Kdo by náhodou nevěděl nebo zapomněl, tak Herlíkovice jsou jedním z nejlépe dostupných krkonošských areálů - jeho sjezdovky můžete vidět prakticky z hlavní silnice. Přesto jakmile se dostanete „za cestu“ a necháte se kotvovým vlekem vyvézt do kopců, není po městském ruchu nedalekého Vrchlabí ani památky a vy můžete nasávat krkonošskou atmosféru, která se momentálně předvádí ve vší zimní parádě.


Aktuálně jsou v provozu všechny Herlíkovecké sjezdovky kromě spodního úseku černé sjezdovky Sportovní a modré Lyžařské cesty. Na tratích leží kolem 55 cm sněhu a konzistence nedělního ranního manšestru neměla chybu – lyže se do něj příjemně zakrajovaly, zároveň byl pod manšestrovými vroubky znát tvrdý podklad, takže se nedělaly boule a sjezdovka držela relativně rovná i odpoledne.


V provozu je červená sjezdovka Rodinná, která má na svém úvodu řekněme docela hravý profil, respektive část svahu je odkloněná, takže zdatný lyžař to bere jako zpestření, kdo se necítí, může kroužit oblouky buď v pravé horní části svahu, nebo v levé dolní. Takto je sjezdovka zvlněná jen chvíli a posléze se srovná a vyloupne se z ní regulérní carvingová ranvej. Část sjezdovky lemující kotvu je vůbec mojí nejoblíbenější z celých Herlíkovic, protože má sklon, který není ani příliš rovinatý, ani příliš prudký, takže se tu dá krásně pokládat do oblouků.


Podél Rodinné sjezdovky se ve spodní části skvěly poctivé hromady sněhu, tedy zásoby, kterými se Herlíkovice připravují na následnou oblevu, kterou předpověď slibuje. Tyhle sněhové kopce by měli ručit za jistotu sněhu i v následujících dnech/týdnech.


V provozu je dále červená sjezdovka „Pětistovka“ u kotvy a také horní část černé sjezdovky Sportovní, která bez okolků spadá střemhlav dolů, takže po hranách jedete stručně řečeno kule. Když jsme kolem desáté hodiny jeli černou, tak už sice manšestrové proužky k vidění nebyly, přesto měla sjezdovka nadstandardně tvrdý podklad, na kterém hrany lyží, nebo alespoň ty nabroušené, docela dobře držely. Koncový zúžený přejezd ke sjezdovce Rodinné je pak trošku freeride po lesní cestě, všechno je ale vysněžené, takže lyžaře, který si troufne na černou pistu, nic nepřekvapí.


Herlíkovice jsou propojené s vedlejším areálem Bubákov, jehož sjezdovky jsou pohodově modré, sem tam se nějaký úsek jenom ke konci trati začervená. Centrální sjezdovkou je tady červeno modrá sjezdovka Bubákov, která je v horních dvou třetinách široká, pozvolná a dobře přehledná, takže to tady byla v neděli přehlídka všech typů dětských lyžařských obloučků i „šusů“. Sice tu bylo v hezkou neděli docela plno, sklon této sjezdovky je ovšem na výcvik prvních oblouků značka ideál.


Kromě sjezdovky Slalomák a Dětské je na Bubákově v provozu vše. Pokud jste s dětmi, které zvládají jen mírný sklon, doporučujeme jezdit jen v horní části na dětské pomě, pokud si děti už troufnou i na trochu prudší sešup, můžete jezdit až dolů k sedačkové lanovce, kde se sjezdovka trochu přiostří, jde ale jenom o krátkou sekci.


Pro ty nejmenší děti jsou tu připravené dva lyžařské parky, jeden u výstupu sedačkové lanovky na Bubákově s pojízdným pásem a několika slalomovými zvířaty, druhý u hlavního parkoviště v Herlíkovicích. Každý park má něco do sebe, ten na Bubákově je sice na vybavení skromnější, ale zase se vyjímá pěkně na sluníčku s výhledem do krajiny, lyžařský park Yellow Point u parkoviště je sice skoro celý den ve stínu, ale je dobře přístupný a velmi pestře vybavený. Kromě pojízdného pásu a lanáčka disponuje množstvím slalomových zvířat, branek, překážek, lyžařským kolotočem a také jsou tu malé skůčky pro trénink a zpestření jízdy i těch nejmenších lyžařů.


Přímo u lyžařského parku u hlavního parkoviště najdete i zázemí lyžařské školy Yellow Point, která zároveň představuje půjčovnu lyží, servis i ohřívárnu pro děti. Nechybí tu dokonce hořící krb a nejrůznější hračky pro malé lyžaře i nelyžaře, kteří se tu hrou můžou odměnit za první obloučky nebo se jednoduše v teple nasvačit.


V lyžařské škole Yellow Point můžete vybírat mezi skupinovou a individuální lyžařskou lekcí. Ta skupinová se koná vždy dopoledne od 10 do 12 hod v termínech 5.-9. 2. a 12.-16. 2. a vyjde na 690 Kč/2 hod. Každý den pak můžete od 8:30 do 16 hod objednat individuální výuku za 790 Kč na 55 minut nebo je tu možnost i výuky při večerním lyžování do 21 hod.


Na občerstvení se v Herlíkovicích nabízí několik bufetů přímo u svahu, z nichž mezi nejznámější patří například občerstvení U Zmrzlýho s prosluněnou terasou na Bubákově nebo kulatý aprés-ski bar Rondo na začátku sjezdovky Pětistovka. My se obvykle chodíme naobědvat do restaurace Herlíkovice, která nabídne tradiční českou kuchyni a zatím nám tu vždy chutnalo. Porce jsou obří, takže se většinou z jednoho talíře najíme dva. Na výběr tu je klasicky svíčková (195 Kč), bramborové knedlíky plněné uzeným se zelím (165 Kč) nebo moravský vrabec s bramborovým knedlíkem (179 Kč).


K jídlu si dále můžete vybrat i například okurkový salát nebo jako dezert několik druhů dortíků. Hruškovice s hruštičkou přímo u pokladny pak připomene i alpské aprés-ski. :-)


Levnější skipas do Herlíkovic můžete mít díky Snowpassu, kdy si skipas koupíte dopředu online za lepší cenu a z parkoviště tak můžete nohy nacvaknout rovnou do lyží, aniž byste museli k pokladně. Dospělí tak platí u celodenního lístku 800 Kč místo 900 Kč.


Herlíkovice v kostce:

Vzdálenost z Prahy cca 2 hod (140 km)
Celodenní skipas dospělý (18-62 let) 900 Kč
Celodenní skipas dítě (6-12 let) 540 Kč
Celodenní skipas dítě do 6 let (v doprovodu rodiče) 50 Kč
Celodenní skipas junior (12-18 let) 720 Kč
Celodenní skipas senior (nad 60 let) 720 Kč
Celodenní skipas senior (nad 60 let) ve středu 360 Kč
Provozní doba střediska 8:30-16:00
Webové stránky střediska www.snowhill.cz/herlikovice
Ubytování www.eden-herlikovice.cz
Parkování zdarma na parkovišti u Bubákova i Herlíkovic


V Herlíkovicích jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.