Backland XTD 120 je z mého pohledu trochu hybridní skialpovou botou s retro prvky, které ale mají velký užitý smysl. Komín není uchycen asymetricky, jak je u skialpových bot zvykem, ale rovnoměrně, takže konstrukce je v podstatě velmi jednoduchá, a zároveň pevná.


Dvoupřezkové zapínání s výztuhami pod přezkami.

Návrat ke dvoupřezkovému mechanismu by normálně vyžadoval tlustší materiál, který by zvýšil hmotnost, ale zde je materiál přidán jen pod přezkami a to tak, aby plnil svůj účel perfektně obepnout nohu. Nutno říct, že tato skialpová bota je velmi široká, a to jak v kotníku, tak metatarzech. Když srovnám sjezdovou botu o šířce 100 mm s touto, o stejné udávané šířce, pocitově je ta sjezdová rozhodně užší, přikládám to tenčí konstrukci botičky u touringových modelů, takže i když last 100 má označení medium, v tomto případě bych botu doporučil spíš pro skialpinisty s širší nohou nebo ty, kteří hledají komfort v podobě dostatečného prostoru pro přednoží a prsty, ale také kotník. Právě zde musí bota dobře padnout, protože přezkami lze skvěle stáhnout komín i nárt, ale kotník musí do boty zapadnout co nejlépe už při výběru. Oproti běžným úzkým skialpovým botám to pro mnoho lyžařů může být významná a příjemná změna, vedoucí k většímu pohodlí. Celkově je konstrukce boty jednoduchá a spolehlivá, a to se na túře v horách počítá.


Pro skialpinisty s užší nohou doporučujeme rovnou sáhnout po modelech Backland Carbon nebo v případě dam Backland PRO W. Zároveň však lyžaři s širokým chodidlem mohou používat boty Backland XTD jako jediné, protože se vyrábí i s GripWalk podrážkou, kompatibilní s moderními sjezdovými vázáními.



Jednoduchá páka na přepnutí režimu sjezd / chůze, kdy není potřeba přepínat žádné jiné přezky a široký powerstrap pro mne byly největšími plusy této boty, jezdcům s širokou nohou nebo lýtkem zase udělá radost komfort, který přináší široká konstrukce boty.

Při výstupu má komín dostatečný rozsah, přepínání režimů chůze / sjezd je velmi jednoduché, zevní mohutnou pákou na zadní straně boty - osvědčený a dnes nejrozšířenější systém, který funguje bezchybně. Velké plus dávám za široký powerstrap, předpokládám, že cílový uživatel této boty bude mít širší a masivnější lýtko, a tak zpevnění širokým páskem bude velmi dobře fungovat při přenosu sil.


Sjezd v botách Backland XTD - jsou samozřejmě dostupné v různých tuhostech i dámských variantách

Sjezd pro mne byl velkým otazníkem, protože bota má hmotnost blíže skialpovým modelům, ale konstrukčně se dost vymyká. Při sjezdech v terénu bota není nijak zvlášť pevná, ale má (příjemně překvapivě) velmi progresivní flexi. To bych od karbonové boty s udávanou flexí 120 nečekal, přisuzuji to jednak přímé konstrukci komínu, a také právě širokému powerstrapu.


Výstup na setu lyže Bent 100, boty Backland XTD Carbon 120 a vázání Shift.

Za zmínku stojí také materiál, skelet je vyroben z karbonem injektovaného polyamidu - černý je proto, že velká část je vyrobena z recyklovaného plastu, a ten se těžko barví. Za mě palec nahoru, radši černé recyklované materiály, než barevné honosné nové plasty - ostatně ani tmavý design s oranžovými subtilními prvky mi vůbec nevadí.

Vhodný setup: lyže Bent a vázání Shift

Najít ideální setup pro silnějšího lyžaře, který chce využívat všech výhod skialpových lyží a bot, ale přitom neslevit z nároků při sjezdu, není v současné nabídce značky Atomic vůbec těžké. Půjde právě o boty Backland XTD Carbon 120, pro užší chodidla to bude kterýkoliv z modelů Backland bez označení XTD, a k tomu lyže Bent. Pokud jsem u bot mluvil o nudnějším designu, lyže Bent jsou na opačné straně spektra a rozhodně vzhledem zaujmou. Podepsal se na nich totiž poloabstraktním akvarelem Chris Benchetler, který se na vývoji těchto lyží podílel a jsou po něm pojmenovány. Na rozdíl od divoce vypadajících maleb jsou ale lyže při jízdě velmi klidné a stabilní, do evropských hor bych jako ideální viděl středně široký model Bent 100, osazený osvědčeným hybridním vázáním Shift. Boty XTD Carbon 120, lyže Bent 100 a vázání Shift (testovali jsme zde) s klidem doporučuji pro silnější jezdce (80 - 120 kg) s širokým chodidlem, kteří hledají univerzální a pohodlný setup pro turisticky pojatý výstup (převýšení okolo 1000 m) a budou hledat zajímavé varianty sjezdu, tento setup v klidu zvládne ostřejší žlaby a drobné dropy, ale přitom zůstane ovladatelný i na mírných loukách s tenkou vrstvou prašanu, poměrně slušně se do něj i silnější jezdec může opřít na firnových plotnách.


Lyže Bent s neotřelým designem - vlevo Bent 120, vpravo Bent 100.