku sezóny měli obavu o návštěvnost hlavně kvůli tzv. bashingu médií ohledně zasněžování a lyžařského provozu vůbec, proti čemuž se vlekaři snažili argumentovat fakty – třeba že zasněžování v celém lyžařském areálu Ga-Pa včetně Zugspitze spotřebuje cca 3 GWh elektřiny, tedy zhruba tolik jako dvoutýdenní Oktoberfest.

Stěžovat si nemohou ani ve Švýcarsku, byť úspěch z předchozích dvou sezón, na nichž tamní střediska díky covidovým uzávěrám v sousedních zemích parádně vydělala, šlo zopakovat těžko. I ve Švýcarsku bilanci vylepšily Velikonoce s čerstvou sněhovou nadílkou, která do některých středisek přilákala až dvakrát více hostů než obvykle. Nedostatek sněhu během sezóny naopak z tržeb ubral.


Ve Švýcarsku se vydařila zvláště jarní část sezóny

Jako úspěšná, byť ne rekordní se loňská sezóna zapsala do statistik v Rakousku. Nejvíce si sezónu pochvalovala výše položená střediska, naopak v nižších polohách, kde bojovali s nedostatkem sněhu, příliš spokojeni nebyli. Navzdory zdražení a ekonomické nejistotě se tržby oproti předchozí sezóně 2021/22 zvýšily o 18 %. Domácích a německých hostů o něco ubylo, zato přijelo více Holanďanů nebo Britů. Úspěšnou zimní sezónu zaznamenali v nejjižnější spolkové zemi Korutanech, kde výrazně přibylo domácích návštěvníků a mnohem lépe se prodávaly také sezónní skipasy, zřejmě i díky citelnému zdražení denních skipasů. V Korutanech navíc napadl dostatek sněhu už před Vánoci a tamější střediska nebyla tak postižena novoroční oblevou, která decimovala podmínky pro lyžování hlavně v severní části Alp.

Ruce si mnuly i leckteré lyžařské oblasti v Itálii. V Jižním Tyrolsku byla původní očekávání kvůli zdražení energií a inflaci velmi opatrná, ale zimní sezóna byla nakonec vynikající. I zde byl velký zájem byl o sezónky, o Vánocích zase pomohla dostatečná sněhová pokrývka, kterou neohrozila ani obleva. Nižší koupěschopnost domácích obyvatel nijak neovlivnila jejich chuť lyžovat. Vydařená sezóna mile překvapila například ledovcový areál Schnalstal. Na jaře 2022 zakryli sníh a část ledovce vliesovými plachtami, díky čemuž se mohlo znovu lyžovat již od září – zájem trénujících lyžařů na podzim 2022 byl přitom rekordní. Navzdory pozdějšímu nedostatku přírodního sněhu byla i zimní sezóna velmi úspěšná jak v počtu návštěvníků, tak v tržbách.


Sezóna v Itálii byla úspěšná, i když sněhu bylo málo

Na lyže podle počasí

Mnozí lyžaři se dnes rozhodují spíše s mobilem než s peněženkou v ruce – lyžování si chtějí dopřát za příznivých sněhových podmínek a slunečného počasí, a že je to drahé tolik neřeší. Je až neuvěřitelné, jakou moc dnes mají aplikace o počasí – kromě prázdnin je totiž vliv předpovědi počasí na návštěvnost areálů opravdu značný, zvlášť ve srovnání s dobou třeba ještě před 10 lety. Za nepříznivého počasí mnohde sjezdovky brázdí prakticky jen vítr, ovšem jen co se v telefonu rozsvítí ikonky sluníček, lyžařů najednou přibude.

Trend krátkodobého operativního plánování bude sílit i nadále, takže kdo si chce užívat poloprázdných sjezdovek, neměl by se nechat odradit „horším“ počasím. Prázdnější svahy lze také najít v mimoprázdninových termínech.

Sledujte kalendář prázdnin v evropských zemích 2023/24!

Denní skipas za 60 až 80 eur

Ceny skipasů v Alpách letos pokoří hranici 70 eur za den. Oblíbený superskipas v Dolomitech, s nímž můžete kroužit po Sella Rondě, přijde v hlavní sezóně dokonce až na 80 eur. Okolo 70 eur se pohybují ceny skipasů jednotlivých oblastí Dolomit i velkých areálů v Rakousku. Ve Francii překročí sedmdesátieurovou hranici superskipasy ve Třech údolích a v Chamonix, jinak lze ve francouzských megaareálech lyžovat i okolo 50 eur za den a 250 eur za týden. Ve známějších rakouských a italských areálech přitom zaplatí dospělý za 6denní skipas mezi 350 a 400 eury. Kdo chce ušetřit, musí hledat opravdu malé, neznámé, zapadlé nebo zaostalejší areály, kde se ještě lyžuje za mnohem méně než 50 eur.

V Česku zatím ceny skipasů známé nejsou – v největších areálech ale budou zřejmě mezi 1 000 a 1 500 Kč za jednodenní dospělý skipas (odpovídá 40 až 60 eurům), ve středně velkých do tisícovky a v malých nejčastěji okolo pětistovky.

On-line úspory

Úsporu lze hledat také v on-line nákupech skipasu. Dolomiti Superski nabízí automatickou slevu 5 % při nákupu alespoň dva dny předem, tyrolský Sölden láká na dynamické on-line ceny se slevou až 22 % a až 30 % se dá ušetřit při on-line nákupu skipasu na ledovcích v údolích Kaunertal nebo Pitztal. U nás je nejznámějším propagátorem flexibilních cen Špindlerův Mlýn, kde se dá včasným nákupem bez problémů dostat na polovinu „okénkové“ ceny. Lyžařských areálů s e-shopem rychle přibývá, a on-line nákup skipasu se tak nejspíš již brzy stane „normálnější“ než nákup v pokladně.


Skipas zakoupený on-line předem si lze doma rovnou nahrát na čipovou kartu nebo si ho lze vyzvednout v automatu v areálu

On-line nákup samozřejmě moc nepřeje spontánním rozhodnutím den předem, neboť stornování skipasu nebývá jednoduché – je-li vůbec možné, musí být provedeno několik dní předem a tuto možnost je často nutné si připlatit při nákupu v podobě pojištění storna. Některé areály jsou vstřícnější v případě nemoci či zranění, ale ani na to se nelze všeobecně spolehnout. Obchodní podmínky jsou zkrátka dosti různorodé.

Mobilní aplikace místo čipové karty

Skipas se v drtivé většině areálů nahrává na jednorázovou či zálohovanou čipovou kartu, v případě on-line nákupu si jej pomocí čísla karty nahrajeme sami na libovolnou nebo registrovanou kartu, kterou máme doma. V Kopřivné v Jeseníkách však už v uplynulé sezóně úspěšně otestovali „mobilní“ skipas, a to dokonce jako první na světě. Permanentka je nahrána pouze v aplikaci telefonu a při průchodu turniketem se automaticky načte. Praxe ukázala, že baterie telefonu si s aplikací běžící na pozadí i v mrazech poradí, a tak se snad zavedení mobilních skipasů brzy dočkáme i v dalších areálech.